A miniszterelnök szerint nem egyértelmű a mai napig, hogy mi a háború hadi célja, az egyik oldalon se. Hozzzátette, az sem teljesen egyértelmű, hogy Ukrajna mit akar - megtámadja-e Oroszország területét? Megtámadja a Krím-félszigetet? Kifejezte azon véleményét, miszerint egy év múlva ilyenkor még több halott lehet, ahogy a világ belesodródik a háborúba. Németországot említette példaként, amely egy éve nem akart fegyvereket küldeni, ma meg akár a vadászgépek küldéséről is szó van a Leopardok után.
Úgy fogalmazott, ma nincs olyan erő, ami a NATO-t le tudná győzni, de a NATO egy védelmi szövetség, amelynek alapokiratában benne van, hogy háborúban álló országot nem szabad felvenni, mert ez behozza a háborút a szövetségbe. Orbán Viktor kijelentette a magyar álláspontot is ezen alapszik, hogy a NATO egy védelmi szövetség, nem háborús szövetség.
Oroszország és Ukrajna sem tud győzni?
Orbán Viktor szerint Oroszország nem tudja megnyerni a háborút, bár nem igazán pontos, hogy mit jelent a háború megnyerése. De a fordított is igaz, az atomhatalom Oroszországot nem lehet legyőzni, csak a halottak száma fog nőni. A józan álláspont az, hogy legyen tűzszünet, békét még nem lehet kötni.
Kárpátaljáról magyarokat visznek el, százával halnak meg férfiak a fronton - Magyarország ezzel egyedül van az Európai Unióban, ezt Brüsszelnek tisztelnie kell - tette hozzá Orbán Viktor.
Mi lesz a finn és svéd NATO-tagsággal?
Meg kell hallanunk a komoly török kifogásokat - mondta a svéd és finn NATO-csatlakozásról a miniszterelnök, hozzátette, hogy a Törökország által kért garanciákat nem adták meg eddig.
Orbán Viktor elárulta, azt kérte a Fidesz-frakciótól, hogy szavazzák meg Finnország és Svédország NATO-tagságát, de a képviselők nem lelkesek. Sokan amiatt aggódnak, hogy a finn-orosz határral több ezer kilométeres NATO-orosz határ jön létre, míg mások szerint a svédek és finnek hazugságokat terjesztenek Magyarország jogállamiságáról.
Orbán Viktor ugyanakkor kijelentette, hogy alapvetően annak világosnak kell lennie, hogy Magyarország támogatja a két ország NATO-csatlakozását, de előtte fontos beszélgetéseket kell megejteni.