Régen úgy táncoltunk, ahogy Moszkva fütyült – Orbán szerint most ez máshogy van
Az ENSZ globális migrációs tárgyalássorozatát nemrég otthagyta az Egyesült Államok, és Magyarország is hasonló lépésre készül – a szokásos pénteki rádióinterjúban erről is kérdezték a miniszterelnököt a Kossuth Rádióban. Orbán úgy válaszolt: szeretné leválasztani magunkat az amerikaiakról. Ahogy fogalmazott: ő abban nőtt fel, hogy ha Moszkva valamit csinált az ENSZ-ben, akkor lehetett tudni, hogy Magyarország mit fog tenni – ezt a gyakorlatot nem szeretné folytatni. Nem szabad, hogy a mi gondolkodásunkat befolyásolja az amerikai döntés – mondta Orbán.
A tárgyalások egyébként két szálon folynak. Az egyik a menekültügyi szerződés, ebből nem szálltak ki az amerikaiak, megy tovább a maga útján - aki védelmet kér, annak védelmet kell adni Orbán szerint is. A másik szerződés viszont a migránsokról, a bevándorlásról, vagy ahogy a magyar kormány hívja, a népvándorlás kérdéséről szól. Nagy fejlettségbeli különbségek vannak a világban, tízmillliók szeretnének máshol élni, mint ahol születtek, felnőttek, mert jobb gazdasági perspektívát látnak más országokban – erről szól a másik szerződés, amelyet most otthagytak az amerikaiak, és amely ellen Magyarország is tiltakozik – vagy legalábbis az eddig napvilágra került elvek ellen.
Soros irányítja az egész világot? Vannak bevándorlás-ellenes kemény fiúk is
Arra a felvetésre, hogy nem kellene-e a távolmaradás helyett inkább tárgyalni, Orbán azt mondta: az ENSZ egy fontos szervezet, bár vita van arról, hogy mennyire hatékony – meg kell becsülni. Azt azonban nem szabad megengedni, hogy olyan elveket vessenek papírra, amelyek ellentétesek Magyarország érdekeivel. Márpedig ami készül, az Orbán szerint ilyen. Lesz egy pont, amikor „a majom beleugrik a vízbe”, minden tisztábbá válik: 1-2 napon belül a szövegtervezet nyilvánossá válik, látni fogjuk, hogy van-e lehetőség arra, hogy elfogadjuk, vagy ha nem felel meg az érdekeinket, módosítsuk a tartalmát – ezután fog döntést hozni a kormány.
Mindenesetre a szöveg, amit eddig ismerünk, olyan, mintha kimásolták volna a Soros-tervből – csapta le a magas labdát a miniszterelnök.
Formálódik viszont egy szövetség, amely azt a kérdést teszi fel: mi lesz ebből a világból, ha elismerjük a migrációhoz való jogot alapvető jognak? Ezen a fronton vannak „kemény fiúk”, akik az ügyben határozott álláspontot képviselnek és nem engednek egykönnyen - Ausztráliát, Új-Zélandot, Japánt és a V4-eket emlegette.
Új szelek fújnak: magyarbarát lett Ausztria
A miniszterelnök nemrég Bécsbe látogatott, ahol találkozott Sebastian Kurz osztrák kancellárral – a találkozó kapcsán most elmondta: az osztrák-magyar kapcsolatok terén új szelek fújnak. Ausztriában egy magyarellenes kormány volt a megelőző években; nem érdemes felhánytorgatni a sérelmeinket, de olyan durva dolgokat mondtak rólunk, amire talán még nem is volt példa a történelemben. Most, hogy jobboldali kormány került hatalomra, új szelek fújnak, magyarellenes helyett magyarbarát lett az alapállás Orbán szerint. Ausztria szerencsés ország, mert tőlük 55-ben kimentek a szovjetek – ezzel nyertek néhány évtizednyi előnyt. Magyarország azonban „egy virtigli közép-európai állam”; Ausztria pedig most híd-szerepet akar felvállalni Nyugat- és Közép-Európa között.
Ha egyszer a barátaink, ne vágják már meg a családtámogatásokat…
Ausztria arra készül, hogy csökkentse a külföldieknek kifizetett családtámogatásokat. Erről az ügyről azt mondta Orbán: több tízezer (valamivel több, mint 80 ezer) magyar dolgozik Ausztriában, befizeti a szociális járulékot pont úgy, mint egy osztrák, a neki járó családtámogatás viszont mégis kevesebb lesz, mint egy osztráknak – ez a magyar álláspont szerint diszkrimináció. Ez egy európai jogértelmezési vita, ami az Európai Bíróságon fog eldőlni – mondta Orbán.