MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A csalás az csalás, akárki követi is el - mondta Orbán Viktor szokásos pénteki rádióinterjújában, azzal kapcsolatban, hogy a kormány szerint több egyetem is törvénytelenül működik, köztük a CEU is.
Ahhoz képest, hogy tegnap Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter még arról beszélt, hogy ez egy felfújt médiahiszti és a CEU-nak nem igazán kell félnie, a miniszterelnök arról beszélt, hogy az amerikai és a magyar kormányon múlik, lesz-e néhány év múlva még Közép-Európai Egyetem az országban, amelynek léte “attól függ, hogyan alakulnak a magyar-amerikai tárgyalások”. Ugyanakkor a kormány nem kereste meg a módosítás beterjesztése előtt az amerikai kormányt.
Orbán Viktor szerint a magyar egyetemek rosszul járnak a CEU-val mellett. Nem fair, hogy míg a magyar egyetemek egy magyar diplomát adnak ki, addig a Közép-Európai Egyetem egy amerikai és egy magyar diplomát ad ki. A miniszterelnököt az sem zavarja meg gondolatmenetében, hogy minden más külföldi intézmény is ugyanígy jár el a világon. Orbán szerint csak akkor lehet külföldi diplomát kiadni, ha külföldön is folytat képzést az intézmény, a CEU viszont nem ezt teszi.
Emberileg és erkölcsileg elfogadhatatlan
Őszintén meg kell vitatni azokat az ügyeket, amelyekben nincs egyetértés, Orbán erre törekedett a Néppárt tegnapi gyűlésén. Angela Merkellel néhány szót váltott csak, de szerinte Németországban és Ausztriában mindenki örül, hogy a magyarok felhúzták a határzárat, hiszen “mindenki tudja, hogy Magyarország nélkül nagy bajban lenne Európa”, és szűk körű egyeztetéseken, folyosókon megköszönik neki amit tett, csak persze ezt nyilvánosan nem ismerhetik el.
Tényleg kilépünk?
Több ezer magyar civil szervezet Orbán szerint nem is civil szervezet, hanem pénzéhes NGO, és erkölcsileg tarthatatlan, amit művelnek. A Helsinki Bizottság a magyar katonákat és a határvédőket támadja, amikor bevándorlók pártját fogják és “jogi kiskapukkal hátba támadnak”.
“Itt egy jól kiépített migránsbiznisz zajlik” - mondhatta volna Orbán a letelepedési kötvényekről, de ehelyett azzal kapcsolatban említette ezt, hogy 6 millió forintot kell kifizetniük a két bangladesi bevándorlónak perköltség címén, miután azok megnyerték a Helsinki Bizottság segítségével a strasbourgi pert. Szintén nem akasztotta meg logikát az a tény, hogy egyébként minden bírósági ügy ebben a rendben zajlik.
Orbán úgy véli, nem biztos, hogy van még értelme az Emberi Jogok Európai Egyezményének, úgyhogy kétszer is megvizsgálja a kormány, hogy érdemes-e kilépni belőle.
Egyet előre
A következő héten kerül terítékre a jövőévi költségvetés. Olyan büdzsét kért Orbán a minisztereitől, hogy mindenki léphessen egyet előre, hiszen “a biliárd szabálya, hogy az egyik lábnak mindig lent kell lennie, különben baleset lesz; a gazdaságra is igaz.” A költségvetésnek ezt a stabilitást kell képviselnie.