4p
Négy hónap múlva Magyarországon is főpolgármester-választásra kerül sor, és a nagyvárosi polgárság éppen úgy mélyütést vihet be a magyar miniszterelnöknek, ahogyan az a példaképével, Erdogannal történt. Az elmúlt napokban Moszkvában és Hongkongban is tömeges mozgalmak kérdőjelezték meg az egyeduralkodó vezető tekintélyét és legitimitását. Káncz Csaba jegyzete.
A győztes Ekrem Imamoglu, a török ellenzéki Köztársasági Néppárt jelöltje int támogatóinak egy kampánybuszból a megismételt főpolgármester-választás után Isztambulban 2019. június 23-án. (Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna)

Egy héten belül komoly politikai pofonokat kaptak az eurázsiai tengely autokratái Törökországban, Oroszországban és Kínában. Mindhárom országban tömeges mozgalmak kérdőjelezték meg az egyeduralkodó vezető tekintélyét és legitimitását. A török politikai földrengés lökéshullámai hazánkat is elérik.

A vég kezdete Erdogannál

Mint ismeretes, a megismételt isztambuli helyhatósági választáson az ellenzéki HDP jelöltje a korábbinál jóval nagyobb, 54:45 arányban nyert a kormánypárt AKP-val szemben, ez a március végi 13 ezer helyett csaknem nyolcszázezerrel több szavazatot jelent. A hírre a török líra több, mint 1 százalékos erősödéssel reagált. Az eseménynek óriási politikai jelentősége van, hiszen Isztambulban lakik a török lakosság ötöde és a metropolisz adja az ország gazdasági kibocsátásának csaknem harmadát.

Erdogan ellenzéke szerint az eredmény az egyeduralkodó elnök 16 éves uralma végének kezdetét jelentheti.  Alig négy hónap múlva Magyarországon is főpolgármester-választásra kerül sor, és a nagyvárosi polgárság éppen úgy mélyütést vihet be a magyar miniszterelnöknek, ahogyan az a példaképével, Erdogannal történt.

Az isztambuli gyors befut Budapestre

Pulai András elemző szerint Erdogan rendszere brutálisabb, hiszen például ellemzékieket és újságírókat börtönöznek be, de a közterületi médiakampányt láthatóan Orbán fejlesztette tökélyre. Pulai hozzáteszi, hogy Orbán mind az állami, mind a piaci erőforrásokat sokkal hatékonyabban sajátítja ki, mint Erdogan. Az elemző szerint Magyarországon annyi erőforrása az ősszel sem lesz a rendszer ellenzékének, mint Törökországban volt, ettől függetlenül az isztambuli választás üzenete egyértelmű.

Szintén áthallásos fejleménynek tekinthető, hogy török elemzők szerint az isztambuli vezetőség-váltással számos korrupciós ügy kerülhet napvilágra. A kormányzó AKP 25 éve uralja a nagyvárost és most kinyílhat a pénzkifolyatások, a hatalmi visszaélések és az érdekszövetségek teljes darázsfészke.

Visszafele sült el a kábítószeres trükk

Moszkvában Ivan Golunov oknyomozó újságírónak sikerült a Kremlt visszavonulásra kényszeríteni, miután országszerte ezrek követelték szabadon bocsátását. A széleskörű felháborodás hatására elvégzett vizsgálatban nyilvánvaló lett, hogy rendőrök helyeztek el a lakásában kábítószert, klasszikus „kompromat”-ként, ami a kényelmetlen személyek félreállítására szolgál. Az is látszott, hogy az ügyhöz semmi köze a Kremlnek, és a szolgálatok alsóbb szintjének akciójáról, durva túlkapásáról van szó, ami azért szintén árulkodó a rendszer működésére nézve. Putyin az ügy végén két rendőrtábornokot rúgott ki.

Figyelmeztető jel, hogy míg 2004-ben 40 ezer személyt tartottak fogva orosz börtönökben különböző, kábítószerrel összefüggő vádak miatt, mára ez a szám 140 ezerre ugrott. Elemzők szerint Oroszországban a kábítószer napjainkra a rendőrségi kikényszerítés eszköze lett.

Káncz Csaba

A pekingi kommunisták hongkongi próbálkozása

Hongkongban óriási tüntetésekkel az elmúlt napokban a polgárok elérték a kiadatási törvény módosításának visszavonását. A tervezet lehetővé tette volna, hogy Hongkong olyan országoknak is kiadhasson gyanúsítottakat, akikkel korábban nem volt kiadatási egyezménye. Ilyen például Kína vagy Tajvan.

A demonstrálók attól tartottak, hogy Peking visszaélne az új lehetőséggel. A tervezet ellenzői szerint egyrészt Peking felhasználná a törvényt a politikai menekültek ellen, akár visszamenőleg is, már lezárt ügyekben, másrészt a tüntetők nem bíznak a kínai igazságszolgáltatás átláthatóságában, és tisztességében. Ráadásul az utcán tiltakozók szerint az egész törvénytervezet mögött Peking áll, amit a kínai kormány cáfol.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG