Az IMF úgy tűnik csak akkor hajlandó tárgyalni Magyarországgal, ha az Európai Bizottság zöldágra vergődik a kormánnyal. Egyelőre a január 17-én megindított 3 kötelezettségszegési eljárásból kettőt új szintre léptetett Brüsszel, míg az MNB-vel kapcsolatos eljáráshoz újabb dokumentumokat kért be Budapesttől. A kormánynak nem sikerült eddig meggyőznie a Bizottságot, most egy hónapja van arra, hogy reagáljon az adatvédelmi ombudsman ügyére valamint a bírák korai nyugdíjazására (előbbi ügy kapcsán már elkészült egy törvénymódosítás).
A magyar kormánynak az alaptörvényt is módosítania kell az Európa Tanács Velencei Bizottságának igazságügyi reformunkról szóló véleménye szerint - olvasható ki a hvg.hu birtokába jutott tervezetből. A Bizottság 10 ügyben vizsgálódik Magyarország ügyében. |
Orbán Viktor emlékeztetette rá Jose Manuel Barrosót, hogy a nemzeti bank ügyében már megkezdődött a törvénymódsoítás előkészítése, ezt amúgy korábban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is jelezte már az EKB elnökének korábban.
„Tudatában vagyunk annak, hogy a Bizottság más kérdéseket is felvetett, melyeket a pénzügyi megállapodás előfeltételeként jelölt meg. Biztosíthatom, hogy a Bizottság egyes szolgálatai által felvetett kérdésekkel a magyar hatóságok foglalkozni fognak” – olvasható a levélben.
Figyelmesen tanulmányozza az Európai Bizottság azt a levelet, amelyet Orbán Viktor kormányfő nemrégiben küldött a testület elnökének, José Manuel Durao Barrosónak. Pia Ahrenkilde Hansen a bizottság szóvivője közölte, hogy a levelet is annak a folyamatos párbeszédnek a keretében kezelik, amelyet az uniós végrehajtó testület és a magyar hatóságok folytatnak a januárban indított kötelezettségszegési eljárásokhoz kapcsolódva. |
Az előkészítő konzultációk eredménye alapján elindul az érintett magyar jogszabályok módosításának folyamata, és a módosító javaslatokat még aznap benyújtják az Országgyűlésnek. „Meggyőződésünk, hogy a módosításokkal a Reding alelnök levelében megfogalmazott aggodalmakra és a felvetett kérdésekre egyaránt kielégítő válaszok születnek” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
A magyar kormányfő egyúttal abban is az Európai Bizottság elnökének együttműködését kérte, hogy történjenek meg a szükséges intézkedések a Magyarországgal kötendő elővigyázatossági pénzügyi megállapodásról szóló tárgyalások megkezdése érdekében, hogy ezzel is „megelőzzék a szükségtelen késlekedést”.