Olaf Scholz német kancellár kedden, augusztus 6-án megszakította nyaralását, hogy megszólaljon az ország jövő évi költségvetése körüli kialakuló válsággal fenyegető vitában. Szerinte a kormány által megrendelt jogi értékelés szerint az infrastruktúra-beruházásokra felvett további hitelek nem sértik az ország adósságfékjét - írja az Euractiv.
Július elején, hetekig tartó kemény tárgyalások után az ország hárompárti kormánya megállapodott a 2025-ös szövetségi költségvetésről, amely 481 milliárd eurós kiadást céloz, így sikerült elkerülni a nagyobb kiadáscsökkentéseket és a kormányválság fenyegető kockázatát.
A szakértők szerint a jövő évi költségvetés tervezete több trükköt is tartalmazott, amelyek lehetővé teszik a kiadások növelését az ország szigorú alkotmányos adósságfék szabályának megkerülésével – amely normál időszakokban az éves strukturális hiányt az ország GDP-jének 0,35 százalékára korlátozza.
A „pénzügyi tranzakció” elvesztené hiánynövelő jellegét
A kormány azonban megállapodott abban, hogy jogi értékelést kér három intézkedés jogszerűségéről, hogy biztosak legyenek abban, hogy azok nem sértik az alkotmány szabályait.
Ezek közé tartozik néhány fel nem használt, jelenleg az ország fejlesztési bankjánál (KfW) lévő alap átcsoportosítása az állami általános költségvetésbe, további hitelek biztosítása az infrastruktúra cégek, a Deutsche Bahn és az autópálya-kezelő Autobahn GmbH számára azzal, hogy ezeket "pénzügyi tranzakcióknak" minősítik – így nem számítanak be az adósságkorlátba.
„Nem véletlenül vizsgáltattuk meg a szövetségi kormány lehetőségeit egy szakértővel, hogy hogyan lehet pénzügyileg támogatni a Deutsche Bahn-t és az autópályákat a költségvetésből" – mondta a szociáldemokrata Scholz kedden a Zeit Online-nak, annak ellenére, hogy hivatalosan ezen a héten szabadságon van.
„A jogi vélemény egyértelmű: ez lehetséges" – szögezte le a kancellár.
„Rejtély, hogyan lehetett a jogi vélemény ítéletét ideiglenesen félreértelmezni” mondta Scholz és hozzátette, hogy a kormány „most bizalmasan fogja megvitatni a következő lépéseket.”
Csupán jogászkodás?
Ugyanakkor Johannes Hellermann jogászprofesszor értékelése számos kockázatot is kiemel, különösen az Autobahn GmbH autópálya-üzemeltetőnek nyújtott hitelekkel kapcsolatban – amely, ellentétben a német vasúttal, nem rendelkezik az állami költségvetésen kívüli bevételekkel.
Hellermann továbbá nem javasolja a KfW fejlesztési banknál lévő, a 2022-ben létrehozott úgynevezett gázárfékező alapban lévő, fel nem használt 4,9 milliárd euró általános költségvetésbe történő átcsoportosítását. Korábban gazdasági és jogi szakértők már kritizálták ezt az ötletet - idézi fel a Deutsche Welle. Továbbá egy ilyen manőver rossz emlékeket idéz fel, mivel egy hasonló trükk egyszer már súlyos helyzetbe hozta a kormányt.
2023 novemberében a Szövetségi Alkotmánybíróság kimondta, hogy a kormány nem teheti meg, hogy körülbelül 60 milliárd eurót csoportosítson át a koronavírus világjárvány hatásainak enyhítésére létrehozott alapból a zöld gazdaságra való átállás támogatására. Ezt a korábbi ötletet magának Scholznak tulajdonították, aki az előző kormányban pénzügyminiszter volt Angela Merkel volt kancellár irányítása alatt. E bírósági ítélet óta a kormány folyamatosan küzd a költségvetési lyukak betömésével.
A pénzügyminiszter az alkotmány keretein belül maradna
Vasárnap a szabaddemokrata Christian Lindner pénzügyminiszter kijelentette, hogy a jogi értékelés „alkotmányos kockázatokat” mutat az intézkedéssel kapcsolatban, és hangsúlyozta, hogy Scholz kancelláriája – és nem az ő minisztériuma – találta ki ezt a megoldást.
„Olyan költségvetést szeretnék, amely az alkotmány keretein belül marad. Politikai felelősséggel tartozom a közpénzeinkért” – mondta a ZDF televíziónak.
„Egyszer már beleegyeztem egy ingatag kompromisszumba, és a karlsruhei alkotmánybíróság elutasította azt. Ez nem fog megtörténni másodszor” – mondta Lindner.
„Mindenkinek meg kellett tanulnia a leckét abból a tényből, hogy egyszer már volt egy költségvetési tervezet, amelyben szociáldemokrata fiskális politikát hajtottak végre” – mondta Lindner. „Ezek is az SPD ötletei voltak akkor – és megbuktak ezzel az alkotmánybíróságon” – tette hozzá.
A 2023-as ítélettel ellentétben Lindner szerint az idei vita összesen csak 5 milliárd eurót érint, összhangban Hellermann tanulmányában szereplő összeggel.
Éjszakai munka ritkán jó?
Úgy tűnt, legalábbis rövid ideig, hogy Németország hárompárti koalíciója elkerülte az összeomlást a költségvetési megosztottság miatt, amely hosszú ideje kísérti Olaf Scholz kancellár kormányát. De Christian Lindner pénzügyminiszter most kétséget vetett fel a 2025-ös költségvetési tervezetre vonatkozó kulcsfontosságú kompromisszummal kapcsolatban - összegzi a Politico.
„Most kiderült, hogy alkotmányos kockázatok és konkrét megvalósítási kérdések merültek fel” – mondta Lindner a ZDF közszolgálati televíziónak adott interjúban.
A júliusi költségvetési tervezetről szóló korábbi megállapodást, amelyet egy egész éjszakán át tartó tárgyalás után értek el a szociáldemokrata Scholz, a zöldpárti gazdasági miniszter Robert Habeck és a fiskálisan konzervatív szabaddemokrata Lindner részvételével, Berlinben megkönnyebbüléssel fogadták, tekintettel a koalíciós pártok közötti nehezen áthidalható különbségekre a kiadások terén.
A pénzügyminisztérium által megrendelt szakértők értékelései, amelyek a múlt hét végén kiszivárogtak a német Handelsblatt újsághoz, arra a következtetésre jutottak, hogy a koalíció költségvetési tervezete veszélyben van, mivel azt az alkotmánybíróság érvénytelenítheti, nagyrészt azért, mert olyan 4,9 milliárd eurót tervez felhasználni a fejlesztési banktól, amelyet eredetileg a magas gázárak költségeinek ellensúlyozására szántak.
Ezen értékelések alapján Lindner azt mondta, hogy a német vezetőknek újra tárgyalniuk kell a költségvetési megállapodást.
Héjázás
De a kormánykoalíció másik két pártjának – a baloldali zöldeknek és szociáldemokratáknak – a politikusai felháborodtak, hogy Lindner a médiához fordult, ahelyett, hogy a kérdést belsőleg kezelte volna. Azzal is vádolták, hogy elárulta koalíciós partnereit, és saját politikai hitelességét kívánta erősíteni, magát fiskális héjának mutatva.
A hosszadalmas belső viszályok elkerülése érdekében a kormánynak valószínűleg új tervezetet kell kidolgoznia – vagy legalábbis közös politikai egyezséget kell kialakítania – a következő hetekben. Tekintettel a három párt politikusai közötti feszültségre, továbbra is kérdéses, hogy elérhető-e egy új megállapodás.
Valójában egy potenciálisan még nagyobb akadály lesz a parlamentben, ahol a három kormányzó párt parlamenti képviselőinek kell közösen kidolgozniuk a végső költségvetés részleteit az év végéig.