Különleges Kormányinfót tartottak csütörtök délelőtt a Karmelitában, a hazai és nemzetközi sajtó képviselői magát Orbán Viktort kérdezhették - az évben általában csak egy ilyen alkalomra szokott sor kerülni.
Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalasáinak megkezdését rossz döntésnek tartja Orbán Viktor, aki viszont arra nem akart válaszolni, hogy szövetséges vagy semleges Ukrajnát szeretne-e látni a jövőben.
"Nekünk az fontos, hogy Oroszországnak ne legyen közös határa Magyarországnak"
- ezt "eddig" Ukrajna révén értük el, de a magyar érdek csak annyi, hogy legyen egy ütközózóna, az európai pedig annyi, hogy ne Európa feje felett egyezzen meg Oroszország és Amerika - tette hozzá a miniszterelnök, aki elárulta, hogy Olaf Scholz német kancellár javaslatára döntött a furcsa, "nem is szavaztam, nem is vétóztam" megoldás mellett az uniós csúcson.
Továbbra is elutasítja a kormányfő, hogy Ukrajnát az Unió a közös költségvetésből, illetve közösen felvett hitelből támogassa, Orbán Viktor többek közt attól tart, hogy ebben az esetben a Magyarországnak szánt, de nem kifizetett források is Ukrajnában köthetnének ki.
Kiderült az is, rövid eszmecseréjük során tárgyalási ajánlatot kapott a miniszterelnök Volodimir Zelenszkijtől Argentinában, most a külügyminiszterek egyeztetnek a témákat illetően.
Orbán röviden válaszolt arra a kérdésre, hogy létezik-e magyar-török egyezmény arra vonatkozóan, hogy miként viselkedik a két ország Svédország NATO-csatlakozásnak ratifikálása ügyében. Határozottan cáfolta egy ilyen megállapodás létét, utalt rá, hogy egyébként is "a parlamentek kezében van a dolog".
Bérfejlesztés, akár saját zsebből is
Beszélt a miniszterelnök arról is, hogy hároméves, most januárban induló bérfejlesztés keretében emelnék nemcsak a tanárok, de az óvónők bérét is átlagosan 800 ezer forintra, első lépésként 2024 januárjában egy 32,3 százalékos béremelés jönne, ezt a következő két évben kisebb mértékű, de "jelentős" emelések követnék.
Egyértelműsítette Orbán Viktor azt is, hogy erre a béremelésre uniós források nélkül is sor kerülne, de nem három, hanem inkább öt-hat éves távlatban. Most egy brüsszeli levélre várnak, amelyben a Bizottság garantálja, hogy fedezi a béremelést egy részét.
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető cég (Budapest Airport Zrt.) megvétele már "befejezett ügy" Orbán Viktor szerint, aki azt állította, erre azért van szükség, hogy Magyarország versenyképes maradjon a turizmus, konferenciaturizmus piacán. (A Budapest Airport megvételének állásáról és hátteréről laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor tudósít rendszeresen.)
Mészáros Lőrinc gazdagodása és jachtja ügyében nem adott érdemi választ a miniszterelnök, aki közölte
"nem foglalkozom üzleti ügyekkel",
viszont azt elmondta, eladná a Mészáros Lőrinc által is birtokolt MBH Bankban meglévő állami tulajdonrészt, ami mintergy harninc százalék jelenleg.
További részleteket, témákat a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor tudósításában talál>>>