5p

Ár-bér spirál - ez az, amit minden jegybank és kormány szívesen elkerülne, és ami egyre inkább fenyegeti a magyar gazdaságot. A szakértők a keresetek emelkedésének gyorsulására számítanak, a növekvő bérköltségek pedig áremelésre késztetik a vállalkozásokat, amit a jelentős költségvetési kifizetésekkel támogatott fogyasztók el is fogadnak - ez pedig a fiskális és monetáris politika szigorítását követeli ki.

A Központi Statisztikai Hivatal szerdán kiadott jelentése szerint a múlt év decemberében 9,7 százalékkal nőtt a bruttó és nettó átlagkereset az egy évvel korábbihoz képest. A tavalyi év egészében a bruttó és a nettó átlagkereset 8,7 százalékkal emelkedett 2020-hoz képest.

Az

Már látható is az ár-bér spirál? 

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzőjének az okozott meglepetést, hogy az előző évhez képest nem erősödött a prémium-kifizetés decemberben, ami a gazdaság teljesítményének tavalyi rekordmértékű növekedésének fényében mindenképpen különös volt. Ez a vállalati viselkedésben már a 2022-es költségnyomásra való felkészülésként értelmezhető, vagyis a prémiumok kifizetésén keresztül kívánnak majd a vállalatok költségeket mérsékelni az idei év folyamán, valamint erősebb átárazást hajtanak végre.

Az ING Bank vezető elemzője 2022-ben a 20 százalékos minimálbér-emelés mellett nagyjából 15 százalékos átlagbér-emelkedéssel kalkulál a bértorlódás enyhítése következtében. A bérköltségek emelkedésének inflációs hatása már jól érzékelhető volt a januári inflációs adatban, amely a korábbiakhoz képest háromszor erősebb év eleji átárazást mutatott, amely a termékek és szolgáltatások megszokottnál jóval szélesebb körét érintette. Vagyis - Virovácz Péter véleménye szerint - 

már láthatóvá vált Magyarországon az ár-bér spirál. Ez ellen pedig csak a monetáris és fiskális politika együttes erejével, közös szigorításával lehet küzdeni.

Illusztráció: Depositphotos
Illusztráció: Depositphotos

A fogyasztás támasztja meg a GDP-növekedést

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője azt emelte ki, hogy tavaly év végén is láthatóan erőteljes maradt a bérdinamika és további gyorsulás várható az idei évtől. A minimálbéremelések, a súlyosbodó munkaerőhiány, illetve az inflációs környezet figyelembevétele miatt érdemi béremeléssel kell számolniuk a munkaadóknak. A teljes bérskála érdemben feljebb tolódhat és 13 százalékot elérő lehet az átlagbér emelkedése idén, a tavalyi 8,7 százalékos növekedés után.

Ilyen mértékű béremelés tovább erősítheti a vállalatok áremelési szándékát, amit könnyen meg is tehetnek a kiugróan erős fogyasztói kereslet mellett. 

Ez viszont akár elvezethet egy klasszikus ár-bér spirálhoz is, mikor az erőteljes inflációhoz erőteljes kereslet párosul.

 Az egyszeri transzfereknek köszönhetően idén a nettó bérek érdemben el fognak szakadni a bruttó szinttől és még a várható erőteljes inflációt figyelembe véve is 10 százalék feletti éves reálbér növekedés lehet 2022-ben, ami jelentős fogyasztásélénkítő erővel bír, és a fogyasztási oldalról támaszt ad az idei GDP-nek - mutatott rá a Takarékbank szakértője.

Ha így emelkednek a keresetek, akkor az inflációnál kell riadót fújni

Kiss Péter, az Amundi alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója szintén kiemelte, hogy a friss kereseti adatok tovább erősíthetik az infláció elleni küzdelem fontosságát. A bérek növekedését legfőképpen az alacsony munkanélküliség, az egyes szektorokban újra felbukkanó strukturális munkaerőhiány, valamint az infláció tartós megemelkedése befolyásolja. A bérdinamika és az infláció közötti kapcsolat azonban kétirányú is lehet: a növekvő bérek tovább nyomhatják felfelé az inflációt. Egyrészt a megugró költségek miatt a vállalkozások dönthetnek a termékek és szolgáltatások árainak növelése mellett, másrészt a fogyasztók a megemelkedett jövedelmüket szívesebben költhetik el és növelik a keresletet. 

Ez a visszacsatolási mechanizmus az ár-bér spirál, amit minden jegybank, illetve anticiklikus gazdaságpolitikát folytató kormány igyekszik elkerülni.

A következő havi adatban már láthatjuk a minimálbér-emelés hatását is, ami tovább erősítheti a folyamatokat - írta a szakértő.

A Századvég szerint kell a béremelés

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője rámutatott, hogy míg az előző hónapokban a versenyszférát kisebb bérnövekedés jellemezte, mint a közszférát, addig decemberre a két növekedési ütem kiegyenlítődött. Az év végi bónuszok sem okoztak érdemi változást a növekedési ütemben, azok emelkedése megegyezett a rendszeres bérekével. 2022-ben az átlagbérek emelkedése a tavalyinál gyorsabb, kétszámjegyű lehet, amelyet a minimálbér és a garantált bérminimum erőteljes emelése mellett a járulékok csökkentése és a munkaerőhiány is segít. 

A reálbérek növekedését az erőteljes infláció visszafogja, de az még ennek ellenére is pozitív lesz, így a munkavállalók jövedelme átlagosan többet ér majd, mint a tavalyi évben - fejtette ki. A Századvég szakértője fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a béremelések folytatására a gazdasági felzárkózás érdekében szükség van, különösen azon ágazatokban, ahol ez az elmúlt időszakban kevésbé volt jellemző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG