A kormányfő szerint a magyarországi baloldal a békére nézve súlyos kockázatot jelent, míg a Fidesz garanciát. Kitért arra is - írja az MTI az Origo-ra hivatkozva.
A miniszterelnök szerint ez egy furcsa választás, mert menetközben változott meg a választás tétje.
"Ilyet még én sem láttam" - fogalmazott.
A kampány kellős közepén szomszédunkban kitört egy háború. Most a 40 milliós Ukrajna és a 140 milliós Oroszország háborúzik, ebből ráadásul az egyik atomhatalom. Egy olyan esemény vágta félbe a kampányt, amire korábban nem volt példa - fejtette ki a kormányfő.
Kitért arra is: minden baj ellenére ma azért lehet biztonságérzetünk, mert bár Oroszország atomhatalom és az ereje nem kétséges, de a NATO erősebb.
Orbán Viktor a múlt heti NATO- és EU-csúcsról szólva azt mondta, a mostani találkozón olyat látott, amit korábban soha: most stratégiai alternatívák versengtek egymással. Láthatóan kialakult egy országcsoport, amely a NATO minél nagyobb részvételét szeretné ebben a konfliktusban.
"A másik álláspont a miénk, amely szerint ebbe a konfliktusba a NATO-nak nem kell fegyvereket és katonákat küldenie" - közölte a kormányfő, aki szerint a választás tétje most béke vagy háború, és véleménye szerint a baloldal a békére nézve súlyos kockázatot jelent, míg a Fidesz garanciát.
Orbán Viktor szerint az egész európai gazdaságot újra kell szerkeszteni. Szerinte egy nagyon nehéz, intellektuálisan rendkívüli izgalmas, de politikailag kockázatos időszak előtt áll az egész Európai Unió.
Orbán Viktor megjegyezte: Magyarországot oroszbarátsággal vádolják, holott teljesen nyilvánvaló, hogy Németország sokkal szorosabb kapcsolatot épített ki Moszkvával, és sok francia cég nem jött ki Oroszországból a háború ellenére sem.
Orbán Viktor összegzése szerint a baloldal pozíciója világos, szerinte ők a progresszív európai baloldalhoz tartoznak, amely a kulturális elidegenedésben a másik oldalt képviseli. Véleménye szerint kulturálisan annyira mást képvisel a baloldal, mint a magyar többség, hogy ez a szakadék nem hidalható át egy politikai kampánnyal.
A korábban nem látott számú választási EBESZ-megfigyelőkről azt mondta: mára ezek a nyugati békeintézmények is harci intézményekké váltak, s a választási megfigyelés sem a megfigyelésről, hanem a vádaskodásról szól, azaz arról, hogy a nekik nem tetsző, de nyerésre álló politikai erőket hogyan lehet már jó előre megvádolni.
A vasárnapi választásokat illetően azt mondta, optimista, de "nagyon meg kell nyomni" a hátralévő napokat. A választás nem lefutott, a részvétel fogja eldönteni ezt a voksolást, itt még bármi megtörténhet - tette hozzá.