Az államadósság csökkentés, a munkahelyteremtés, a középosztály megerősítése olyan feladatok, amiket végre kell hajtanunk, és eközben figyelni arra, hogy ne a magyarok fizessék meg az euróövezeti válság árát, és ne kelljen megszorításokat csinálni, és tovább terhelni a magyar embereket. A eurózónához való csatlakozás tehát akkor lesz aktuális, ha az perspektívát nyit Magyarországnak, és ebben Merkel is egyetért. Németországnak az a fontos, hogy addig is támogassuk azokat a döntéseket, amik a válságkezelés miatt szükségesek - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel.
Angela Merkel ért minket
Németország számunkra szövetséges, Angela Merkel kelet-németként pontosan érti, hogy a szocializmus után milyen nehéz visszajönni - mondta Orbán Viktor . A kapcsolat jó közöttünk, és nem szólunk bele egymás dolgába, csak érdeklődünk, hogy mi van a másiknál.
Még idén szeretnénk megállapodni a közös költségvetésről, amelyből az is kiderül majd, hogy milyen támogatást igényelhet Magyarország. Németország nettó befizetőként csökkenteni akarja majd a kohéziós támogatásokat, mi azzal érvelünk, hogy a felzárkózás szükséges a növekedés eléréséhez. Erről azonban konkrétan csak a költségvetés után tárgyalunk majd - mondta Orbán Viktor.
Mégis időben elindulhat a pedagógus-életpályamodell
Az egyenlegjavító csomag bejelentés azért volt szükséges, mert Magyarország és Brüsszel között vita alakult ki arról, hogy képesek vagyunk-e 3 százalék alatt tartani a hiányt. A kormány szerint képesek lennénk, Brüsszel szerint nem.
A kormány kénytelen volt engedni a nyomásnak a túlzottdeficit-eljárás miatt. Ezért most kiigazításra volt szükség, de majd jövőre kiderül, hogy nekünk volt igazunk, és mégis meg tudjuk csinálni azokat az intézkedéseket, amit most kihúzattak velünk - például a pedagógus-életpályamodellt, mert "látok rá esélyt, hogy mégsem kell elhalasztani a bevezetését" - mondta a kormányfő. (Eredetileg 2013. január 1-én lépett volna életbe a pedagógusok életpálya-modelljével kapcsolatos törvény, de gyakorlatilag 2013. szeptember 1-től lettek volna alkalmazhatók az új szabályok - a szerk.)
Kell egyáltalán a hitel Magyarországnak?
A csomaggal közelebb kerültünk a IMF-megállapodáshoz, az ország gazdasága az IMF hitel nélkül is fenntartható, de mégis van értelme felvenni, mert így amikor legközelebb hitelre van szükség, olcsóbban jutunk majd hozzá. A hitelt államadósság csökkentésre használja majd a kormány - mondta a miniszterelnök.
Ez a pozíció azonban alkuképessé teszi Magyarországot, és nem kell olyan megállapodást kötni, mint 2008-ban - mondta Orbán Viktor. Nem fogadunk el olyan megállapodást, ami bércsökkentéssel, a családtámogatás csökkentésével, vagy a nyugdíjak csökkenésével jár, de engedtünk például a jegybanki tranzakciós adóból.
Jönnek az új akciótervek
Orbán Viktor közölte azt is, hogy új gazdasági akcióterveket jelent be a kormány 2013-ban kifejezetten az alsó-középosztály tagjainak. Ezt azzal indokolta, hogy a minimálbér és a 220 ezer forintos havi átlagbér között keresők, vagyis az alsó-középosztály tagjai még nem kaptak lehetőséget arra, hogy ki tudjanak törni jelenlegi helyzetükből.