5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nyugati szemmel nézve meglepő, hogy Oroszországnak Ukrajna megtámadása után is maradtak nemzetközileg jelentős szövetségesei gazdasági és/vagy politikai téren. Pedig valójában ez a helyzet: ezt bizonyítja a BRICS ma kezdődött csúcstalálkozója is. De mit gondolnak ezek az országok a háborúról, mire készülnek a mostani csúcson, és mit jelent mindez a globális rendre nézve? Ezt nézzük meg Nagyító rovatunk e heti kiadásában.

Ma kezdődött a dél-afrikai Johannesburgban az úgynevezett BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – háromnapos csúcstalálkozója.

Bár Oroszország, amely a nyugati világban persona non grata lett az Ukrajna elleni katonai agresszió kezdete óta, ezúttal is ott lesz az eseményen, Vlagyimir Putyin nem szerepel majd a csoportképen. Az orosz elnök videón keresztül jelentkezik majd be, személyesen külügyminisztere, Szergej Lavrov lesz jelen.

Távolmaradásának oka egyszerű: nem szeretne börtönbe kerülni.

Idén márciusban ugyanis a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene háborús bűncselekményekkel (ukrán gyerekek jogellenes Oroszországba deportálása) kapcsolatos feltételezett felelőssége miatt, a házigazdák pedig a jelek szerint nem tudták vagy nem akarták garantálni szabadlábon maradását.

Lázas készülődés

A BBC helyi tudósítója szerint a dél-afrikai hatóságoknak nagy kő esett le a szívéről, amikor Putyin a távolmaradás mellett döntött, hiszen így megúszták az állásfoglalást letartóztatása ügyében. Most pedig megkönnyebbülten és lelkesen élik bele magukat a házigazda szerepébe, és elárasztják az újságírókat a csúccsal kapcsolatos infókkal.

A szokatlanul nagy lelkesedés is azt jelezheti, hogy Dél-Afrika gyorsan távolodik a Nyugattól a többpólusú világ felé, egyenesen Kína és kisebb mértékben Oroszország irányába.

A brit lap tudósítójának egy orosz újságíró nemrég, a BRICS-külügyminiszterek ülésének sajtótájékoztatóján azt mondta: „Megtarthatjátok magatoknak az emberi jogi Paradicsomot (Nyugaton). Mi újjáteremtetjük a világot.”

Lula da Silva érkezik a BRICS-csúcsra Johannesburgban. A brazil elnök semleges maradna, többször bírálta a NATO-t és Ukrajnát is. Fotó: Facebook/Lula da Silva/Ricardo Stuckert
Lula da Silva érkezik a BRICS-csúcsra Johannesburgban. A brazil elnök semleges maradna, többször bírálta a NATO-t és Ukrajnát is. Fotó: Facebook/Lula da Silva/Ricardo Stuckert

Bár lehet, hogy a BRICS még mindig gyerekcipőben jár, már képes lázba hozni a blokk egyes országait. Egy másik újságíró például azzal dicsekedett a brit lap tudósítójának, hogy egyre inkább egyetértés van arról, hogy a jövő Kína, a Nyugat pedig hanyatlik.

Nem kispályások

Elemzők szerint a BRICS-országok együttesen szeretnék megkérdőjelezni a Nyugat dominanciáját globális ügyekben, és ebben több tucat ország támogatására számíthatnak. Dél-Afrika egyébként mintegy hetven állam vezetőjét hívta meg a csúcsra – nyugati vezetők nincsenek rajta a vendéglistán.

Más elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a Nyugat-ellenes szövetség elsősorban Kína és Oroszország álma. A demokráciáknak, tehát Brazíliának, Indiának és Dél-Afrikának nem érdeke a konfrontáció, és bár számos más, a blokkal szimpatizáló állam is szeretne magának a jelenleginél komolyabb befolyást, de Pekingtől és Moszkvától sem akarnak függni.

Persze – tesszük hozzá – Brazília, India és Dél-Afrika sem éppen a nyugati típusú demokrácia mintaképe.

India teljesen más, európai szemmel nehezen érthető világ, Brazíliában a legfelsőbb politikai szintekig ér a korrupció, az éppen hatalmon lévők pedig rendre próbálják örökre ellehetetleníteni politikai ellenfeleiket. Dél-Afrikában szintén komoly probléma a korrupció és a bűnözés, utóbbin belül a nagyrészt fehér farmereket sújtó, hosszú évek tartó gyilkossági hullám.

Bármi is legyen a BRICS célja, tény, hogy a blokknak globálisan is nagy súlya van: a világ lakosságának 40 százalékát és gazdasági teljesítményének több mint negyedét adja.

Nem csoda, ha az eddiginél nagyobb beleszólást szeretne a világ dolgaiba.

Megy a biznisz

Ami az ukrajnai háborúhoz való viszonyulást illeti, bár egyik állam sem állt ki nyíltan Oroszország mellett, nem is ítélte el egyértelműen. Az a tény pedig, hogy nem csatlakoztak a nyugati szankciókhoz, most pedig egy asztalhoz ülnek az orosz külügyminiszterrel, többet mond ezer szónál.

A dél-afrikai kormány például először elítélte az orosz inváziót, majd a NATO-t okolta, Putyint dicsérte és béketeremtőként kínálkozott fel, egy évvel a háború kitörése után pedig közös tengeri hadgyakorlatot tartott Oroszországgal és Kínával. Sőt, Washington feltevése szerint múlt évben még fegyvert is szállított Moszkvának.

A kínai-orosz viszonyról mindent elmond, hogy a távol-keleti ország rekordmennyiségben importált orosz kőolajat az idei első félévben.

És beszédes tény az is, hogy az orosz-indiai kereskedelem új rekordot ért el a 2022-23-as üzleti évben.

Brazília új elnöke, Lula de Silva Oroszország mellett az EU-t, a NATO-t és Ukrajnát is felelőssé tette a háború kitöréséért, a nyugati fegyverszállítások leállítását sürgette, idén júniusban pedig világossá tette, hogy Brazília továbbra is semleges marad a háborút tekintve.

Bővülhet a blokk

Lula a mostani csúcs kezdetén azt mondta: a BRICS a fejlődő Globális Dél országait kívánja összefogni, de nem kíván versenytársa lenni az Egyesült Államoknak és a G7-nek. Nyugati elemzők ugyanakkor azt emelték ki a csúcs kezdetén is, hogy a blokk célja a nyugati dominancia enyhítése vagy kihívása.

A találkozó egyik fő témája mindenesetre a BRICS bővítése lesz: a házigazda közlése szerint mintegy negyven ország jelezte – köztük Argentína, Szaúd-Arábia és Egyiptom –, hogy formálisan vagy informálisan csatlakozna a blokkhoz.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ígérete ennyi pénzt jelent a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 11:19
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG