Hatályon kívül helyezte vasárnapi rendkívüli ülésén a Soron Grindeanu vezette román szociálliberális kormány korábbi sürgősségi rendeletét, amellyel a büntető törvénykönyvet (Btk.) és perrendtartást módosította, miután Romániában napok óta százezrek tüntettek a korrupció büntethetőségének enyhítése ellen - közölte a Mediafax hírügynökség.
Tegnap arról írtunk, hogy a kormány kezdett meghátrálni: Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szombaton először nevezte lehetségesnek a büntető törvénykönyvet (Btk.) és perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendelet eltörlését, amely ellen országszerte százezrek tüntettek egész héten.
Nem csak megszüntették, a titkosítást is feloldották
A kormány nem csupán visszavonta a 13/2007-as sürgősségi rendeletet, hanem ezen a gyűlésen megszűntette a titkosítást két másik kormányülés jegyzőkönyve felett, az egyiken a mostani sürgősségi rendeletet fogadták el, a másik pedig az a kormányülés volt, ahol a Cioloş által vezetett kormány eredetileg módosította a Btk.-t a 18/2016-os számú rendelettel a tavalyi év május 18-án - írja a Transindex.
Nincs megállás, maradnak az utcán
A hatályon kívül helyezés ellenére több ezren gyűlnek Bukarest utcáin a Transindex szerint, mára hirdette az ellenzék a legnagyobb demonstrációt. A Digi24 élőben a helyszínről:
A Grindeanu-kormány kedden elfogadott sürgősségi rendelete egyebek mellett a hivatali visszaélésre, hanyag kezelésre, érdekellentétre vonatkozó cikkelyeknél enyhít a Btk. szigorán. A kormány azt követően fogadott el a kormányülés eredetileg közzétett napirendjén nem szereplő sürgősségi rendeletet a büntetőjog módosításáról, hogy az azt megelőző két hétben szinte naponta ezrek, tízezrek tüntettek a kormány közkegyelmi, és Btk.-módosítási tervei ellen, amelyeket a demonstrálók a korrupt politikusoknak dobott mentőövként értelmeztek.
Azért nem tesznek le róla
A vasárnapi rendkívüli kormányülésről kiadott közlemény szerint Sorin Grindeanu miniszterelnök felkérte az igazságügyi minisztériumot, hogy sürgősen kezdeményezzen közvitát valamennyi politikai párt és a civil társadalom bevonásával a Btk. és a büntető perrendtartás módosítása ügyében, hogy a büntetőjogot egy szabályos parlamenti eljárás keretében az alkotmánybírósági döntésekhez, az európai irányelvekhez igazítsák.
Bár előző napi sajtótájékoztatóján Grindeanu azt mondta, Florin Iordache igazságügyi miniszternek vállalnia kell a felelősséget, amiért "nem sikerült jól elmagyarázni a kormány szándékait, és ez szerinte sok félreértéshez, félremagyarázáshoz vezetett", a vasárnapi kormányülésről kiadott közleményből nem derül ki, hogy született-e valamilyen döntés Iordache miniszteri mandátumát illetően.