4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump kereskedelmi háborúja felkavarta az állóvizet, a protekcionista hozzáállás azonban a globális szabadkereskedelem jövőjére is rányomhatja a bélyegét, ugyanis könnyen hasonlóan bezárkózó gazdasági tendenciát válthat ki a fő gazdasági résztvevők körében. Ezzel szembeszállva az EU és Japán új szabadkereskedelmi megállapodást ír alá.

Széleskörű szabadkereskedelmi megállapodást írt alá Japán és az Európai Unió, a felek remélik, hogy az összefogás ellensúlyozhatja az Egyesült Államok protekcionista irányelveit. A megállapodással a világ egyik legnagyobb szabadpiaca jön létre, egyre komolyabb félelem ugyanis, hogy a jelenlegi USA-Kína kereskedelmi viszonyok tartósan rányomják a bélyegüket a világszintű kereskedelmi hozzáállásra – írja a Reuters.

Ahogy arról korábban már írtunk, Donald Trump kezdeményezése alapján az Egyesült Államok 25 százalékos védővámot vetett ki mintegy 34 milliárd dollárnyi kínai termékre, amire Kína azonnal ellenlépésekbe kezdett. A most kötött szerződés a kereskedelmi erőviszonyokat is kezdi átrajzolni, az USA ugyanis egyre inkább elszakadni látszik korábbi partnereitől – az EU-tól, a NATO-tól és Kanadától is.

Sajt és autó

A megállapodás keretében az EU visszavonja 10 százalékos vámját a japán autókra, illetve 3 százalékos vámját az autóalkatrészekre. Cserébe mintegy 30 százalékkal csökkenne a sajt és 15 százalékkal a bor vámja Japánba. Ennek a megállapodásnak egyértelműen az uniós élelmiszerpiac lenne a legnagyobb nyertese, mivel maximalizálná a profitot a japán piacon a jó minőségű sajt, csokoládé, hús és tészta esetében.

Belefásulunk a kereskedelmi háborúval való ijesztgetésbe?

Szerény csökkenéssel zártak a tőzsdék az Atlanti-óceán mindkét partján, miközben tartott az amerikai és orosz elnökök csúcstalálkozója. További részletek >>>

A japán autógyártók és alkatrészgyártók szintén növekvő eladásokra számítanak Európában, a japán tejipar azonban várhatóan elveszíti piaci részesedését a térségben, amennyiben a sajtimport 40 százalékos vámtarifája csökkenni kezd. A felek abban is megállapodtak, hogy még ebben az évben újra tárgyalóasztalhoz ülnek újabb egyeztetés céljából.

Az EU mások felé is nyit a szabadkereskedelmi hozzáállásával: a Szingapúrral és Vietnámmal való megállapodások már a ratifikációs szakaszba értek, míg Indonéziával, Ausztráliával és Új-Zélanddal már meg is kezdődtek az első egyeztetések. Japán és az Európai Unió a világ GDP-jének egyharmadát teszi ki és még van helye a további növekedésnek, szakértők szerint ugyanis a megállapodásnak köszönhetően az EU 0,8 százalékkal, míg Japán gazdasága 0,3 százalékkal tud bővülni hosszútávon.

Ők a legnagyobb nyertesek?

A megállapodás két fő területen segíti a feleket, egyrészt Európa élelmiszerpiacára, másrészt Japán autóiparára lesz kedvező hatással. A japán Toyota, Nissan, Suzuki és Mazda várhatóan jól jár a 10 százalékos vám eltörlésével, míg az alkatrészek esetében eltörölt 3 százalékos vám a Denso, az Aisin Seiki és a JTEKT-nek kedvez leginkább.

Európa élelmiszerszektora főként a prémium minőségű, régiós specialitások értékesítésével tud majd kedvezőbb helyzetbe kerülni, mivel Japán magas vámokkal sújtotta eddig az EU-ból érkező prémium kategóriás italokat és élelmiszereket – a megállapodás tehát kedvezően hathat a francia Pernod Ricard és a LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton eladásaira.

A várakozások szerint a feldolgozott élelmiszerek és a tejtermékek piaca 10 milliárd euróra bővül az uniós exporton keresztül, amint teljes érvényűvé válik az egyezmény. Ez azonban könnyen kiszoríthatja a japán tejtermékeket gyártó cégeket saját piacukról, az akár 40 százalékos védővám ugyanis lassan megszűnik majd, így nagyobb teret kap a japán piacon a Danone, a Lactalis és a Nestlé is.

Amerika és Kína összecsap – ki mögé áll Magyarország?

A Peking és Washington között kirobbant kereskedelmi háború árnyékában térségünk országainak óvatosnak kell lenniük. Budapest érzékeny politikai szívességeket tesz Pekingnek a Nyugat ellenében, pedig a kínaiak nincsenek még az első 10 külföldi befektető között sem hazánkban. A Nyugat hozzáállása összefügg azzal, hogy a Kínai Kommunista Párt a katonai- és polgári hírszerzés megerősítése mellett döntött. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG