Orbán évértékelő beszéde után a Várkert Bazárban 2019. február 10-én.( MTI/Koszticsák Szilárd) |
A hazai közéletben napjainkban nem igazán látni a törekvést arra, hogy alapos számvetést készüljön a rendszerváltás óta eltelt három évtizedről. Holott 1989 volt az emblematikus év (a köztársaság kikiáltása, Nagy Imre újratemetése, Kádár János halála) és mindenkinek joga lenne objektív képet kapni arról, hogy regionális összevetésben milyen pályát futott be hazánk. A számadást bizonyára azért nem erőlteti a politikai osztály, mert hihető magyarázattal kellene előállni arra vonatkozóan, hogy a régió egykori szeme fénye hogyan került vásárlóerőben és korrupciós mutatójában Románia szintje alá.
A Brexit figyelmeztet
Hazánkban napjainkra gyakorlatilag megszűnt az intézményi ellensúlyok rendszere, hazai segítséggel pedig a májusi EP-választásokkal az EU jelenlegi intézményrendszere is megbénulhat. Orbánnak az Európai Néppártban már sikerült válságot előidéznie, mindezt az EP-kampány kellős közepén.
A magyar miniszterelnöknek minden létező fegyvert be kell vetnie a siker érdekében, hiszen mind a magyar-, mind az európai józanul gondolkodó polgárok többsége számára az angol neoszuverenisták által kiharcolt Brexit okozta politikai káosz óriási figyelmeztető jelként szolgál. Nem véletlen, hogy az angol lebénulást látva az EU támogatottsága az észak-európai országokban egyenesen történelmi magasságokba emelkedett.
Átvágni a CDU-t
A hazai kampány hevességében már az sem számít, hogy Orbán alvezérei megszégyenülnek Németországban. A CDU új vezére a múlt héten Berlinben nem hivatalosan fogadta Gulyás Gergelyt és Balog Zoltánt, akik ígéretet tettek arra, hogy a hazai utcákról eltüntetik a Juncker elleni plakátokat. Ehhez képest jelentette be a miniszterelnök a hétvégén, hogy bár Juncker március 15-vel valóban lekerül a kifogásolt plakátokról, de helyette Soros György társaságában Frans Timmermans, a Bizottság szocialista alelnöke lesz az új célpont.
Lássuk be, a Néppárt európai kampánya ezzel káoszba merült. Manfred Weber ezért mondja erőtlenül a Spiegelnek adott interjújában:
„Az európai választási kampányt én határozom meg és nem Orbán Viktor”.
Káncz Csaba |
A politikus, aki a kereszténydemokraták képviseletében szeretne Juncker örökébe lépni, nem szeretné, ha a jobboldali populisták kisajátítanák a haza fogalmát, és így ők mondják meg, ki tartozik egy nemzethez. A frakcióvezető ugyanakkor még mindig nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy a március 20-i frakcióülésen támogatja-e a Fidesz kizárását, amely folyamat megkezdéséhez már összegyűlt a kellő számú aláírás. Csupán annyit árult el, hogy javaslatokat terjeszt elő az ügyben, miként járjanak el Orbánnal a Néppárt részéről.
Az új néppárti tervezet
Weber szerint meg kell védeni a közös értékeket, Magyarországon kívül a lengyeleknél, románoknál, valamint Máltán is. Ehhez azonban hiányoznak a megfelelő eszközök, épp ezért Weber még az európai választás előtt tervezetet tesz közzé. Egy testület szakmai és a politikai szempontból független módon értékelné, hol vannak gondok a jogállammal - és az ilyen kormányokat azután az Európai Bíróság elé idéznék.
De a szankciók közé tartozna a brüsszeli támogatások megvonása is. Valóban, ha a Fideszt kizárják a Néppártból, akkor a legnépesebb és legbefolyásosabb európai pártcsalád azontúl nem fogja levédeni az EU pénzekkel elkövetett hazai korrupciós ügyeket sem, beleértve az Orbán családét.
Káncz Csaba jegyzete