A G7 csoport vezetői a jövőhéten találkoznak Kanadában, hogy megvitassák, milyen porblémákkal néz szembe a világ a következő időszakban – ezen tárgyalások azonban nem titkoltan Donald Trump amerikai elnök közelmúltbeli döntései és az általuk az Atlanti-óceán két partján kiváltott reakciók által keltett hangulatban zajlanak majd – mondta az Európai Tanács elnöke.
Donald Tusk elmondta: "Donald Trump olyan döntéseire gondolok most, mint a párizsi klímamegállapodásból és az Iránnal kötött atomalkuból való amerikai kilépés, valamint az acélra és alumíniumra kivetett új védővámok, ezek bevezetésének módja és indoklása. Számomra mint javíthatatlan Amerika-barát európai számára, aki fanatikusan elkötelezett a transzatlanti együttműködés mellett, ezek szerencsétlen és aggasztó döntések"
Nem szabad Oroszország vagy Kína felé fordulnunk
A Tanács elnöke szerint kulcsfontosságú kérdés, hogy ezen döntések egy stratégiai irány kezdetét jelölik, vagy csak a megszokott amerikai politika mellékes változtatásai. Hozzátette: elkerülhetetlen, hogy ezen olgok témába kerüljenek, mivel vannak arra utaló jelek, hogy Washingtonnak ezúttal esetleg nem érdeke megerősíteni közös elkötelezettségünket a szabályokon alapuló nemzetközi rend iránt, amely egyébként ennek a csoportnak az egyik mindenkori fő célja.
Itt van az EU-s támadás: Trump ezt megemlegeti Megjöttek a válaszintézkedések a kereskedelmi háborúra. Tovább >>> |
A lengyel politikus szerint Európa hálás lehet Trump elnöknek, mivel megmutatta, függenünk kell egymástól. Európának minden tőle telhetőt meg kell tennie azért, hogy a mostani hangulat dacára megvédje a transzatlanti szövetséget. De ezzel egy időben fel kell készülnünk olyan forgatókönyvekre, amelyek szerint önállóan kell cselekednünk – tette hozzá.
Tusk elmondta: nem akarja kizárólag az egyik felet hibáztatni az amerikai-európai kapcsolatok válságáért. Mindkét kontinensen vannak, akik kételkednek ebben a szövetségben, ebben nincs semmi újdonság.
"De nem becsülhetjük alá azt a fenyegetést, hogy vannak Európában olyanok, akik a létező rend alternatívájaként Oroszországgal és Kínával akarnak szorosabb kapcsolatokat kiépíteni. Ne adjunk nekik újabb érveket, kaptak eleget az elmúlt hónapokban! Úgy tűnik, ezek az emberek elfelejtik, hogy a világot azok tették jobbá - amerikaiak és európaiak egyaránt -, akik számára a politika nem csak egy érdekérvényesítő játék és kegyetlen erőpróba, és akik sok áldozatot hoztak értékeink védelmében" – mondta.
Trump meg akarja dönteni Merkel kormányát? Trump bizalmi emberei új politikai garnitúrát akarnak látni Nyugat-Európában. A keményvonalas, fiatal osztrák kancellár a jelek szerint elnyerte Washington tetszését. A Fehér Ház és a Pentagon fel van háborodva azon, hogy Berlin csupán GDP-jének 1,3 százalékát költi jövőre védelmi kiadásokra. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |