A ZEW – Leibniz Centre for European Economic Research hat hónapra előretekintő németországi gazdasági hangulatindexe (ZEW Indicator of Economic Sentiment) 7,4 pontra csökkent novemberben, miután októberben 13,1 pontra emelkedett. Az elemzői várakozások átlagában 13,0 pont szerepelt novemberre. A mutató tavaly novemberben tért vissza a pozitív tartományba, miután hat hónapig negatív sávban ingadozott.
A felmérésbe bevont németországi gazdasági szereplők megítélése a gazdasági környezet aktuális feltételeiről tovább romlott, a mutatószám mínusz 91,4 pontra, 2020 májusa óta a legalacsonyabbra süllyedt novemberben az előző havi mínusz 86,9 pontról. Az elemzők ezzel szemben javuló, mínusz 85,9 pontos mutatóra számítottak.
A ZEW euróövezeti gazdasági hangulatmutatója az elemzői várakozásokra rácáfolva romlott novemberben: 12,5 pontra csökkent a várt 20,5 pont helyett az előző havi 20,1 pontról.
Az aktuális gazdasági helyzet megítélését számszerűsítő euróövezeti mutató értéke 3,0 ponttal mínusz 43,8 pontra csökkent, míg az euróövezeti inflációs várakozások mutatója 7,5 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így az index mínusz 13,4 ponton állt novemberben.
Achim Wambach, a ZEW elnöke az eredményekhez fűzött kommentárjában rámutatott: a Németországgal szemben támasztott gazdasági várakozások alakulását befolyásolta Donald Trump győzelme és a német kormánykoalíció összeomlása. A legfrissebb felmérés alapján romlott a gazdasági hangulat, ami feltehetően elsősorban az amerikai elnökválasztás eredményére vezethető vissza. Ezt támasztja alá az a tény, hogy az Egyesült Államokkal szembeni gazdasági várakozások egyértelműen javulnak, míg a kínai és az euróövezeti gazdasági hangulat romlást mutat. A felmérés utolsó napjaiban azonban az előrehozott választások kilátásai miatt felerősödtek a derűlátóbb hangok Németország gazdasági helyzetének alakulásával kapcsolatban. Összességében a gazdasági várakozások jelenleg nagyon dinamikusan változnak – tette hozzá Achim Wambach.
A mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet 1991 óta havi rendszerességgel végzi el a felmérését bankok, biztosítótársaságok és kiválasztott vállalatok megkérdezésével.
(MTI)