4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Öt komoly gazdasági és érdekvédelmi szervezet, köztük az ottani gyáriparosok szövetsége és a kereskedelmi kamara, nyílt levélben kérte a brit kormányt, hogy erősítse meg az ott dolgozó EU polgárok jogait hosszú távra. 80 parlamenti képviselő is csatlakozott a kezdeményezéshez.

Azt írják, hogy a dolgozók képzettségére és tapasztalatára szüksége van a munkáltatóknak, ha nem így lenne, fel sem vették volna az alkalmazottakat. Ugyanakkor az országban 11 éves mélyponton van a munkanélküliség, a munkaerőpiacon tehát semmilyen gondot nem okozott a bevándorlás, mondhatni nem vették el az állásokat a született britek elől.

Kampánytéma

A lépés időzítése nem véletlen, hisz a válságba került kormányzó Konzervatív Párt miniszterelnök-jelöltjei pont ezt a kérdést lovagolják meg leginkább kampányuk során, úgy érzik, a párt tagsága által eldöntött utolsó fordulóban jópont lesz, ha a bevándorlás megfékezését, sőt az ott élők esetleges elűzését emlegetik. A versenyben egyébként már csak 3 jelölt van, közülük legesélyesebb a jelenlegi belügyminiszter, Theresa May, aki a népszavazási kampányban Európa-párti volt, de most többször is megváltoztatta álláspontját ebben a kritikus kérdésben.

A brit statisztikai hivatal szerint az országban jelenleg 3,2 millió EU országokból érkezett polgár él, akik közül minden negyedik, azaz összesen 800 ezer lengyel. Érdekes módon az őket követő két legnagyobb csoport nem kelet-európai: az írek 400 ezren, a németek 250 ezren vannak. A következő csoport a románok 200 ezerrel, őket megint csak két régi tag, Olaszország és Franciaország követi, utána jön csak Litvánia és Magyarország.

Kívülről többen jönnek

Hogy végül milyen szabályozás lesz, az EU-val folytatott leendő tárgyalások során alakul majd ki. A legkeményebb (és egyben legvalószínűtlenebb) forgatókönyv az lenne, ha ugyanazok a szabályok vonatkoznának az EU polgárokra, mint most az EU-n kívüliekre. E szerint csak azok kapnak munkavállalási engedélyt, akik hiányszakmában dolgoznak, vagy egyetemi végzettséget igénylő állásban helyezkednek el, és legalább évi 20 800 font lenne a fizetésük, amit jövőre már 30 ezerre emelnek. Ez utóbbi annyiban logikus, hogy egyetemi diplomához kötött állásokban nem is szoktak ennél kevesebbet fizetni.

Érdekes módon ilyen szigorú szabályok mellett is 188 ezren érkeztek tavaly az Unión kívülről, többen, mint azon belülről (330 ezer volt a teljes szám), kétség kívül az Európai Unión kívül majdnem 7 milliárd ember él, az Unióban Nagy-Britannia nélkül 450 millió. Az új bevándorlást nézve tehát már nem is igazán tűnik problémásnak az uniós rész, feltehetőleg a máig tartó lélektani hatást az a 2004 utáni időszak okozta, amikor hirtelen megjelentek a kelet-európai dolgozók.

Kiegyenlítődés

A lengyel kormány máris kampányba kezdett, hogy jöjjön haza az Angliában élő lengyelek egy része. Ez persze leginkább azon múlna, hogy az otthon elérhető jövedelem ne az angliai töredéke legyen, mert ebben az esetben inkább más, jól fizető országba fognak átvonulni. Rövidtávon a font gyengülése is tompíthatja ezt a hatást. A brit fizetőeszköz a népszavazás óta közel 10 százalékot gyengült a lengyel zlotyhoz képest, és ha ez a tendencia fennmarad, egy, a Bloomberg által megkérdezett Angliában dolgozó lengyel polgár szerint már megfontolandó lehet a visszatelepülés, mivel otthoni lakáshitelét zlotyban törleszti.

Mindazonáltal nem valószínű, hogy a font gyengülése olyan mértékű lenne, hogy a brit és a kelet-európai bérek közti tátongó szakadékot jelentősen mérsékelné, de például a német fizetésekhez képesti eddigi brit többletet már elviheti. A nagy rést a lengyel, magyar stb. bérek gyors emelkedése csökkentheti le, ez a folyamat meg is indult, zajlik a reálbérek 5-6 százalékos emelkedése. Ha ez így marad, 2025-re már lecsökken annyira a különbség, hogy okafogyottá váljon a tömeges elvándorlás. Várhattak volna még az angolok egy, maximum két parlamenti ciklust ezzel a fránya népszavazással.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG