Az orosz gáz európai importja májusban nagyobb volt, mint az Egyesült Államokból származó behozatal. Erre közel két éve nem volt példa. Az Ukrajna ellen indított orosz invázió óta az európai országok többsége mindent megtett orosz gázfüggősége megszüntetése érdekében, ám úgy tűnik, megvannak a korlátai annak, amit ezen a téren el lehet érni.
A szokatlan eredménynek ugyan alapvetően egyszeri okai voltak, ám a tavasz végi kellemetlen meglepetés jól jelezte, mekkora kihívást jelent a leválás az orosz földgázforrásról. Tom Marzec-Manser, az ICIS gázipari tanácsadó cég vezetője megdöbbentőnek tartja, hogy a jelentős erőfeszítések ellenére még mindig nagyon jelentős az Oroszországból származó földgáz súlya Európa ellátásában.
Az Egyesült Államok 2022 szeptemberében előzte meg Oroszországot Európa gázellátásában, LNG-
exporttal váltva ki a keletről vezetékeken érkező energiahordozót - derül ki a Financial Times összefoglalójából. Az amerikai import súlya 2023-ban a teljes ellátáson belül 20 százalék volt. Az elmúlt hónapban azonban az amerikai forrás 14 százalékot képviselt az európai behozatalban, miközben az orosz 15 százalékot.
Földgázforródrót épül az EU és Japán között
Az Egyesült Államok részesedése ezzel 2022 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre esett – derült ki az ICIS adataiból. Eközben az orosz forrásból származó LNG mennyisége nőtt. Az amerikai forrás visszaeséséhez hozzájárult az egyik legfontosabb LNG-terminál meghibásodása és a Törökországon keresztül érkező orosz gázexport felpörgetése a júniusi karbantartások előtt.
Eközben a kereslet viszonylag gyenge maradt, miután az évnek ebben a szakaszában a megszokottnál magasabban vannak a kontinens földgáztartalékai.
Marzec-Manser nem számít arra, hogy az orosz és az amerikai gáz súlyának felcserélődése sokáig fog tartani. Egyrészt az amerikai szállítások nőhetnek, másrészt az orosz LNG az északi tengeri összeköttetésen át az ázsiai piacok felé veheti az irányt. Ráadásul az év végétől új források léphetnek be a gázellátásba az Egyesült Államokban.
Az orosz gáz ukrajnai tranzitjáról szóló szerződés idén év végén lejár. Válaszul az Európai Bizottság
támogatja azokat az erőfeszítéseket, amelyek bővítenék a déli gázfolyosó bővítését, amelyen több
azerbajdzsáni gáz érkezhetne Európába Törökország érintésével. Egy vezető uniós tisztviselő szerint ez a kapacitás egyelőre nem elég ahhoz, hogy pótolja azt az évi 14 milliárd köbméter orosz gázt, amely Ukrajnán keresztül érkezik az európai gázpiacra.
Kadri Simson, az Európai Bizottság energiaügyekben illetékes biztosa elmondta, a brüsszeli vezetést
aggasztja, hogy Európának egyre erősebb versenytársa Ázsia az LNG vásárlásában. Az EU és Japán
megfigyelőrendszert épít ki, hogy értesítsék egymást az esetleg jelentkező hiányokról. Európa
gázfogyasztása eközben a 2021-es szinthez képest 20 százalékkal csökkent.