Az előző negyedév 2,4 százalékos, a piaci szeplőket is meglepő visszaesés mellett még aggasztóbb volt, hogy negyedéves alapon mért statisztika is további visszaesést mutatott, noha korábban ettől a ponttól lehetett reménykedni a visszapattanásban.
A KSH közlése szerint az idei harmadik negyedévében az előző negyedévihez képest 0,9 százalékkal nőtt a gazdaság, a tavalyi azonos időszakitól viszont 0,4 százalékkal elmaradt a gazdaság teljesítménye.
Mindez egy huzamos recessziós közegből való kilábalásra utal.
Az aktivitás mélypontján a hivatalos adatok fényében túljutott a magyar gazdaság – írja kommentárjában Nagy János, az Erste elemzője. Előretekintve a továbbra is masszív bérkiáramlás párosulva a normalizálódó inflációs környezettel a fogyasztás beindulását eredményezhetik az előttünk álló időszakban.
A kamatkörnyezet fokozatos mérséklődése a beruházási hajlandóság lassú visszaépülését vetíti előre. E tekintetben fontos szerep hárulna a még mindig bizonytalan sorsú uniós forrásokra. Mindemellett a meglehetősen visszafogott globális gazdaság hátráltatja a jelentős hazai kapacitásbővítések exportlehetőségeinek kiaknázását – írja az elemző.
Figyelembe véve, hogy az év hátralévő részében tovább javulhat a magyar gazdaság teljesítménye, a negyedik negyedév még javíthat a 2023-as összképen – véli Virovácz Péter, az ING elemzője.
Ugyanakkor az már most borítékolható, hogy 2023 egy elveszett év lesz.
A friss adat ellenére továbbra sem módosítunk az idei évi növekedési kilátáson. Az év egészében 0,5 százalékos GDP-visszaeséssel számol az ING Bank – írja Virovácz.
A mostani egy oldalazó recesszió, ahogy arról podcastünkben Horváth Andrással, az MBH Bank vezető elemzőjével beszélgettünk.
Az idei növekedést elsősorban a nettó export húzhatja, amely esetében az első féléves egyenlegnek köszönhetően megjelenhet némi felfelé mutató kockázat az idei évre - kommentálta Horváth az aktuális adatközlést. Az ismert tényadatok fényében a 2023-as éves GDP előrejelzésünk -0,1 százalékra módosult legutóbb, míg 2024-ben már dinamikus, 4 százalékot meghaladó lehet a növekedés, részben az elhalasztott fogyasztás pótlása, részben a tovább mérséklődő és az év második felére 6 százalékra csökkenő irányadó kamatok hatására.
Továbbá a jövő év elejétől várhatóan fokozatosan beérkező EU-s források növekedésösztönző szerepe is támaszt nyújthat a növekedésnek illetve a beruházási fázisban lévő feldolgozóipari kapacitások üzembe helyezése is támogatja az ipart és a növekedést, továbbá az idei bázishatás is mérsékelt pozitív hatást jelent - írja az MBH elemzője.
A mostani kilábalás mindenképp pozitív, de pusztán a KSH adatai alapján még nincs ok örömtüzeket gyújtani.
- Szeptemberben a kiemelt fontosságú ipari termelés 7,3 százalékkal csökkent.
- A kiskereskedelmi forgalom azonos mértékben, 7,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
- Az ipari termelői árak 2023 szeptemberében az egy évvel korábbihoz képest 2,5 százalékkal csökkentek, az előző hónaphoz viszonyítva viszont 1,7 százalékkal növekedtek.
Utóbbi rávilágít a meglévő inflációs problémára is, ami mostanra egyre inkább kiéleződő konfliktust hoz a gazdasági kormányzat és a Magyar Nemzeti Bank között.
Az aktuális kormányzati várakozás szerint idén minimális visszaesés lesz a hazai gazdaságban, amit egy látványos visszapattanás követ 2024-ben és a további években. Ezt az állítást még piaci szakértők alaposan kizsigerelik amikor december 1-n a KSH megjelenteti a mostani GDP-adatközlés részleteit.