Bankunió - nem csak eurózóna-tagoknak?
Az európai bankunió megteremtésére kidolgozott tervek fontos lépést jelentenek az euróövezeti válság megoldása felé, de ezeket a terveket úgy kell átalakítani, hogy Európa felzárkózó gazdaságai is bekapcsolódhassanak a majdani bankunióba - áll az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által a pénzintézet működési területéről szerdán kiadott éves helyzetértékelésben.
A bank szerint ugyanakkor a közép- és kelet-európai gazdaságok szempontjából most már inkább káros, semmint előnyös az euróövezettel szembeni kitettségük.
A Transition Report 2012 című elemzés szerint a bankfelügyeleti rendszerek egyesítésére és a banki problémamegoldó mechanizmusok harmonizálására tett legutóbbi javaslatokkal az EU "nagy lépést tett a megfelelő irányba". Az EBRD szerint azonban a tervezett új mechanizmusok nem lennének teljesek, ha csupán az euróövezeti tagországok vehetnének bennük részt.
Jövőre is recessziót vár az EBRD
Az EBRD az idei év egészére 1,5 százalékos GDP-visszaesést jósol a magyar gazdaságban, és a jelentés "valószínűnek" nevezi, hogy a magyarországi recesszió áthúzódik 2013-ra. (A magyar kormány ezzel szemben 0,9 százalékos növekedést, az Európai Bizottság 0,3 százalékos pluszt vár.)
A bank megállapítása szerint a tavalyi 1,6 százalékos magyar GDP-növekedés is jóval elmaradt a térségi átlagtól, a hazai fogyasztás a leggyengébbek között van az átalakuló térségen belül, és a háztartások fogyasztási kiadásai az elmúlt évben is még messze a válság előtti szint alatt voltak. Az állóeszköz-beruházások GDP-arányos rátája egyike a legalacsonyabbaknak Közép-Európában, és - a térség többi gazdaságától eltérően - még tavaly is csökkent.
A magyar kormány őszintén törekszik a közadósság kordában tartására, ám adópolitikája "szeszélyes" - áll a szerdai EBRD-elemzésben.
A fő átalakulási kategóriákra adott EBRD-osztályzati listán Magyarország ugyanakkor továbbra is a bank működési térségének élmezőnyében jár. A vizsgált területeken - nagyvállalati privatizáció, kisvállalati privatizáció, vállalatvezetés és vállalati átalakítás, árliberalizáció, kereskedelmi és árfolyamrendszer, versenypolitika - Magyarország a 4 mínusztól 4 pluszig terjedő legjobb osztályzati sávban van.