1p
Telt ház fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt a brüsszeli EU-csúcs előtt rendezett sajtótájékoztatón. A téma elvileg az EU-csúcs előtti helyzet volt, a kérdések azonban leginkább az alkotmány negyedik módosításával kapcsolatban érkeztek.

A miniszterelnök „az EU-csúcs előtti helyzet” elemezése kapcsán hirdetett sajtótájékoztatót, azonban a kérdések zöme – ahogy arra Orbán Viktor is számított – az alkotmány negyedik módosítására vonatkozott. Gazdasági ügyekben csak elvétve érkezett kérdés.

Mi folyik Brüsszelben?2013. március 14–15-i brüsszeli ülésükön az uniós vezetők lezárják a 2013. évi európai szemeszter első szakaszát. Az európai szemeszter az az eljárás, amelynek keretében a tagállamok minden évben egy féléves periódus alatt koordinálják gazdasági, költségvetési és foglalkoztatási politikáikat.

Az Európai Tanács megvizsgálja, milyen általános előrelépéseket tettek a tagállamok a 2012-es országspecifikus ajánlások végrehajtásában, majd stratégiai tanácsokkal szolgál, illetve stratégiai iránymutatást fogad el a tagállamok számára.

Az uniós vezetők irányt mutatnak a tagállamoknak a 2013-as stabilitási és konvergenciaprogramjaikhoz is, továbbá tanácsot adnak az Európa 2020 stratégia ún. kiemelt kezdeményezéseinek végrehajtásához, különösen ami az új készségeket és munkahelyeket, az iparral és az innovációval kapcsolatos szakpolitikákat, valamint a digitális menetrendet illeti.
Az állam-, illetve kormányfők emellett beszélni fognak a stratégiai partnerekhez fűződő kapcsolatokról, és esetlegesen külpolitikai kérdésekkel is foglalkoznak majd.

Magyarországon holnap nemzeti ünnep van, a szokások szerint a magyar miniszterelnöknek ilyenkor otthon kellene beszédet tartania. Miután azonban két fontos kérdésről, az európai gazdaság ügyéről és Oroszországról lesz szó a Tanács ülésén, itt kell lennem Brüsszelben – így kezdett az Európai Tanács épületében Orbán Viktor, majd hozzátette: fontos, hogy a magyar gazdaság szava és véleménye kellő hangsúllyal megjelenjen a csúcstalálkozón.

Össztűz az alkotmánymódosítás miatt

A politikai viták az EU lényegéhez tartoznak. Ebben a vitában sem látok kivetnivalót – fogalmazott a miniszterelnök. Tények helyett politikai véleményeket hallok, ezek azonban nem pótolják a tényeket. Semmi olyan jogszabályt nem fogadott el a magyar parlament, amely az alkotmány jogértelmezési lehetőségeit korlátozta volna. Az Alkotmánybíróság továbbra is ellátja az alkotmány védelmét és feladatát. Erről nem érdemes vitatkozni, mert ez egy ténykérdés – közölte a miniszterelnök.

Abszurditás azonban, hogy az AB vizsgálhassa az alkotmányt – maga a testület mondta ki korábban, hogy a feladata nem magának az alkotmánynak, hanem az egyéb jogszabályoknak a vizsgálata alkotmányossági szempontból, így a parlament gyakorlatilag egy korábbi AB-döntést emelt be az Alkotmányba.

A módosítások 95 százaléka már korábban is bekerült az Alkotmány átmenetei rendelkezéseibe. Az AB azonban megállapította, hogy ezek között olyan intézkedések is vannak, amelyek nem minősülnek átmenetinek – a két szöveg egyesítésével, Orbán szerint tulajdonképp az AB kérésének megfelelően született meg a legutóbbi módosítás.

Nincs konkrétum azokban a felvetésekben illetve bírálatokban, amelyek többek között az EU és a német kancellár, Angela Merkel részéről érkeztek az alkotmány módosításával kapcsolatban.

Az újságíróknak pedig Orbán azt javasolta: először olvassák el azokat a jogszabályokat, amik miatt kritizálják Magyarországot, utána konzultáljanak róla.

Nem mindenben értünk egyet a németekkel – Oroszország ügyében lesz mondanivalónk

A Berlinben tartózkodó Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke, az uniós alapjogok biztosa szerint Magyarország akár EU-s forrásoktól is eleshet az "ellentmondásos" alkotmánymódosítás miatt.

A biztos kemény szavakkal bírálta a módosítást és azt mondta a Reutersnek nyilatkozva, hogy a Bizottság vizsgálni fogja, hogy a magyar alaptörvénybe illesztett új passzusok összeegyeztethetőek-e az uniós alapjogokkal és az alapszerződéssel. Reding emlékeztetett rá, hogy amennyiben egy tagország megsérti az alapjogokat, akár források kifizetését is felfüggeszthetik az irányába. "Az alkotmánnyal nem lehet játszani" - fogalmazott a biztos.
A témát Orbán Viktor is említette: szerinte a 7. cikkely -  amely szerint az EU-ban egy tagállam jogai korlátozhatók, amennyiben sérülnek a szövetség értékei - alkalmazásának tényekre kell alapulnia. Dühöt, ellenszenvet, talán gyűlöletet is látok – ahhoz, hogy a 7. cikkely szóba jöhessen, tényekre van szükség.

Néhány kérdés azért gazdasági témában is érkezett. A rezsicsökkentésről Orbán Viktor azt mondta: Magyarország hozott olyan döntéseket, többek között az energiaárak csökkentését, ami jelentős érdeksérelemmel jár. Bár nyilván nagyon komoly nemzetközi cégek érdekét sértettük meg, a miniszterelnök úgy fogalmazott: bár tudja, hogy működik a nemzetközi politika, inkább nem köti össze a Magyarországot érintő politikai bírálatokat a nemzetközi energiacégeket negatívan érintő jogszabályok miatt érkező kritikákkal.

2-3 olyan gazdaságstratégiai kérdés van, amiben eltér a magyar és német álláspont – válaszolta egy kérdésre a miniszterelnök. Ezek közül az egyik adófilozófiai: Magyarország a munkát termelő adókat a lehető legalacsonyabbra kívánja csökkenteni, a jövedelem helyett a forgalom és a fogyasztás adóterhének növelésével pótolná a költségvetési bevételeket a kormány.

A másik kérdés az, hogy a kormány szabályozhatja-e az energiaárakat. Magyarországon az energiaár vásárlóerőparitáson a legmagasabb (az átlag másfélszerese) Európában – ezt a kormány nem nézte tétlenül.

Nem csak az iskolatársaiddal kell versenyezned a következő évtizedekben, hanem legalább 50 millió kínaival, akik most a rizsföldön dolgoznak, vagy éppen brazilokkal – a világ ugyanis globalizálódik. A miniszterelnök állítása szerint ezt szokta mondani gyermekeinek esténként, ha nem akarják megírni a leckét.

2008-ban Magyarország volt az első olyan EU-ország, amelyik összeomlott, nem Görögország – véli Orbán Viktor. Most viszont Magyarország az egyike a 4 országnak, aki csökkenteni tudta a deficitet. 2011-ben, 2012-ben is így volt, és 2013-ban is így lesz – mondta Orbán. Az egyetlen probléma a növekedéssel van, de az elemzők szerint is csak abban van kérdés, hogy idén vagy jövőre emelkedik a GDP.

Szíriával kapcsolatos ügyekben a miniszterelnök nem nyilatkozott, ez ügyben Magyarország az uniós politikát követi, nincs külön álláspontja. Oroszországgal kapcsolatban viszont lesz mondanivalója Orbán Viktornak a csúcson: az EU és Oroszország stratégiai együttműködése szerinte szükséges, ugyanakkor Magyarország nem akar semmiféle érdekszféra-poltitikát látni.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csak azt a sok meg nem született gyermeket sajnálja a professzor, akinek az intézetét államosították
Csabai Károly | 2025. január 11. 13:41
Ezt is mondta többek között Dr. Kaáli Nagy Géza a Klasszis Klubban. Az elsőként államosított Kaáli Intézetek alapítójával és vezetőjével – aki ma már a dörgicsei Kaáli Autó-Motor Múzeum büszke tulajdonosa – való beszélgetés több szempontból is aktuális volt. 2024 úgy telt el, hogy számtalan alkalommal kongatta a vészharangot nyílt leveleiben, amelyekben a hazai meddőségi szektor égető problémáira hívta fel a figyelmet. Donald Trumpról meg azért beszélgettünk a január 20-ai beiktatása apropóján, mert a professzor ötven évig élt az Egyesült Államokban, és személyesen is ismeri a régi-új amerikai elnököt. Természetesen a dörgicsei Kaáli Auto-Motor Múzeumról is szót ejtettünk, amely hihetetlen kincseket rejt, és kis idő alatt Magyarország egyik legfelkapottabb múzeuma lett. Az ötödik évfolyamban járó Klasszis Klub Live 67. adását most vissza-, illetve megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja. 
Makro / Külgazdaság Európa hamarosan nagyon rossz híreket kaphat
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 10:58
Hamarosan megszólal az IMF.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt kapott a magyar kormány Németországból
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 13:46
Nőtt a bejelentett csődök száma tavaly Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált jelentése alapján.
Makro / Külgazdaság Ez lehet Joe Bidenék utolsó intézkedése
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 11:18
Keresztbe tennének az Egyesült Államok ellenfeleinek, ám az egyik techcég hevesen tiltakozik.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György még a távozása után is fog kísérteni?
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 11:02
A jelenlegi jegybankelnök regnálása idején az MNB monetáris tanácsába került személyek az utódja, Varga Mihály munkába állása után még másfél hónapig többségben maradnak.
Makro / Külgazdaság Megszólaltak Amerikában, de mit szól majd ehhez Matolcsy György és Varga Mihály?
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 10:29
Elhúzódhat a kamatvágás a tengerentúlon, ez pedig nem jó hír a magyar jegybanknak sem.
Makro / Külgazdaság Érdemes még pénteken teletankolni az autót, mutatjuk, miért!
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 09:54
Szombaton ismét új árakkal találkozhatunk a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Robert Fico fenyeget: lépnek, ha nem lesz megoldás a gáztranzitra
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 17:31
Szlovákia az uniós döntéshozatalban is vétózhat.
Makro / Külgazdaság Kibertámadás alatt áll Szlovákia
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 16:33
Sajtóinformáció szerint több millió dollárt követelnek a kormánytól. 
Makro / Külgazdaság Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 13:18
Bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból – közölte az MBH Bank a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt kiskereskedelmi adataira reagálva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG