6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A BRI komoly ellenszéllel néz szembe, amelyet Kína belső gazdasági problémái csak súlyosbítanak. A magyar kormányfőnek lesz mit elmagyaráznia a fejreállt Budapest-Belgrád vasútvonalprojekttel kapcsolatban. Káncz Csaba jegyzete.

Hszi Csin-ping elnök jövő héten Pekingben tartja a harmadik Új Selyemút (BRI) csúcstalálkozót – 2019 óta az elsőt –, amely egy nappal rövidebb lesz, mint az előző. Peking pontosan 10 éve indította el a több billió dolláros, transznacionális kezdeményezését, így elérkezett a számadás ideje.

A csúcstalálkozón egyetlen EU-s vezetőként részt vesz a magyar miniszterelnök is.

Ennek során akár egy Orbán-Putyin találkozóra is sor kerülhet, írja sokat sejtetően a Magyar Nemzet. A magyar kormányfőnek lesz mit elmagyaráznia a fejreállt Budapest-Belgrád vasútvonalprojekttel  kapcsolatban kínai vendéglátóinak: ezt 10 éve tervezték és jelenleg senkinek fogalma sincsen, hogy ki fogja befejezni.

Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja Orbán Viktor magyar kormányfőt Sanghajban 2018. november 5-én.  Fotó:  MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Hszi Csin-ping kínai elnök fogadja Orbán Viktor magyar kormányfőt Sanghajban 2018. november 5-én. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Következmények a globális rendre nézve

Kína az utóbbi években globális szereplővé nőtte ki magát, és egyre nagyobb a geopolitikai súlya és befolyása a világ legnagyobb kereskedő országaként. Az olyan kezdeményezések, mint a BRI, az elmúlt évtizedben tovább erősítették ezt a befolyást a világ számos régiójában, például Délkelet-Ázsiában, Nyugat-Ázsiában, Közép-Ázsiában és Afrikában. A BRI-vel együtt nyújtott fejlesztési segélyei Kínát e régiók számos országában preferált fejlesztési partnerré tették.

Gyorsan modernizálódó hadserege és agresszív fellépése azonban felerősítette a biztonsági aggodalmakat, nemcsak a Dél-kínai-tengeren, hanem távolabb, az Indiai-óceánon is. Növekvő katonai ereje mellett Kína a világ egyik legnagyobb fegyverszállítójává is vált, és olyan országok, mint Pakisztán, Banglades és Tanzánia erőteljesen függenek a kínai katonai felszerelésektől.

Hszi elnök egy évtizede folytatott külpolitikája alig titkolja Kína nagyhatalmi ambícióit – ez radikális elfordulás a „békés felemelkedés” és a „békés fejlődés” narratíváitól, amelyeket Hszi elődjei hirdettek.

Kína agresszíven kiterjesztette politikai, technológiai és gazdasági hatókörét az összes kontinensre. Eszközei közé tartozik az infrastrukturális projektek, a gazdasági kényszer pálcája a kínai külpolitikai érdekek betartásának kikényszerítésére, valamint a területi követelések érvényesítésére irányuló egyoldalú fellépés (mint a vitatott Dél-kínai-tenger szigetein).

Hszi elnök azon vágya, hogy erős vezetői és globális államférfiúi örökséget hagyjon maga után, olyan kínai vezetők mellett, mint Mao és Deng, jól láthatók abban, ahogyan személyesen rányomja bélyegét Kína valamennyi közelmúltbeli globális kezdeményezésére. Hszi vonzódása az irányítás központosításához nyilvánvaló számos nagyívű kezdeményezésekben, köztük a BRI-ben.

Komoly kihívás

De a kínai gazdaság közelmúltbeli lassulása egy kulcsfontosságú kihívást jelent a BRI számára. A magas munkanélküliség, a fogyasztói kereslet lanyhulása, az alacsonyabb kereskedelmi és növekedési adatok, valamint egyes nagyvállalatok pénzügyeivel kapcsolatos aggodalmak miatt Kína kénytelen befelé fordulni.

Hszi Kína megtakarításainak egy ezermilliárd dollárját fordította a BRI kezdeményezésébe, presztízslétesítmények és elhamarkodott infrastrukturális rendszerek finanszírozására, gyakran olyan országokban, ahol rossz a fiskális színvonal, mint például Srí Lankán.

Ennek a pénznek a nagy részét most vagy le kell írni, vagy fizetésképtelen eszközökben saját tőkévé kell váltani. A BRI nagymértékben támogatott vasúti összeköttetése az eurázsiai szárazföldön Európába befulladt az ukrajnai háború és az Oroszország elleni európai szankciók miatt.

A kezdeti szakaszban Kína a BRI keretében a tengerentúli projekteket állami bankjain, a Kínai Fejlesztési Bankon, a Kínai Export-Import Bankon és az állami és speciális befektetési alapokon keresztül finanszírozta. A nagyon magas adósságszint - egyes becslések szerint Kína teljes adóssága meghaladja a GDP 300 százalékát - és a rossz hitelekről szóló új jelentések miatt a BRI-beruházások valószínűleg fokozott ellenőrzésnek és alacsonyabb kockázatvállalási hajlandóságnak lesznek kitéve.

Az adóssághegy a Reuters szerint „veszélyt jelent Kína stabilitására, sőt a világ gazdasági egészségére nézve”. Az ingatlanpiaci összeomlás „lassított pénzügyi válság”, amely rendszerszintű problémákat tár fel. A demográfiai számadásnak eljött az ideje, mivel Kína lakossága gyorsabban öregszik, mint bármely más országé a modern történelemben.

Viharban a BRI

Az USA és Kína közötti kapcsolatok lefelé ívelő spirálja és a kibontakozó stratégiai verseny, a biztonsági környezet romlása, a bizonytalan globális kereskedelmi és gazdasági helyzet, az új partnerségek és szövetségek kialakulása, a technológiával és ellátási láncokkal kapcsolatos rugalmasságra való összpontosítás, valamint a "bizalom" új hangsúlyozása miatt a harmadik BRI csúcsnak komoly kihívásokkal kell szembenéznie, és a gigaprojekt újrapozicionálásra szorul.

BRI-reform

A BRI maga is komoly ellenszéllel néz szembe, amelyet Kína belső gazdasági problémái csak súlyosbítanak.

Mivel a kínai hitelek 60 százaléka olyan országoknak folyik, amelyek adósságproblémákkal küzdenek, a fórumon megnövekedhetnek az adósság elengedésére vagy átstrukturálására irányuló igények.

Tekintettel az új, rendkívül feszült globális biztonságpolitikai környezetre és egyes partnerországok újraértékelésére, a BRI reformját  nagy figyelemmel kísérik majd. Ez kulcsfontosságú lesz Kína számára az esemény ütemezéséhez és lebonyolításához, valamint annak hangsúlyozásához, hogy a BRI számos kihívás ellenére továbbra is megőrzi vonzerejét.

Kína számára a BRI túl fontos ahhoz, hogy nemzeti prioritásai között hátrébb kerüljön. A projektek számának és a befektetések összegének bizonyos mértékű csökkentése valószínű, és Kína a tengerentúlon kisebb projekteket is vállalhat, amelyeket fokozott ellenőrzés és felügyelet mellett valósíthat meg. A pekingi rezsimnek azonban ha törik, ha szakad, a BRI-t globális sikertörténetként kell bemutatnia.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG