4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A G20 csúcstalálkozón, még ha kissé félrevonulva, mondhatni szemlesütve is, de meghosszabbították fél évvel az Oroszország elleni szankciókat. A terror elleni harc jelen fázisában a kényszerű, de leginkább megoldást kínáló szövetségesbe rúgni elképesztő könnyelműség lehet.

Régi beidegződés

Az ukrajnai válság tavaly év elején kezdődött, alig korábban, mint hogy egy, az Al-Kaidából kinőtt csoport elkezdte volna szisztematikusan elfoglalni Irak és Szíria szunnita részeit, majd létrehozta Iszlám Állam nevű szervezetét. Akkor is sokan sejtették, hogy ezt nem kéne hagyni, mert ebből baj lesz, hisz ez már megtörtént egyszer Afganisztánban a tálibokkal.

A nyugati vezetőkben a régebbi, 30 éves reflex volt az erősebb: ők az egykori ellenség, a Szovjetunió romjain kifejlődő új, erős Oroszországot találták meg ellenségképnek. A Krím elszakítása és a kelet-ukrajnai oroszok által lakott területek elszakadása és az ezt követő polgárháború során keményen léptek fel az Oroszországgal szemben. Egyrészt bevezették a szankciókat, másrészt főleg Amerika nyíltan is megkezdte a beavatkozást katonai tanácsadók küldésével és az oroszok fenyegetésével.

Ez már nem a galamblelkű

Ezen a ponton jelezte Putyin, hogy ha Oroszországot megtámadják, vagy csak túlzott előkészületeket tesznek erre és fenyegetik, akkor kénytelen lesz megelőző csapást mérni elsősorban Lengyelországra, mivel ott van felhalmozva a rá veszélyes hadi eszközök java. Hozzátette, hogy adott esetben Bukarest is kaphat egy atombombát Varsó mellett, arról nem is beszélve, hogy Kijevet bármikor elfoglalhatják egy hét alatt gond nélkül.

Mindeközben a front mögött felvonultatták legmodernebb fegyvereiket, mintegy demonstrációképpen, hogy nekik igenis van ilyen, és ha kell, be is vetik őket. Ezek jelennek most meg a Szíriában vívott háborúban, élesben is.

Ekkor Amerika megértette, hogy ezt Putyin komolyan gondolja, ez már nem a galamblelkű Gorbacsov, vagy a vodkagőzös Jelcin sok sebből vérző országa. Nem támogathatják nyíltan az ukrán hadsereget, mert akkor atomháborúba keveredhetnek, annyit nem ér, és nem is fenyegethetik, szorongathatják az oroszokat. A nyugati ukrán kaland tehát elbukott, maradtak a szankciók, és egy fegyverszünet Minszkben, ami gyakorlatilag konzerválta az elszakadt területek határait.

Az igazi ellenség

Közben megerősödött az Iszlám Állam, gyilkolta is a kezébe került nyugati polgárokat, de nem történt semmi. Olyannak tűntek a nyugati demokráciák, mint a 30-as évek végén: tehetetlennek. Erre az iszlamisták felbátorodtak, és belecsaptak a terrorizmusba, az oroszok pedig nem hagyták, hogy utolsó szövetségesüket, Aszadot kiszorítsák a hatalomból, egyúttal úgy döntöttek, betöltik az űrt, és katonai akciót indítottak Aszad összes ellenfele, köztük az Iszlám Állam ellen.

A nyugat és Oroszország így egy oldalra került, de ez igazán csak az orosz repülőgép felrobbantása és a párizsi merényletek után lett nyilvánvaló. Amerika nagyrészt távol marad, Európa Párizsban, Brüsszelben és Hannoverben a terroristákat kergeti. Ha valamikor, most szükség lenne a teljes egységre és az Iszlám Állam gyors elsöprésére.

Ehelyett, ha lehajtott fejjel is, de rúgnak egyet az orosz medvébe, ráadásul úgy, hogy az ukrán ügyet már bukták, tehát értelme, tétje sincs a dolognak. Azzal indokolták, hogy a kelet-ukrajnai választások előtt nyomást kell gyakorolni az oroszokra. Ez azért szamárság, mert ettől az orosz nemzetiségűek még inkább Oroszország felé fognak húzni, az pedig úgy fog cselekedni, ahogy jónak látja, semmilyen szankcióval nem gyakorolhatnak rá nyomást azok, akik épp tőle függnek, miután per pillanat Oroszország az egyetlen, aki képesnek látszik az Iszlám Államot felszámolni, némi francia segítséggel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG