A rendelet értelmében ezredére csökkentenék a forgalomban lévő bolívar fuerte névértékét, így egy 1000 bolívaros bankó névértéke június 4-től már csak 1 bolívar lenne, miközben valós értéke nem változna.
Ez csak egy trükk
Bírálói szerint az intézkedés egyáltalán nem gyógyír Venezuela gazdasági problémáira, hanem mindössze egy pszichológiai trükk, hogy a dél-amerikai állam lakói előtt elkendőzzék a hiperinfláció valós mértékét. A Reuters brit hírügynökség megjegyzi, hogy miközben az intézkedés a pénz újraértékeléseként hangzik, közgazdászok valójában mindössze a névérték megváltoztatásának tartják, mivel az ország nem változtatott a bolívar hivatalos átváltási értékén.
A venezuelaiaknak nem kell majd beváltaniuk jelenleg forgalomban lévő pénzüket, ugyanakkor új bankjegyeket már az új névérteken nyomtatnak csak.
Összeomlott Venezuela olajkitermelése, de van csodadeviza az olaj helyett >>>
Iraktól FehéroroszországigIrakban 2003 tavaszán, a háború kitörésekor volt hiperinfláció. Zimbabwéban az ezredfordulót után, Robert Mugabe katasztrofális hatású gazdasági intézkedései következtében egyre növekvő ütemű, hiperinflációba torkolló pénzromlás kezdődött, amelynek mértéke 2008 tavaszán elérte az évi 165 000 (havi 272) százalékot, augusztusra az évi 231 millió százalékot. Zimbabwéban 2008 novemberében az infláció megközelítette, de nem érte el az 1946-os magyar rekordot. Az árak ekkor naponta megkétszereződtek. Fehéroroszországban 2011-ben 118,1 százalékos maginfláció volt. (Forrás) |