Orbán Viktor miniszterelnök 2016. december 2-án a Magyar Rádió stúdiójában. Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd |
Kitanultunk, hogy minek mi a következménye - mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban péntek reggel. A kormányfő szerint tiszta célokat határoztak meg a béremeléssel és járulékcsökkentéssel kapcsolatban, “bátran és egyenesen” fogalmaztak. Azt kérték a versenyszférától, hogy tűzzék ki célul a béremelést. Orbán hisz abban, hogy az adócsökkentés növeli a versenyképességet, a béremelés pedig a munkaerő minőségének javulását hozza. “Aki akar, az ma valamilyen munkát talál Magyarországon” - fogalmaz a kormányfő azzal kapcsolatban, hogy 2010-ben 12 százalék, mára pedig 4 százalék körül a munkanélküliség. Szerinte már nem az a kérdés, hogy lehet-e dolgozni, hanem, hogy megéri-e dolgozni.
Számos gonddal kell még megküzdeni, de 1990 óta most a legbiztatóbb a helyzet. Orbán Viktor szerint nem a szerencse és nem a külső erők tették lehetővé az alacsony államadósságot, a béremelést és az adócsökkentést. A kormányfő nem említi az európai uniós forrásokat, amelyekre leginkább támaszkodnak a hazai vállalkozások. Nagyobb nyugdíjemelést tervez a kormány, csökkenő munkanélküliségre számít és növekvő otthonteremtési kedvre.
Harc az EU-val: visszatér a rezsidémon?
A kormány nem hagyja, hogy Brüsszel elvegye az áramár állami szintű meghatározásának jogát, azaz a hatósági árszabályozás kivezetését. Orbán szerint a verseny nem az áramár csökkenéséhez vezetett Európában, hanem ellenkezőleg. Ezzel újabb front nyílik az EU és Magyarország között.
“Németországot részben tiszteljük...de nem azonos az egész világgal” - mondta Orbán arra vonatkozóan, hogy megkezdődött a déli nyitás is az exporttal.
Óriási segítség Orbánnak az, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálja, hogy Magyarország és az EU viszonyában hogyan határozható meg a szuverenitás. Orbán szerint az alaptörvény szerint kötelessége a kormánynak a magyar érdeket védenie. Azon országok vezetőinek, akik támogatják a kötelező betelepítési kvótát, meg kell érteniük, hogy a nép ezt nem akarja, és “Petőfi óta tudjuk, hogy azért a víz az úr”. Demokratikusan kell eljárni és meghallgatni a nép hangját.
A török kapcsolatokról Orbán elmondta, hogy érdekünk egy stabil és erős kormány, amely fenn tudja tartani a rendet.