5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyugati szemmel nézve meglepő, hogy Oroszországnak Ukrajna megtámadása után is maradtak nemzetközileg jelentős szövetségesei gazdasági és/vagy politikai téren. Pedig valójában ez a helyzet: ezt bizonyítja a BRICS ma kezdődött csúcstalálkozója is. De mit gondolnak ezek az országok a háborúról, mire készülnek a mostani csúcson, és mit jelent mindez a globális rendre nézve? Ezt nézzük meg Nagyító rovatunk e heti kiadásában.

Ma kezdődött a dél-afrikai Johannesburgban az úgynevezett BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – háromnapos csúcstalálkozója.

Bár Oroszország, amely a nyugati világban persona non grata lett az Ukrajna elleni katonai agresszió kezdete óta, ezúttal is ott lesz az eseményen, Vlagyimir Putyin nem szerepel majd a csoportképen. Az orosz elnök videón keresztül jelentkezik majd be, személyesen külügyminisztere, Szergej Lavrov lesz jelen.

Távolmaradásának oka egyszerű: nem szeretne börtönbe kerülni.

Idén márciusban ugyanis a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene háborús bűncselekményekkel (ukrán gyerekek jogellenes Oroszországba deportálása) kapcsolatos feltételezett felelőssége miatt, a házigazdák pedig a jelek szerint nem tudták vagy nem akarták garantálni szabadlábon maradását.

Lázas készülődés

A BBC helyi tudósítója szerint a dél-afrikai hatóságoknak nagy kő esett le a szívéről, amikor Putyin a távolmaradás mellett döntött, hiszen így megúszták az állásfoglalást letartóztatása ügyében. Most pedig megkönnyebbülten és lelkesen élik bele magukat a házigazda szerepébe, és elárasztják az újságírókat a csúccsal kapcsolatos infókkal.

A szokatlanul nagy lelkesedés is azt jelezheti, hogy Dél-Afrika gyorsan távolodik a Nyugattól a többpólusú világ felé, egyenesen Kína és kisebb mértékben Oroszország irányába.

A brit lap tudósítójának egy orosz újságíró nemrég, a BRICS-külügyminiszterek ülésének sajtótájékoztatóján azt mondta: „Megtarthatjátok magatoknak az emberi jogi Paradicsomot (Nyugaton). Mi újjáteremtetjük a világot.”

Lula da Silva érkezik a BRICS-csúcsra Johannesburgban. A brazil elnök semleges maradna, többször bírálta a NATO-t és Ukrajnát is. Fotó: Facebook/Lula da Silva/Ricardo Stuckert
Lula da Silva érkezik a BRICS-csúcsra Johannesburgban. A brazil elnök semleges maradna, többször bírálta a NATO-t és Ukrajnát is. Fotó: Facebook/Lula da Silva/Ricardo Stuckert

Bár lehet, hogy a BRICS még mindig gyerekcipőben jár, már képes lázba hozni a blokk egyes országait. Egy másik újságíró például azzal dicsekedett a brit lap tudósítójának, hogy egyre inkább egyetértés van arról, hogy a jövő Kína, a Nyugat pedig hanyatlik.

Nem kispályások

Elemzők szerint a BRICS-országok együttesen szeretnék megkérdőjelezni a Nyugat dominanciáját globális ügyekben, és ebben több tucat ország támogatására számíthatnak. Dél-Afrika egyébként mintegy hetven állam vezetőjét hívta meg a csúcsra – nyugati vezetők nincsenek rajta a vendéglistán.

Más elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a Nyugat-ellenes szövetség elsősorban Kína és Oroszország álma. A demokráciáknak, tehát Brazíliának, Indiának és Dél-Afrikának nem érdeke a konfrontáció, és bár számos más, a blokkal szimpatizáló állam is szeretne magának a jelenleginél komolyabb befolyást, de Pekingtől és Moszkvától sem akarnak függni.

Persze – tesszük hozzá – Brazília, India és Dél-Afrika sem éppen a nyugati típusú demokrácia mintaképe.

India teljesen más, európai szemmel nehezen érthető világ, Brazíliában a legfelsőbb politikai szintekig ér a korrupció, az éppen hatalmon lévők pedig rendre próbálják örökre ellehetetleníteni politikai ellenfeleiket. Dél-Afrikában szintén komoly probléma a korrupció és a bűnözés, utóbbin belül a nagyrészt fehér farmereket sújtó, hosszú évek tartó gyilkossági hullám.

Bármi is legyen a BRICS célja, tény, hogy a blokknak globálisan is nagy súlya van: a világ lakosságának 40 százalékát és gazdasági teljesítményének több mint negyedét adja.

Nem csoda, ha az eddiginél nagyobb beleszólást szeretne a világ dolgaiba.

Megy a biznisz

Ami az ukrajnai háborúhoz való viszonyulást illeti, bár egyik állam sem állt ki nyíltan Oroszország mellett, nem is ítélte el egyértelműen. Az a tény pedig, hogy nem csatlakoztak a nyugati szankciókhoz, most pedig egy asztalhoz ülnek az orosz külügyminiszterrel, többet mond ezer szónál.

A dél-afrikai kormány például először elítélte az orosz inváziót, majd a NATO-t okolta, Putyint dicsérte és béketeremtőként kínálkozott fel, egy évvel a háború kitörése után pedig közös tengeri hadgyakorlatot tartott Oroszországgal és Kínával. Sőt, Washington feltevése szerint múlt évben még fegyvert is szállított Moszkvának.

A kínai-orosz viszonyról mindent elmond, hogy a távol-keleti ország rekordmennyiségben importált orosz kőolajat az idei első félévben.

És beszédes tény az is, hogy az orosz-indiai kereskedelem új rekordot ért el a 2022-23-as üzleti évben.

Brazília új elnöke, Lula de Silva Oroszország mellett az EU-t, a NATO-t és Ukrajnát is felelőssé tette a háború kitöréséért, a nyugati fegyverszállítások leállítását sürgette, idén júniusban pedig világossá tette, hogy Brazília továbbra is semleges marad a háborút tekintve.

Bővülhet a blokk

Lula a mostani csúcs kezdetén azt mondta: a BRICS a fejlődő Globális Dél országait kívánja összefogni, de nem kíván versenytársa lenni az Egyesült Államoknak és a G7-nek. Nyugati elemzők ugyanakkor azt emelték ki a csúcs kezdetén is, hogy a blokk célja a nyugati dominancia enyhítése vagy kihívása.

A találkozó egyik fő témája mindenesetre a BRICS bővítése lesz: a házigazda közlése szerint mintegy negyven ország jelezte – köztük Argentína, Szaúd-Arábia és Egyiptom –, hogy formálisan vagy informálisan csatlakozna a blokkhoz.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG