A Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC) január 31-én és február elsején tartott idei első ülésén nem változtatott az alapkamaton, ahogy azt a piac sem várta tőle, miután tavaly decemberben - szintén a várakozásoknak megfelelően - 25 bázisponttal 0,50-0,75 százalékra emelték az irányadó kamatsávot.
"Meglehetősen hamar"
Az idei első ülés szerdán nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvének tanúsága szerint a döntéshozók nagy része támogatta az újabb kamatemelés gondolatát "meglehetősen hamar", ha addig a gazdasági mutatók nem térnek le a jelenlegi javuló pályáról. A kamatemelések ütemezésének gyorsítási szándéka már a decemberi ülés január elején nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvéből is kiolvasható volt.
A mostani jegyzőkönyvből kiderül, hogy a testület jónak ítélte meg a gazdasági helyzet alakulását az előző ülés óta. A testület azonban továbbra sem látja teljesen tisztán az új adminisztráció költségvetési elképzeléseit. A döntéshozók véleménye szerint "ehhez még több időre lesz szükség". Többen annak kockázatára is figyelmeztettek, hogy kamatemeléssel előlegezzék meg az adminisztráció által ígért gazdaságösztönző intézkedések feltételezhető pozitív hatását.
Nem eresztheti el kedvére a költségvetést az amerikai kormány Janet Yellen, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerint. Érthető aggodalma, hisz ilyen esetben a jegybank képtelen lenne ennek hatásait kezelni. A kamatemelések jönnek, a rengeteg államkötvényt is visszaadják majd a piacnak: Amerikában helyreáll a normális, válság előtti monetáris politika. Háttérelemzésünk a kamatdöntésről >> |
Az évtized kifejezése: monetáris divergencia
Immár teljesen eltér egymástól az Európai Központi Bank és az amerikai Fed monetáris politikája. A Fed az elnökváltással egy teljes fordulatot tesz, Mario Draghi viszont úgy tűnik, még mindig a 2008-as válságban él. Mi lehet mindebből, és vajon meddig tűrik ezt még a németek, akik gazdaságilag ugyanúgy dübörögnek, mint Amerika? Elemzésünk >>