1p
Történetében harmadszor rendezhet olimpiát London, ezt egyetlen más rendező város sem mondhatja el magáról. 2005-ben, mikor kihirdették a pályázat győztesét, nagy volt az eufória a brit fővárosban. A 2008-ban kitört válság és a recesszió ellenére London a történelem második legdrágább olimpiájának megrendezésére készül - javarészt közpénzből. A szervezők állítása szerint nem luxusról, hanem üzletről van szó: busás haszonra számítanak.

A gazdasági recesszió idején megrendezett olimpiát sok brit szükségtelen luxusnak tartja. A június 27-én kezdődő Játékokra London eddig 11,8 milliárd eurót költött, ezzel a 2012-es olimpia minden idők második legdrágábbja lesz a 2008-as pekingi Játékok után.

Hugh Robertson sportért és olimpiáért felelős miniszter nem győzi hangsúlyozni, hogy a büdzsét még 2005-ben állította össze a szervezőbizottság, miután a brit főváros megnyerte a rendezés jogát, akkor pedig igencsak messze volt még a gazdasági világválság. A krízis és a recesszió, valamint a magas államadósság sem írta át azonban az eredeti elképzeléseket, nem mondhatnánk, hogy a britek spóroltak a rendezésen. Egy olimpia ugyanakkor nemcsak presztízskérdés, hanem befektetés is - épp Londonban ne tudnák ezt?



A világ legnagyobb sporteseményének rendezési költségeit főként brit polgárok adófontjaiból állják, ez egészül ki közel 2 milliárd fontnyi magántőkével, ami a jegyértékesítésből (a belépők nagy részét már sikerült értékesíteni) és a szponzori pénzekből jön össze. Ezt a pénzt az utolsó penny-ig a rendezési költségekre fordítják.

A Downing Streeten igyekeztek kihangsúlyozni az elmúlt években, hogy a milliárdos kiadás, amivel a rendezés jár, London előnyére válik, hiszen tovább fejlesztették a közösségi közlekedést (a pályázók közül ebben London kapta a legrosszabb értékelést 2005-ben), új sportlétesítmények épültek, melyekre az olimpia után is szükség lesz, és temérdek biztonsági fejlesztést is végrehajtottak Kelet-Londonban, az Olimpiai Falunak helyet adó Stratford például teljesen megújult az elmúlt 7 évben.

13 milliárdos hasznot remélnek

David Cameron brit miniszterelnök szerint bár nehéz időket élünk, az Olimpia megrendezése mégsem luxus.  "Éppen azért, mert a mostani egy nehéz időszak a számunkra, minden tőlünk telhetőt megtettünk azért, hogy a Játékok megrendezésével ösztönözzük a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést. Bízok benne, hogy a Játékok közel 13 milliárd fontos hasznot hoznak majd a brit gazdaságnak az elkövetkező négy évben" - nyilatkozta a miniszterelnök még július elején.

Szkeptikusak az elemzők

A kereskedelem és a beruházások előmozdításán dolgozó kormányzati szerv, az UKTI igazgatója, Alan Collins szerint az olimpia vonzza a külföldi befektetőket, a turistákat és a Játékok kapcsán a brit cégek rengeteg megrendeléshez jutnak. Az Olimpiai Falu építési munkálatainak 98%-át például brit cégek végezték, ők most arra számítanak, hogy akad majd megrendelésük a 2016-os Játékok kapcsán is Rio de Janeiróban.

Az elemzők azonban nem ilyen optimisták, leginkább szkeptikusak az olimpia gazdasági előnyeit hangoztató kormányzati nyilatkozatok kapcsán. Samuel Tombs, a Capital Economics elemzője szerint a kormány azt hangoztatja, hogy a Játékok ideje alatt a brit főváros lesz majd a világ pénzügyi központja, és a világ első számú turisztikai célpontja. A várakozások kapcsán elmondta, az eddigi olimpiák azt mutatják, hogy hosszú távon alig vagy nagyon kevés haszna van a sportesemény megszervezésének - legalábbis pénzügyi szempontból.

"Eddig sem azért jöttek, hogy a tengerparton hűsöljenek"

A másik nagy rizikó faktor a londoni rendezés kapcsán az időjárás. A ködös Albion esős időjárása könnyen elijesztheti a potenciális turistákat. Sandie Dawe, a brit Turisztikai Hivatal elnöke a fanyalgókat azzal szerelte le, hogy a "turisták nem azért érkeznek az Egyesült Királyságba, hogy kifeküdjenek a tengerpartra". Londonban arra számítanak, hogy a Játékok nemzetközi hírneve és a kiemelt figyelem miatt 2015-ig 4,6 millió új turista érkezik a szigetországba, elsősorban Ázsiából.

Kevin Daily, a Goldman Sachs elemzője szerint 1992-ben Barcelona az olimpia után lett igazi világváros, mely a turisták kedvelt célpontja lett, ugyanez elmondható Pekingről is, a kínai főváros megítélésének nagyon jót tett a 2008-as olimpia. "London azonban már amúgy is kiemelt szereppel bírt a városi turizmusban, rengetegen érkeztek ide eddig is. Így a turistákat megcélzó fejlesztések hatása marginális lesz, a jövőben nem lesz akkora a ideérkezők számának növekedése, mint amire a szervezők számítanak" - így Daily. Az elemző szerint ráadásul sok turistát épp az olimpia ijeszt el egy londoni kiruccanástól, sokan tartanak ugyanis a hatalmas tömegektől, és hogy nem lehet majd közlekedni a városba a rengeteg vendég miatt.

Valószínűleg a City is kiürül majd a Játékok ideje alatt, a londoniak nagy része ugyanis az olimpiára időzítette a szabadságát, vagy egyszerűen otthonról fog dolgozni, hogy megkímélje magát a turista-áradattól. Milliók lepik majd el az amúgy is évente 1 milliárd embert megmozgató londoni metrót, a reptereket és a szurkolói zónákat.

Egyelőre sikertelenül keresnek bérlőt a központi stadionba

Minden olimpia nagy kérdése, hogy a sportlétesítmények mennyire lesznek kihasználtak a két hetes sportdömping után. A Juan Antonio Samaranch egykori NOB-elnök által a valaha volt legjobb olimpiának nevezett sydney-i Játékok után a központi stadiont például lebontották, mert nem volt kihasználva, de az athéni olimpiai stadionban sem rendeznek sok eseményt. Londonban folyamatosan a fenntartható fejlődést hangoztatják a szervezés és a beruházások kapcsán. A városban 2006-ban adták át a 390 millió fontból épült 70 ezer fő befogadására alkalmas Emirates Stadiumot, 2007-ben pedig újra megnyílt a 780 millió fontból újraépítette legendás Wembley, melynek 90 ezer fő a befogadóképessége. Utóbbi közpénzből épült. A városvezetés szerint az olimpiára épített 80 ezres központi stadion így kihasznált lesz majd a Játékok után is. Az optimizmus egyelőre nem igazolt, a városvezetés továbbra is bérlőt keres, aki elfoglalhatná a létesítményt, a londoni első osztályú focikluboknak van saját stadionja, a hat csapat közül a Tottanhem Horspur tartja csak szűkösnek a jelenlegi otthonát, de a tervek szerint inkább átépítik a White Hart Lane-t az "albérlet" helyet. Hasonló gond lehet a sajtóközponttal, melynek sorsa a Játékok után szintén kérdéses.

A közel 800 millió fontból felhúzott Olimpia Falut a rendezvény után lakóparkká alakítják, az itteni lakások után legalább van érdeklődés.

Öt karika húzza ki a gazdaságot  recesszióból?

Bár a hosszú távú hatások tekintetébe nincs egyetértés az Olimpia hasznáról, rövid távon a legtöbb elemző szerint a kéthetes küzdelemsorozat hatása nagyon is pozitív lehet, a harmadik negyedévben kihúzhatja a brit gazdaságot a recesszióból. A legpesszimistább prognózisok szerint is, legalább 0,1%-os GDP-növekedést okoz majd a harmadik negyedévben a sportesemény, a Bank of England (BoE) szerint 0,5%-os növekedést köszönhet majd a brit gazdaság a Játékoknak.

Az egyik főszponzor, a Visa szerint 800 millió fontot költhetnek el az ideérkezők, a jegyárbevétel pedig elérheti a 400 milliót.

Bármennyire is megosztottak most az elemzők, az eddigi adatok az optimistákat igazolják. A Játékokat megelőzően a brit munkanélküliség 65 ezer főre csökkent ugyanis. A magas munkanélküliséggel küzdő országok pedig ezt most irigykedve figyelik - és ez ösztönzést jelenthet a nagy világesemények megrendezésére másoknak is. 



A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG