Az idén 50 éves Danubius Hotels a 108. születésnapját ünneplő Astoria szálloda falai között tartott kedden jubileumi megemlékezést. A rendezvényen bepillantást nyerhettek a meghívottak a születésnapi kampány részleteibe és megismerhették a hotel történetelmi vonatkozásait. Az elmúlt 50 év alatt 30 millió vendég fordult meg a lánc szobáiban – három Magyarországnyi ember.
Amint arról Bánhegyi Balázs szállodaigazgató beszámolt, a fél évszázados múlt alkalmából jubileumi menüsort főznek majd a séfek több Danubius-szállodában, átugorva teret, időt és helyszínt, a Budapest-bélszíntől a Gellért-tekercsig. Nemrég adták át a Magyar utcai oldalon lévő szobákat, felújítva, teljesen modernizálva, mind a 44-et.
John Jacob Astor volt a névadó
Az Astoria története a XVIII. század elejére nyúlik vissza. Eredetileg Unger mester kovácsműhelye működött itt, a Hatvani kapu szomszédságában – napjainkban az épület melletti Magyar utca neve emlékeztet a családra.
Nádasdy Ferenc királyi biztos 1808-ban lebontatta a kaput és a városfal egy részét, és az így megürült térre kávéházat, fogadót, istállót, kocsiszínt építettek. 1824-ben nyílt meg a mai szálloda elődje, a Zrínyi Kávéház és Vendégfogadó, mely a pesti irodalmi élet egyik központjává, politikusok, művészek találkozóhelyévé vált.
A jelenleg hatemeletes, 138 szobás, négycsillagos szálló 1914. március 14-én nyitotta meg kapuit. A hotelt nem a tulajdonosok működtették, hanem a korabeli vendéglátó-világ ismert alakja, Gellér Mihály. Ő volt a hotel első igazgatója, az Astoria elnevezés is tőle származik.
Gellér ugyanis egy ideig New Yorkban dolgozott, egyes források szerint a New York-i Waldorf-Astoria Hotelben, ezért javasolta a budapesti szállodának az Astoria nevet – tudatja velünk a Wikipedia. Nem tévednek, akik úgy gondolják, hogy az amerikai szálló az Astor-családról kapta a nevét, egy nagy hírű mágnásdinasztiáról, amelyet John Jacob Astor alapított a XIX. század elején – és aki aztán életét vesztette a Titanic katasztrófájában.
Az Astoria megnyitásakor a legmodernebb épületgépészeti megoldásokat foglalta magában: központi fűtésű volt, az akkori legkorszerűbb felvonókkal és egy speciális porelszívó rendszerrel. Újdonságnak számított a szuterénban kialakított pinceborozó is. A nyitáskor az épület földszinti részét még üzletek foglalták el – a korabeli lapok szerint az építtetőket az kényszerítette a helyiségek bérbe adására, hogy a város egyik legfelkapottabb helyén található telek méregdrága volt. Mindig elegáns, drága szállodának számított, erre utal, hogy tréfásan "Ahsztória" néven is emlegették, annak a jeléül, hogy ide nehéz bejutni.
Itt kezdődött az őszirózsás forradalom
1918. október 30-án gróf Károlyi Mihály az Astoria első emeletéről szónokolt az odasereglett tömegnek, ez volt az őszirózsás forradalom megnyitója. Ezt követően lett a szálloda a Magyar Nemzeti Tanács székhelye. Károlyi feleségével, Andrássy Katinkával együtt itt is lakott, a 4. emelet 14-es szobájában (a lakosztály jelenleg a 411-es számot viseli). 1919 tavaszán a kommunista direktórium vezetői költöztek az Astoriába. Jelenleg az egykori 105-ös szoba az Astoria egyik konferenciaterme, és gróf Károlyi Mihály nevét viseli.
A szálló fénykorát a két világháború között, a Horthy-korszak ’20-as, ’30-as éveiben élte. 1944 márciusában itt volt az Astoria a Gestapo főhadiszállása lett, de a visszavonuláskor teljesen kifosztották.
A szovjet ostroma idején az épület két bombatalálatot is kapott, de 1945 tavaszán, alighogy véget értek a harcok, a szálloda már újra üzemelt: az amerikai hadsereg tisztjeit szállásolták el benne. 1946-tól pedig már bárki igénybe vehette a szobákat 13-100 forint közötti áron, ami meglehetősen drágának számított abban az időben. Az akkori tulajdonos, Dr. Unger Ödön rövid idő alatt visszahozta a boldog békeidők hangulatát. Új bútorokat és műtárgyakat vásárolt, sőt magángyűjteményéből is a szálloda rendelkezésére bocsátott jó pár darabot (ezek közül néhány még ma is megvan, a hallban és az étteremben látható).
Ahol a miniszter félrelépett
Az 1956-os forradalom során az épület ismét jelentős sérüléseket szenvedett, de a hatvanas években az Astoriát már újra Budapest legjobb szállodájának tartották. Ekkortájt bővült a Magyar utcai szárnnyal a szálloda. 1996-ban privatizálta a Danubius Hotels Group, majd a végrehajtott fejlesztések eredményeként 1999-ben négycsillagos besorolást kapott.
1997-ben itt forgatták a kultikussá vált, elképesztően népszerű A miniszter félrelép című, Kern András által rendezett vígjátékot. Azóta legendássá vált a Kállai Ferenc által alakított szállodaigazgató mondata: Nem hisztéria, Astoria!
Utána is szerepelt több film helyszíneként az épület.