Ma kezdődik Brüsszelben az uniós csúcs, amelynek egyik főszereplője mindenképpen Orbán Viktor lesz, és az, hogy a Magyarországnak járó uniós források egy tetemes részének zárolás alól való feloldása után a magyar miniszterelnök mennyire lesz hajlandó a két legfontosabb ügy, az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós csomag, illetve Ukrajna uniós tagsági tárgyalásainak megkezdése kapcsán kompromisszumokra.
Mindenesetre a hangulat elég feszült a Politico napi brüsszeli hírlevele szerint.Jens Geier, a német szociáldemokraták európai parlamenti frakcióvezetője például úgy fogalmazott, hogy
"Orbánnak 'köszönhetően' Putyin is ott fog ülni a csúcstalálkozó asztalánál".
Mindenesetre a magyar kormányfő "puhítása" már reggel elkezdődött, ugyanis az Európai Tanács elnöke, Charles Michel, Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár együtt reggelizett Orbán Viktorral, miután a három uniós vezető szerda este Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel egyeztetett a közös irányvonalról.
A hírek szerint Volidimir Zelenszkij ukrán elnök is szeretne személyesen megjelenni a csúcstalálkozón - ráadásul szerdán Oslóban, csupán két órányi repülőútra tartózkodott Brüsszeltől. Az uniós vezetők többsége pedig meg is hívta volna az ukrán elnököt, ám valaki miatt ez mégsem biztos, hogy megtörténik.
"Az uniós országok képviselőinek találkozóján több nagykövet kifejezte aggodalmait Zelenszkij meghívásával kapcsolatban. Attól tartanak ugyanis, hogy az ukrán elnök jelenléte felbosszanthatja Orbánt, aki ennek hatására még inkább kötni akarná az ebet a karóhöz"
- írja a Politico hírlevele két diplomatára hivatkozva.
Ukrajna uniós csatlakozása ügyében egyébként több uniós vezető is hajlandónak látszik engedni a magyar kormányfőnek, és elhalasztani a csatlakozási tárgyalások megkezdését. A Politico forrásai szerint ők márciusig várnának ezzel, Orbán viszont állítólag azt jelezte, hogy júniusig, az uniós választások utánig szeretné ezt halasztani, mert egy korábbi időpont
"károsan befolyásolhatná pártja esélyeit" a választásokon.
A Politico által látott zárónyilatkozat-tervezetben egyelőre szerepelnek az Ukrajnával és Moldovával megkezdendő csatlakozások, de azzal a kitétellel, hogy a tárgyalások menetrendjét a Tanács 2023. december 12-én előírt intézkedéseinek végrehajtása után határoznák meg. A tanácsi határozatban többek közt a jogállamiság erősítését, illetve az oligarchák befolyásának csökkentését írták elő a két országnak.
A Politico összegzése szerint egyébként az uniós vezetők egyelőre nem akarják teljesen elszigetelni Orbán Viktort, bár lehet, hogy például közös fotókon nem szívesen szerepelnének vele. Ez viszont a megkérdezett tisztviselők szerint megváltozhat, ha a csúcs kudarccal zárul. Egyesek azt hozzák fel példának, amikor Ausztria ellen szankciókat is bevezettek, miután Jörg Haider szélsőjobboldali politikus kormányra került. Magyarország teljes elszigetelésének egyelőre főként a német autóipar és francia atomenergiaipar érdekeit néző Scholz és Macron áll ellen a Politico szerint.
Abban mindenki biztos, hogy kemény tárgyalások jönnek, a csúcs pedig el is húzódhat, mire sikerülhet közös nevezőre jutni.