Orbán Viktor és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely |
Közös európai megoldást és a menekültek tagállamok közötti elosztására szolgáló kvótarendszert szorgalmazott Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke csütörtökön Brüsszelben Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel tartott találkozóját követően.
"Nem hiszem, hogy egyedi megoldásokkal sikert tudunk elérni, közös európai megoldásokra van szükség" - mondta a német politikus.
Jobban járnánk a kvótarendszerrel
Úgy vélekedett, hogy ha az EU-ban bevezetnének a tagállamok lakosságán, gazdasági teljesítőképességén és az adott tagállamban eddig befogadott menekültek számán alapuló elosztási kulcsot a menekültek elosztására, akkor Magyarország valószínűleg jobb helyzetben lenne, mint azokkal az intézkedésekkel, amelyeket jelenleg alkalmaz.
Schulz közölte: felkérte Orbán Viktort arra, hogy segítsen közös európai megoldásra jutni a legális bevándorlást, a polgárháborús menekülteknek nyújtandó ideiglenes védelmet és a politikai menekültek befogadását illetően egyaránt.
Regisztráció nélkül nem mehetnek el
A magyarországi migránsválság kezelése nem stratégia, hanem szabályozás kérdése - szögezte le a miniszterelnök, miután Martin Schulz-cal, tárgyalt. "Teljesen világos szabályozások vannak európai szinten. A német kancellár és az osztrák kancellár elmondta: senki nem hagyhatja el Magyarországot úgy, hogy nem regisztráltuk. Mindenkit regisztrálnunk kell" - szögezte le Orbán Viktor, és hozzátette, hogy ez nem stratégia, hanem jogérvényesítés.
A németek problémája
A magyar miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy ez nem európai, hanem német probléma. "Senki nem akar Magyarországon maradni. Nincsenek nehézségeink azokkal, akik Magyarországon szeretnének maradni, de senki nem akar Magyarországon maradni, sem Szlovákiában, sem Lengyelországban, sem Észtországban. Mindannyian Németországba kívánnak menni. A mi munkánk csak az, hogy regisztráljuk őket" - mondta Orbán Viktor.
Hozzátette: a magyar parlament szigorítani készül a szabályokat, fizikai határt építettek ki. Az új szabályozás szeptember közepétől lép életbe.
Betartjuk a schengeni szerződést
Orbán Viktor Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével is találkozott már. Ezt megelőzően a miniszterelnök úgy nyilatkozott, Magyarország továbbra is elkötelezett az iránt, hogy megvédje a határait, továbbra is ragaszkodik a schengeni szerződésben foglaltakhoz, és be fogja tartatni az egyezményt. "Ez nem opció semelyik ország számára sem, hiszen kimondja a schengeni szerződés, hogy a schengeni határokat csak az átkelőpontokon lehet átlépni" - mondta Orbán Viktor.
A Orbán ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a magyar hatóságok nemcsak a magyar határt védik, hanem Európa külső határát is.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök megbeszélése. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely |
Ellentmondás
A közel-keletről érkező menekültek növekvő számának ismeretében Európának többet kell tennie a migránsválság kezelése érdekében - ezt már Donald Tusk mondta a tárgyalás után.
Tusk szerint azoknak az országoknak, amelyeket nem érint közvetlenül a migránsválság, és amelyek már szolidaritást tapasztaltak az EU részéről a múltban, ugyanilyen a szolidaritást kell most tanúsítsanak azok számára, amelyek ezt igénylik.
"Nagyon nagy ellentmondás az, hogy a legnagyobb országok Európában - olyanok mint Németország és Olaszország - a szolidaritásunkra szorulnak, csakúgy, mint Magyarország" - mondta Tusk, és hozzátette, hogy komolyan kell foglalkozni a migránshullám megfékezésével, méghozzá a határok megerősítése révén.
A brüsszeli vezető fontosnak nevezte, hogy jóval nagyobb európai hozzájárulást kapjon minden olyan intézmény és szervezet, amely a migránsfolyam kezelésével foglalkozik.