5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Peking a fő haszonélvezője annak, hogy a BRICS-csoport hat állammal, köztük Szaúd-Arábiával és Iránnal bővül. Mindez egyben csökkenti a demokráciák befolyását a feltörekvő országok egyre sokszínűbb csoportjában. Káncz Csaba jegyzete.

E heti, 15. csúcstalálkozójukon Johannesburgban a BRICS-tagállamok megállapodtak abban, hogy Argentínát, Egyiptomot, Etiópiát, Iránt, Szaúd-Arábiát és az Egyesült Arab Emirátusokat bevonják csoportjukba – amely lépés az Financial Times szerkesztője szerint „árnyékot vet a G-7-re”. Lula da Silva brazil elnök szerint a bővítést követően a BRICS-csoport vásárlóerő-paritáson számítva már a globális GDP 36 százalékát (ez a G-7 esetében 30 százalék), a világ népességének pedig 46 százalékát adja majd.

2024. január 1-től a világ kilenc legnagyobb olajtermelője közül hat a BRICS tagja lesz, amelyek a világ olajtermelésének 80 százalékát ellenőrzik.

Peking osztja a kártyákat

Az USA-val folytatott kereskedelmi vitára való tekintettel Peking egyre hevesebben szorgalmazta a BRICS terjeszkedését – és végül győzött. Az elmúlt években különösen Brazília lassította le az eseményeket, hiszen félt a befolyásának relatív csökkenésétől.

Hat állammal bővült a minap a BRICS-csoport. Fotó: Depositphotos
Hat állammal bővült a minap a BRICS-csoport. Fotó: Depositphotos

Nem véletlen tehát, hogy Hszi Csin-ping elnök „történelminek” minősítette a mostani döntést a bővítésről. Nem utolsó szempont, hogy a jövőben Kína a világ legnagyobb olajimportőreként képviselteti magát egy gazdasági tömbben a legfontosabb olajexportőrrel, Szaúd-Arábiával. A gazdaságilag erős újoncok, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek egyben nagyobb ellensúlyt adnak a BRICS „Új Fejlesztési Bankjának” (NDB) a Világbankkal szemben. Peking abban is reménykedik, hogy fizetőeszköze, a renminbi fokozottabb használatban lesz része a BRICS-en belül.

A terjeszkedéssel a BRICS-csoport geopolitikailag a jelenleginél is heterogénebb lesz. A korábbi Kína és India közötti rivalizáláshoz csatlakozik Irán és Szaúd-Arábia, valamint Egyiptom és Etiópia közötti rivalizálás.

Moszkva játszmája

Putyin a BRICS-csúcson virtuálisan elmondott beszédében Ukrajnát és a Nyugatot hibáztatta országa ukrajnai inváziójáért - de ehhez az értelmezéshez nem nyert szövetségest a blokk többi vezetőjénél. Ugyanakkor nagyobb figyelmet szentelt a dedollarizáció kérdésének is, megjegyezve, hogy Oroszország BRICS-országokkal folytatott kereskedelmének 70 százaléka már nemzeti valutában bonyolódik.

2024-ben Oroszország veszi át a BRICS elnöki tisztét, és a jövő októberi csúcstalálkozót a tatárföldi Kazanyban tartják. A helyszínt minden bizonnyal azért választották ki, hogy hangsúlyozzák Oroszország „muzulmán ország” pozícióját, amely stratégiailag közeledik Iránhoz, Szaúd-Arábiához és az Egyesült Arab Emírségekhez.

Az ENSZ BT célkeresztben

A csúcstalálkozó résztvevői augusztus 23-án közös nyilatkozatot fogadtak el, amely szerint „aggodalmunkat fejezzük ki az egyoldalú kényszerintézkedések alkalmazása miatt a világban”, és felszólított „az ENSZ átfogó reformjára, beleértve a Biztonsági Tanácsot is”. Ez utóbbi kitétel India és Brazília taggá válási  törekvését tükrözi vissza.

Még Antonio Gutterez ENSZ-főtitkár is szorgalmazta a csúcstalálkozón a Bretton Woods-i intézmények reformját és az ENSZ Biztonsági Tanácsának demokratizálását. Mindez véleménye szerint a második világháború végén meglévő erőviszonyokat tükrözi a világban, amikor a BRICS-államok közül sokan még mindig gyarmatok voltak, és nem kaptak helyet a hatalom asztalánál. Gutterez azonban diplomatikusan kerülte azt, hogy megmondja, hogyan és mikor hajtják végre ezeket a reformokat.

A BRICS-országok régóta szorgalmazzák, hogy a globális intézmények vezetőit átlátható és demokratikus módon válasszák meg. Például a Világbank elnöke mindig is amerikai volt, az IMF ügyvezető igazgatója pedig európai.

A BRICS megértése

"Mi az?" gyakran ez az egyik első kérdés a BRICS-el kapcsolatban. Valóban, a BRICS pontos természetével kapcsolatos zavar érthető.

A BRICS nem valódi szervezet, hiszen nincsen sem székhelye, sem titkársága. De van egy formális intézménye, amely közös tulajdonban van – és ez az „Új Fejlesztési Bank”. Van egy esetleges tartalék is, amelyből a tagok vészhelyzetben lehívhatnak – ennek értéke 100 milliárd dollár.

Enyhülés a Himalájában

A kínai és az indiai vezető "őszinte és mélyreható" megbeszéléseket folytatott a csúcson, és enyhülésben állapodtak meg a feszült határaik mentén. Négyszemközti találkozójukon még tolmács sem vehetett részt.

A világ két legnépesebb országa közötti kapcsolatok válságba zuhantak a 2020-ban, a 20 indiai katona és legalább négy kínai katona halálát okozó halálos himalájai határösszecsapás óta. 

A két világhatalom farkasszemet néz egymással szemben áll a Himalája régiójában, a rosszul kijelölt, 3440 kilométer hosszú határon, amelyet „Tényleges Ellenőrzési Vonalnak” (LAC) neveznek. A Peking és Újdelhi közötti katonai tárgyalások tizenkilenc fordulója - köztük a legutóbbi e hónap elején - nem hozott előrelépést a határvitákkal kapcsolatban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt posztolta Vogel Evelin Magyar feljelentésére
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:54
A Tisza Párt elnöke kedden közölte, hogy feljelenti volt barátnőjét, Vogel Evelint, aki egy rövid poszttal reagált a bejelentésre.
Makro / Külgazdaság Románia döntött: F-35-ös harci repülőgépeket vásárol az Egyesült Államoktól
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 14:15
Jóváhagyta a kétkamarás bukaresti parlament szenátusa szerdán, hogy Románia 32 darab ötödik generációs F-35-ös harci repülőgépet vásároljon az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Luxusparfümériát nyithat Schadl György felesége a belvárosban
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 12:15
A kurrupciós ügy vádlottja bízik az üzleti sikerben.
Makro / Külgazdaság Drága a benzin, mégis egész nap dugó van
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 10:31
Csütörtöktől nem várható változás a benzinkutak nagykereskedelmi árában, sem a benzin, sem a gázolaj tekintetében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG