Orbán Viktor miniszterelnök érkezik az európai uniós állam- és kormányfők informális salzburgi csúcstalálkozójára 2018. szeptember 20-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
A kormányfő elmondta: van egy javaslat az Európai Bizottság részéről, és ez azt mondja, hogy "ha baj van, akkor a nemzeti hatásköröket vegyék el a tagállamoktól, és a határvédelmet az unió menedzselje".
Szerdán átadta Ausztriának is azt a javaslatot, amelyet már Bulgáriának átnyújtottak, és amely ezt a problémát oldja meg, de nem a tagállamok ellenében, hanem úgy, hogy a tagállamoknál maradhat a védekezés joga.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, "szép dolog a Frontex, de a Frontex életében még soha egyetlen méter határt sem védett meg, mi meg több száz kilométert". Semmi szükség arra, hogy ők védjék helyettünk a magyar határt, nem beszélve a szuverenitás elvi kérdéseiről" - mondta.
Mit jelentene ez a gyakorlatban?
Ahogy arról csütörtökön beszámoltunk az Európai Bizottság megerősítené a Frontex EU-s határ- és partvédelmi szervezetet, ennek részeként a külső határon fekvő országoknak át kellene adniuk nemzeti kompetenciájuk egy részét a szervezetnek. A határőrizet megerősítésekor a Frontex a helyi törvények szerint végezné a munkát, a helyi rendvédelmi szervekkel együttműködésben, és nem lenne intézkedési, döntési jogköre.
A Frontex megerősítését támogatja viszont egyebek mellett Franciaország és Németország is, és a migrációban leginkább érintett uniós ország vezetője, Giuseppe Conte olasz kormányfő és Sebestian Kurz osztrák kancellár is ebben látja a helyzet megoldását. Úgy tűnik, a V4-ek körében sincs teljes egység a kérdésben. Peter Pellegrini szlovák kormányfő a visegrádi négyek miniszterelnökeinek találkozója után azt mondta az MTI tudósítása szerint: ott nem hangzott el semmiféle "abszolút nem" a Frontex európai határ- és partvédelmi ügynökség megerősítését célzó tervre, csak az, hogy világosan meg kell határozni annak feladatait és hatásköreit.