Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogadja John Tsang Chung hongkongi pénzügyminisztert a minisztérium épületében 2015. szeptember 22-én. MTI Fotó: Illyés Tibor |
A magyar-hongkongi együttműködés a keleti nyitás fontos eleme, a stratégia lényegi célkitűzése, hogy Magyarország legyen Kína és Hongkong közép-európai gazdasági terjeszkedésének központja - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután a hongkongi pénzügyminiszterrel tárgyalt. Elmondta: szeretnék, ha Magyarországra kiindulópontként tekintenének a kínai és hongkongi vállalatok, amikor európai gazdasági térnyerésben gondolkodnak - a pénzügyek, a beruházások, és a kereskedelem területén különösen fontos az együttműködés.
Korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tárgyalt hongkongi kollégájával, fő témájuk a Magyarországnak az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bankhoz 2015 májusában benyújtott csatlakozási kérelme volt. |
A beruházásokról szólva kiemelte, hogy Kína jelentősen növelni tervezi a külföldi beruházásait, a kínai beruházások 60 százaléka vagy Hongkongba irányul, vagy Hongkongon keresztül irányul külföldre. Ezért lényegesnek nevezte, hogy megállapodtak a hongkongi pénzügyminiszterrel abban, miután a kettős adóztatás kizárásáról szóló egyezményt aláírták, megkezdik a tárgyalásokat a beruházás-védelmi egyezményről is, ami erősítheti az egymás iránti bizalmat a hongkongi és a magyar üzleti közösségben. Közölte azt is, hogy az Egy övezet, egy út programban szeretnék, ha a pireuszi kikötőből a Nyugat-Európába szánt árukat Budapesten keresztül szállítanák a kínaiak és a hongkongiak, amihez a Budapest-Belgrád vasútvonal felújítása kínál terepet.
Mit adhatunk mi Hongkongnak?
Egy övezet, egy út - így válhat még erősebbé Kína 2013-ban jelentette be a kínai kormány az “Egy övezet, egy út” stratégiát, amelynek célja a régi területek és kereskedelmi utak újbóli összeköttetése az eurázsiai kontinensen, kínai központtal. Elősegíti a régió infrastruktúrájának fejlődését és a kereskedést, ezzel erősítve Kína befolyását a világgazdaságban és politikában, miközben mélyíti a regionális gazdasági együttműködést. Lehetővé teszi továbbá Kína számára, hogy exportálja a technológiáját és a fölös kapacitásait. Részletek >> |
Magyarország az élelmiszeripari termékek exportjával növelheti a hongkongi-magyar kereskedelmi forgalmat: a magyar marha- és bárányhús export engedélyezésére vonatkozó eljárások véget értek, hamarosan megindulhat a termékek exportja Hongongba, és a magyar borok kereskedelme is bővülhet a hongkongi könnyítő intézkedésekkel - mondta Szijjártó.
Mi vagyunk az elsők a világon
John Tsang hongkongi pénzügyminiszter kiemelte: Magyarország az első olyan ország, amelyik szándéknyilatkozatot írt alá Kínával az Egy övezet, egy út kezdeményezésről. Várják a közös együttműködést Magyarországgal, mert az ország jó helyszín az európai színtérre való belépéshez - mondta.
Végre valakivel nem veszekszünk
Szijjártó Péternek az utóbbi időben ennél csak kellemetlenebb feladatai vannak. Sorra utasítja vissza a bírálatokat a hazai diplomácia feje, visszautasította a horvát miniszterelnök szavait, berendelte a görög nagykövetet, kiosztotta az olasz külügyminisztert - néhány további példa az elmúlt napokból:
Európai Parlament, Szerbia, Olaszország, EBESZ >>
Victor Ponta, román miniszterelnök >>
Werner Faymann osztrák kancellár >>
Sigmar Gabriel német alkancellár >>