5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking a fő haszonélvezője annak, hogy a BRICS-csoport hat állammal, köztük Szaúd-Arábiával és Iránnal bővül. Mindez egyben csökkenti a demokráciák befolyását a feltörekvő országok egyre sokszínűbb csoportjában. Káncz Csaba jegyzete.

E heti, 15. csúcstalálkozójukon Johannesburgban a BRICS-tagállamok megállapodtak abban, hogy Argentínát, Egyiptomot, Etiópiát, Iránt, Szaúd-Arábiát és az Egyesült Arab Emirátusokat bevonják csoportjukba – amely lépés az Financial Times szerkesztője szerint „árnyékot vet a G-7-re”. Lula da Silva brazil elnök szerint a bővítést követően a BRICS-csoport vásárlóerő-paritáson számítva már a globális GDP 36 százalékát (ez a G-7 esetében 30 százalék), a világ népességének pedig 46 százalékát adja majd.

2024. január 1-től a világ kilenc legnagyobb olajtermelője közül hat a BRICS tagja lesz, amelyek a világ olajtermelésének 80 százalékát ellenőrzik.

Peking osztja a kártyákat

Az USA-val folytatott kereskedelmi vitára való tekintettel Peking egyre hevesebben szorgalmazta a BRICS terjeszkedését – és végül győzött. Az elmúlt években különösen Brazília lassította le az eseményeket, hiszen félt a befolyásának relatív csökkenésétől.

Hat állammal bővült a minap a BRICS-csoport. Fotó: Depositphotos
Hat állammal bővült a minap a BRICS-csoport. Fotó: Depositphotos

Nem véletlen tehát, hogy Hszi Csin-ping elnök „történelminek” minősítette a mostani döntést a bővítésről. Nem utolsó szempont, hogy a jövőben Kína a világ legnagyobb olajimportőreként képviselteti magát egy gazdasági tömbben a legfontosabb olajexportőrrel, Szaúd-Arábiával. A gazdaságilag erős újoncok, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek egyben nagyobb ellensúlyt adnak a BRICS „Új Fejlesztési Bankjának” (NDB) a Világbankkal szemben. Peking abban is reménykedik, hogy fizetőeszköze, a renminbi fokozottabb használatban lesz része a BRICS-en belül.

A terjeszkedéssel a BRICS-csoport geopolitikailag a jelenleginél is heterogénebb lesz. A korábbi Kína és India közötti rivalizáláshoz csatlakozik Irán és Szaúd-Arábia, valamint Egyiptom és Etiópia közötti rivalizálás.

Moszkva játszmája

Putyin a BRICS-csúcson virtuálisan elmondott beszédében Ukrajnát és a Nyugatot hibáztatta országa ukrajnai inváziójáért - de ehhez az értelmezéshez nem nyert szövetségest a blokk többi vezetőjénél. Ugyanakkor nagyobb figyelmet szentelt a dedollarizáció kérdésének is, megjegyezve, hogy Oroszország BRICS-országokkal folytatott kereskedelmének 70 százaléka már nemzeti valutában bonyolódik.

2024-ben Oroszország veszi át a BRICS elnöki tisztét, és a jövő októberi csúcstalálkozót a tatárföldi Kazanyban tartják. A helyszínt minden bizonnyal azért választották ki, hogy hangsúlyozzák Oroszország „muzulmán ország” pozícióját, amely stratégiailag közeledik Iránhoz, Szaúd-Arábiához és az Egyesült Arab Emírségekhez.

Az ENSZ BT célkeresztben

A csúcstalálkozó résztvevői augusztus 23-án közös nyilatkozatot fogadtak el, amely szerint „aggodalmunkat fejezzük ki az egyoldalú kényszerintézkedések alkalmazása miatt a világban”, és felszólított „az ENSZ átfogó reformjára, beleértve a Biztonsági Tanácsot is”. Ez utóbbi kitétel India és Brazília taggá válási  törekvését tükrözi vissza.

Még Antonio Gutterez ENSZ-főtitkár is szorgalmazta a csúcstalálkozón a Bretton Woods-i intézmények reformját és az ENSZ Biztonsági Tanácsának demokratizálását. Mindez véleménye szerint a második világháború végén meglévő erőviszonyokat tükrözi a világban, amikor a BRICS-államok közül sokan még mindig gyarmatok voltak, és nem kaptak helyet a hatalom asztalánál. Gutterez azonban diplomatikusan kerülte azt, hogy megmondja, hogyan és mikor hajtják végre ezeket a reformokat.

A BRICS-országok régóta szorgalmazzák, hogy a globális intézmények vezetőit átlátható és demokratikus módon válasszák meg. Például a Világbank elnöke mindig is amerikai volt, az IMF ügyvezető igazgatója pedig európai.

A BRICS megértése

"Mi az?" gyakran ez az egyik első kérdés a BRICS-el kapcsolatban. Valóban, a BRICS pontos természetével kapcsolatos zavar érthető.

A BRICS nem valódi szervezet, hiszen nincsen sem székhelye, sem titkársága. De van egy formális intézménye, amely közös tulajdonban van – és ez az „Új Fejlesztési Bank”. Van egy esetleges tartalék is, amelyből a tagok vészhelyzetben lehívhatnak – ennek értéke 100 milliárd dollár.

Enyhülés a Himalájában

A kínai és az indiai vezető "őszinte és mélyreható" megbeszéléseket folytatott a csúcson, és enyhülésben állapodtak meg a feszült határaik mentén. Négyszemközti találkozójukon még tolmács sem vehetett részt.

A világ két legnépesebb országa közötti kapcsolatok válságba zuhantak a 2020-ban, a 20 indiai katona és legalább négy kínai katona halálát okozó halálos himalájai határösszecsapás óta. 

A két világhatalom farkasszemet néz egymással szemben áll a Himalája régiójában, a rosszul kijelölt, 3440 kilométer hosszú határon, amelyet „Tényleges Ellenőrzési Vonalnak” (LAC) neveznek. A Peking és Újdelhi közötti katonai tárgyalások tizenkilenc fordulója - köztük a legutóbbi e hónap elején - nem hozott előrelépést a határvitákkal kapcsolatban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG