Rémálom
A piacok nem szeretik a bizonytalanságot, ez közismert alaptétel. Az eddigi megnyilvánulásai alapján szélsőséges, a jelenlegei gazdasági és kereskedelmi világrendet gyakran ócsárló Donald Trump pedig maga a kiszámíthatatlanság és a bizonytalanság megtestesítője. Ha elnökként csak tizedét megvalósítaná, amit időnként emleget, az amerikai tőzsdék egyes vélemények szerint szinte 0-ig eshetnének.
Ahogy egy, a Reuters által megszólaltatott alapkezelő jellemezte, Trump lenne a befektetők rémálma. Ugyan nehéz az eddigiek alapján egy összeálló stratégiáról beszélni Trump esetében, de elképzelései minimum izolacionisták immár egy globálisan teljesen összekapcsolt világban. Az is rémületet kelt, hogy cégeket fenyeget időnként, az Apple-t például már másodszor, először azért, mert Amerikán kívül merészel gyártani, másodszor pedig azért, mert most szerinte nem működik eléggé együtt az FBI-al.
Eddig nem vették komolyan
Ilyen dolgok még egy banánköztársaságban is rémisztőek, nem hogy a világ legnagyobb gazdaságában, sokáig egyetlen szuperhatalmában. A választási év eleve kockázatos szokott lenni valamelyest, de csak a demokráciában megszokott mértékben, hisz mégiscsak változást jelenthet. Egy ilyen ijesztő figura közel kerülése az elnökséghez viszont olyan rémületet vált ki, hogy sok alapkezelő mérlegelés nélkül megkezdi portfóliójának csökkentését. Nem kizárt, hogy az év eleji méretes zuhanásban ez is közrejátszott.
Donald Trump. Kép forrása: EPA |
Persze egyelőre még távoli Trump elnöksége, inkább az a rémisztő, hogy egyáltalán felmerülhet ez, mint alternatíva. A republikánusoknál ugyan vezet, de sokan meg vannak ijedve a pártban, így a végén még módosulhat a helyzet, és hát egy ilyen ellentmondásos figura, ha tényleg ő a jelölt, igen erősen megnövelné Hillary Clinton nyerési esélyét is. Ha már most komolyak lennének Trump esélyei, feltehetően már egy 2008 őszi zuhanás rajzolódna ki a piacokon.
Durva retorika
A befektetők leginkább attól félnek, ha Trump fellépése visszavetné a világkereskedelmet, akkor az így is épp hogy meginduló növekedés visszaesne, sőt akár tényleges recessziós veszély is adódhatna. Az sem tesz jót, hogy kirohanásokat intéz Kína ellen, deviza-manipulátornak nevezi, illegális exporttámogatással vádolja, sőt az amerikai szellemi tulajdon ellopásával gyanúsítja. Rémesen hangzik, amikor mindenki azon igyekszik, hogy a kínai lassulás és szerkezetátalakítás minél kevésbé zavarja meg a világgazdaság működését.
De mit is ígér?
De hallgassuk meg a másik felet is: Trump szóvivője egy, a Reutersnek küldött emailben kifejtette, hogy azok, akik most a Republikánus Párt legfőbb jelöltjét kritizálják, maguk felelősek a 2008-as válságért (ezt azért részletezhette volna, pontosan kikre gondol). Hozzáteszi, hogy Trump visszaállítja a globális piacok bizalmát azáltal, hogy a fölösleges költekezést és hitelezést beszünteti, helyreállítja a kereskedelmi egyensúlyt és jólétet hoz az amerikai középosztály részére.
Kétségkívül az adócsökkentés, az adózási rendszer egyszerűsítése és a deficitcsökkentés hagyományosan republikánus gondolatok, és üdvözölné is őket a piac, csak hát ne társulnának mellé az említett ijesztő dolgok, és maga az a fellépés, amit Trump produkál, és kevéssé méltó egy elnökhöz. Persze mondhatnánk erre, hogy majd elnökként más lesz, ez csak választási trükk, de hát oly sok bizonytalan jelöltnek adatott meg ez a remény, tavaly például a görög Sziriza pártnak, és mi lett a vége. Mindenesetre, ha nem lenne elég az izgalom az európai menekültválsággal és a brit népszavazással, most itt van még egy dolog, amitől tarthatnak a befektetők és a nyugalomra vágyó nagyközönség egyaránt.