Orbán Viktor miniszterelnök (k) és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter érkezik a Külgazdasági és Külügyminisztériumban rendezett szokásos misszióvezetői értekezletre 2016. február 29-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A Külgazdasági és Külügyminisztérium misszióvezetői értekezletén mondott beszédet Orbán Viktor miniszterelnök nagykövetek és diplomaták előtt. Gratulált az elmúlt évben végzett kiváló munkához, elmondta remek eredményeket produkált a magyar export, tavaly több mint 7 százalékos volt a növekedés.
Az európai fejlődés megakadt
Jól láthatóan erősödnek azok a hangok, amelyek egy “mageurópa” létrehozásán dolgoznak, ami nem összetévesztendő a kétsebességes Európával - mondta Orbán, aki szerint az eurózónának azon kell dolgoznia, hogy a közös pénz után további harmonizációt is sikerüljön végrehajtani, úgy, hogy azok az országok, amelyek nem vezették még be az eurót, ne szenvedjenek kárt az eurózónán kívül. “Az európai projekt elakad” - beszélt Orbán. Komoly kérdés, hogy egyáltalán bevezessük-e az eurót, de emlékeztetett, a forint leváltása kétharmados támogatottság esetén valósulhat meg.
Közép-Európának is dolgoznia kell viszont azon, hogy újradefiniálja magát a mostani helyzetben. A V4-ek úgy döntöttek, hogy vitát indítanak: mit gondolunk Európáról? Hol tartunk és hol a helyünk? Ilyen és ehhez hasonló kérdések köré csoportosítva indulnak kontinensszerte beszélgetések. Mindenesetre Közép-Európa képes magát meghatározni, meg tud állni a lábán. Az egyik legnagyobb európai vívmány Orbán szerint a V4-ek együttműködése, ezt pedig meg kell becsülni, és számítani kell a hatásaira.
Így állunk a szomszédokkal
Orbán Viktor ezek után értékelte a szomszédos országok helyzetét, kivéve Szlovákiát, mivel nem akar részt venni az ott folyó választási kampányban. Annyit viszont elmondott, ritka időszak a mostani, hiszen nagyon is rendezettek a viszonyok. Törekedni kell arra, hogy ez az együttműködés a gazdaság, ne pedig a nemzetiségek talaján éljen tovább.
Romániával a helyzet más képet fest: Orbán szerint a magyar politikusok ellen folytatnak hadjáratot a korrupció és a jogállamiság égisze alatt. “Magyar szempontból nem állnak jól a dolgok.”
Szerbiával szükségünk van egymásra a Balkánon zajló események miatt, Horvátországgal kapcsolatban pedig elmondta, hogy roncsolt a viszony, hiába van erősebb kötelék, mint a többi állammal. Egy jó horvát-magyar kapcsolathoz minden adott és mégis problémás a kapcsolat. “Csekély vigasz, de erről nem mi tehetünk”.
"Amikor Ukrajnáról beszélünk, akkor Oroszországra gondolunk" - a magyar külpolitika Orbán szerint már csak ilyen. Nem látni, hogyan fog az ország a saját lábán megállni, a magyar érdek viszont az, hogy sose legyen közös határunk Oroszországgal, ezért mi érdekeltek vagyunk Ukrajna boldogulásában, de azt nem akarja a miniszterelnök, hogy belerángassanak minket feleslegesen egy oroszellenes koalícióba.
"Nem véletlen hagytam ki Ausztriát a felsorolásból." Nem szokott hozzá Orbán, hogy az osztrák kancellár ilyen kemény szavakat intéz a magyarokhoz. A magyar miniszterelnök nem sértheti meg a kancellárt, hiszen azzal az osztrákokat bántaná, ugyanakkor a külügyminiszter feladata, hogy tudassa valamilyen módon a szomszédos állammal, nem lehet a magyarokkal mindent megcsinálni - utalt Szijjártó tavalyi megjegyzéseire.
Orbán Viktor beszélt még a brit reformokról: szóba sem kerülhet, hogy a magyarokat negatív változás érje, az ingázókat nem érintik a változások. "Bicskanyitogató" azonban az a hozzáállás, ahogy a közép-európai országokat kezeli a fejlett Nyugat - utalt arra a miniszterelnök, hogy nemrég belengették a szankciókat Magyarországgal szemben. Orbán Viktor szerint a támogatási alapokkal nem csak mi járunk jól, hanem a támogató országok is komoly bevételt remélhetnek ettől.
Legutóbb tavaly szeptemberben tartottak nagyköveti értekezletet, akkor Orbán Viktor azt mondta: erkölcsi okból kéri a bevándorlókat arra, hogy ne jöjjenek Magyarországon keresztül Európába, a magyar kormány ugyanis nem tud felelősséget vállalni azért, ami az útjuk során történik velük. Orbán Viktor több mint egyórás előadásában szinte kizárólag a bevándorlási helyzetről szólt.