Condolezza Rice annak a szerződésnek a kapcsán beszélt erről, amelyet Varsóban írtak alá szerdán az Egyesült Államok és Lengyelország képviselői az átfogó amerikai rakétaelhárító rendszer egyes elemeinek Lengyelországba történő telepítéséről. Oroszország szerint a rakétarendszer fenyegeti biztonságát, míg az Egyesült Államok az úgynevezett latorállamok, például Irán esetleges rakétatámadásai ellen szánja a rakétapajzsot.
A rakétarendszer semmiképpen sem irányul Moszkva ellen - ismételte meg az amerikai külügyminiszter, mielőtt elutazott Varsóból. Rice ugyanakkor a szemére vetette Oroszországnak, hogy nem vonja ki csapatait Grúziából. "Nem látjuk bizonyítékát az orosz csapatkivonásnak" - mondta, majd hozzátette: "Oroszország most súlyosan árt hírnevének". Megismételte: Moszkva nem akadályozhatja meg Ukrajna és Grúzia NATO-tagságát.
ENSZ és NATO nyomásgyakorlás Oroszországra: néhány teherautó elindult
Orosz katonai teherautók hagyták el szerdán Grúziát, de a Nyugat által követelt nagyszabású, gyors csapatkivonásnak egyelőre nincs jele. A brit hírügynökség helyszíni tudósítója az Oroszországot a szakadár grúziai területtel összekötő Roki-alagút közeléből arról számolt be, hogy dél óta mintegy 40 ponyvás teherautó lépte át a grúz-orosz határt.
"Néhány autón láthatóan volt rakomány, de többségük üresnek tűnt, páncélozott járműveknek vagy tüzérségnek nyoma sincs" - jelentette. Egy helyi tisztségviselő szerint páncélosok éjszaka sem mentek át a határon. Igoeti falu közelében, a grúz fővároshoz, Tbiliszihez legközelebb eső orosz ellenőrzőponton a békefenntartók sisakját viselő orosz katonák lövészárkokat ástak az út mentén. Orosz katonai konvojok mozgásának itt, Tbiliszitől 45 kilométernyire, sem volt jele.
A NATO tüzeli Grúziát
A NATO támogatása újabb villámháborúra ösztönözheti Grúziát - hívta fel a figyelmet szerdán az orosz vezérkari főnök helyettese.
Anatolij Nogovicin kijelentette: az orosz békefenntartók a konfliktusövezetben kedden este is lelőtték a grúz fegyveres erők egy pilóta nélküli felderítő repülőgépét, s ez arra utal, hogy Tbiliszi nem adta fel agresszív terveit. Ezért az orosz vezérkar követelni fogja, hogy a konfliktus övezetében tiltsák meg a grúz gépek repülését.
Az oroszok felosztják Európát - csak most másképp
Az orosz gazdaság meg sem érzi a konfliktust
Orbán: az oroszok 56-ot ismétlik
Amerika Grúzia mellett áll
Nem adtunk fegyvert Grúziának
Az oroszok kivonulnak, a grúzok kiszállnak
MTI