Az Európai Unió válaszlépéseket készít elő arra az esetre, ha Donald Trump fenyegetését betartaná és védővámokkal sújtaná a gépjárművek és autóalkatrészek importját – jelentette be az uniós kereskedelmi biztos. Cecilia Malmström elmondta: az EU nem akarja fokozni a helyzetet, de ez esetben nem maradna más lehetőségünk.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium májusban vizsgálatot indított annak felderítésére, nem jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot a nagymértékű jármű- és alkatrészimport. A kereskedelmi biztos emlékeztetett: ilyen vizsgálat előzte meg az acél- és alumíniumtermékekre kivetett importvámok idei elrendelését.
A Bloomberg névtelen forrásokra hivatkozva azt írja, a blokk valószínűleg 20 százalékos adót vetne ki az újonnan alkotott listán szereplő termékekre, de szinte biztos, hogy az amerikai védővámokkal azonos szinten lesznek a válaszlépések. Tavaly az USA mintegy 294 milliárd euró értékben importált világszerte, ebből 58 milliárd eurónyi bevétel az EU-ból jött.
Az "autóvámot" már megéreznénk
A kettő ugyanakkor nem említhető egy lapon, az újabb korlátozásoknak "katasztrofális" következményei lennének, mivel az EU acélt és alumíniumot 6,4 milliárd, gépjárműveket és autóalkatrészeket viszont több mint 50 milliárd euró értékben exportált tavaly az Egyesült Államokba.
A gyűlölt szervezet elé citálják Trumpot a háborúja miatt Trump régóta utálja a WTO-t, az általa kirobbantott kereskedelmi háború miatt most Kína itt panaszolta be az USA-t. Borítékolható volt - kérdés, hogy lesz-e foganatja. Tovább >>> |
Ahogy arról korábban már írtunk, Donald Trump kezdeményezése alapján az Egyesült Államok 25 százalékos védővámot vetett ki mintegy 34 milliárd dollárnyi kínai termékre, amire Kína azonnal ellenlépésekbe kezdett. A most kötött szerződés a kereskedelmi erőviszonyokat is kezdi átrajzolni, az USA ugyanis egyre inkább elszakadni látszik korábbi partnereitől – az EU-tól, a NATO-tól és Kanadától is.
Ezt ellensúlyozandó széleskörű szabadkereskedelmi megállapodást írt alá Japán és az Európai Unió, a felek remélik, hogy az összefogás ellensúlyozhatja az Egyesült Államok protekcionista irányelveit. A megállapodással a világ egyik legnagyobb szabadpiaca jön létre, amelynek keretében az EU visszavonja 10 százalékos vámját a japán autókra, illetve 3 százalékos vámját az autóalkatrészekre. Cserébe mintegy 30 százalékkal csökkenne a sajt és 15 százalékkal a bor vámja Japánba.
Ennek a megállapodásnak egyértelműen az uniós élelmiszerpiac lenne a legnagyobb nyertese, mivel maximalizálná a profitot a japán piacon a jó minőségű sajt, csokoládé, hús és tészta esetében. További részletek >>>
Felborítja a piacokat Trump háborúja - mindenki követi a példáját? Az amerikai elnök által kirobbantott kereskedelmi háború máris érezteti hatását a részvénypiacokon, a befektetők ugyanis félnek, hogy a védővámok nem maradnak sokáig kizárólag az USA és Kína között. Ha más gazdaságok is elkezdenek bezárkózni, az a globális növekedés jelentős lassulásával járhat. A romló befektetői hangulat és az infláció a kötvényhozamok emelkedését és a részvénypiacok esését is magával hozhatja. Tovább >>> |