4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az év második felében lendületbe jöhet a világgazdasági növekedés, köszönhetően a gazdaságösztönző költségvetési és jegybanki monetáris intézkedéseknek, illetve a tömeges oltások megkezdésének a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kiadott, World Economic Outlook (WEO) felülvizsgált prognózisa szerint.

Az IMF a viszonylag kedvezőbb kilátásokat nyugtázva a tavaly őszi WEO prognózis felülvizsgált változatában 0,3 százalékponttal 5,5 százalékra javította idei világgazdasági növekedési előrejelzését. A 2022-re tett, 4,2 százalékos GDP-növekedési előrejelzésén az IMF nem változtatott. A dokumentum egyúttal figyelmeztet a remélt növekedés különösen kiélezett kockázataira is, elsősorban az alkalmazott ösztönző intézkedések országonként és régiónként eltérő hatékonysága miatt.

A tavaly októberben kiadott őszi prognózisában az IMF 4,4 százalékos GDP csökkenést jelzett 2020-ra és 5,2 százalékos növekedést 2021-re. A 2020-as világgazdasági GDP-csökkenés végül 3,5 százalékos lett az év második felében tapasztalt, a tavaszi visszaesés helyreállítására beindult lendületes növekedésnek köszönhetően.

Sok függ a globális járműipartól is (forrás: EPA)
Sok függ a globális járműipartól is (forrás: EPA)

Az áprilisban kiadott 2020 tavaszi prognózisában a járvány első tapasztalatai alapján még 3,0 százalékos GDP-csökkenést jelzett az IMF 2020-ra és 5,8 százalékos növekedést az idei évre. A tavaszi prognózisa júliusban kiadott felülvizsgált változatában viszont a járványvédelmi korlátozások vártnál súlyosabbnak bizonyult következményei miatt 4,9 százalékra fokozta a 2020-as GDP-csökkenésre tett előrejelzését és százalékra 5,4 mérsékelte az idei növekedési várakozását is.

A mostani prognózisban a fejlett országok növekedési előrejelzését is javította az IMF idénre és jövőre egyaránt. Az idén 4,3 százalék lesz a növekedés, 0,4 százalékponttal magasabb az őszi prognózisnál, 2022-ben pedig 3,1 százalék, 0,2 százalékponttal magasabb. Az országcsoport bruttó hazai terméke 2020-ban 4,9 százalékkal csökkent.

Javuló európai kilátások

Az euróövezetben a tavalyi 7,2 százalékos GDP-csökkenés után 4,2 százalékos növekedést vár az IMF, 1,0 százalékponttal alacsonyabban az őszi prognózisban jelzettnél, 2022-ben pedig 3,6 százalékos növekedést, 0,5 százalékponttal magasabbat. Az idei németországi növekedési prognózist 0,7 százalékponttal rontotta az IMF 3,5 százalék növekedésre, a jövő évi 3,1 százalékos növekedésen pedig nem változtatott. A német GDP tavaly 5,4 százalékkal csökkent.

A fejlődő országokban 6,3 százalékos növekedést vár az idén az IMF és 5,0 százalékos növekedést jövőre. Az idei prognózist 0,3 százalékponttal megemelte, a jövő évit 0,1 százalékponttal csökkentette az előzőhöz képest. Az országcsoport bruttó hazai terméke tavaly 2,4 százalékkal csökkent.

Kínai növekedési előrejelzését az idén 0,1 százalékponttal, jövőre 0,2 százalékponttal 8,1 és 5,6 százalékra csökkentette az IMF. Kína tavaly egyedüliként ért el GDP-növekedést, 2,3 százalékost.     India gazdasága az idén 11,5 százalékkal növekedhet, 2,7 százalékponttal gyorsabb ütemben az előző prognózisnál, jövőre pedig 6,8 százalékkal, 1,2 százalékponttal kisebb ütemben. India tavaly 8,0 százalékot veszített bruttó hazai termékéből.

Kisebb inflációs kockázatok

Az IMF a fejlett országokban 1,3 százalékos inflációt vár az idén és 1,5 százalékost jövőre. Az idei inflációs előrejelzését 0,3 százalékponttal, a jövő évit 0,1 százalékponttal mérsékelte lefelé. A fejlődő országokban az idén és jövőre is 4,2 százalékos inflációt vár az IMF, az idén 0,5 százalékponttal, jövőre 0,1 százalékponttal alacsonyabban az ősszel jelzettnél. Tavaly a fejlett országokban 0,7 százalékkal, a fejlődő országokban 5,0 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.

A világkereskedelmi forgalom tavaly 9,6 százalékkal csökkent, az idén az IMF prognózisa szerint 8,1 százalékkal, jövőre 6,3 százalékkal nő. Az idei forgalom 0,2 százalékpontos csökkenés az előző prognózishoz képest, a jövő évi pedig 0,9 százalékpontos növelés.

A Brent, a Dubai Fateh, és az amerikai WTI nyersolajak árának egyszerű számtani átlaga 41,29 dollár volt tavaly. Az idén 50,03 dollár, jövőre pedig 48,82 dollár lesz. A tavalyi olajár 32,7 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél. Az idén 21,2 százalékkal emelkedik az olajár a tavalyihoz képest, ami az őszi prognózisban jelzettnél 9,2 százalékponttal magasabb növekedés. Jövőre 2,4 százalékkal lesz alacsonyabb az olajár, ami 5,4 százalékpontos negatív módosítása az ősszel jelzettnek.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG