4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Moszkvával szembeni szankciók szigorításáról szóló amerikai törvénytervezet a Trump kormányzat számára egy csattanós pofonnal ér föl. Az amerikai kétpárti megállapodás világosan érzékelteti, hogy milyen szinten erodálódott Trump Fehér Házának támogatottsága a szenátus és a képviselőház republikánusainak körében. Az Északi Áramlat II. vezeték szankcionálása rendkívül kellemetlen Berlinnek, amely most brüsszeli hadállásait felhasználva fenyegeti Washingtont – de ki képviseli a mi térségünket?
Angela Merkel (Kép forrása: EPA)

Az Európai Bizottság ma tárgyalja meg azt a javaslatot, amelynek alapján Brüsszel napokon belül ellenlépésekkel sújtaná Washingtont, „ha az úgy vezet be újabb szankciókat Oroszország ellen, hogy az nem veszi figyelembe az EU aggodalmait”. A tervek szerint Brüsszel az európai jog segítségével akadályozná meg, hogy az intézkedéseket alkalmazni lehessen az unióban, továbbá a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályait figyelembe véve ellenlépéseket tenne.

Trumpot helyre rakták

Márpedig megvan az amerikai kétpárti megállapodás a Moszkvával szembeni szankciók szigorításáról, azt a képviselőház az elmúlt órákban megszavazta, sőt abba nem került bele a Fehér Ház által kért szövegezés, amely megkönnyítené az Oroszország elleni szankciók későbbi feloldásának folyamatát. Berlin számára felettébb ingerlő, hogy ennek részeként azon külföldi cégeket is büntethetnék, amelyek az orosz-német Északi Áramlat (Nord Stream) II. gázvezeték építésében részt vesznek.

Kimondottan groteszknek tekinthető, hogy pont egy Oroszország elleni szigorúbb fellépésről szóló törvényjavaslat lehet az első érdemi jogszabály, amely életbe is lép a Trump-korszakban. A politikai és gazdasági megfigyelők akár fél éve ezt még nem nagyon tudták volna előrejelezni. De ez is mutatja, mennyire megváltozott a széljárás Washingtonban.

A kétpárti megállapodás ugyanis világosan érzékelteti, hogy milyen szinten erodálódott Trump Fehér Házának támogatottsága a szenátus és a képviselőház republikánusainak körében. A republikánusok meghajoltak az állandó politikai kampány terhe alatt, amely a tavalyi elnökválasztás moszkvai beavatkozásáról szól és a számos vizsgálatról, amely Trump kampánycsapatának lehetséges összejátszását veszi górcső alá a Kreml uraival. A Fehér Ház felhagyott a törvénytervezet nyilvános ellenzésével – mert rájött, hogy ez teljesen hiábavaló, annak ellenére, hogy a törvénytervezet a Trump kormányzat számára egy csattanós pofonnal ér föl.

Német különmegállapodásnak hajbókol Brüsszel

Az amerikai üzleti lapok kiemelik, hogy bár az új szankciók nem jelentenek komolyabb új akadályokat az orosz gazdaság számára, de tovább rongálják annak kilátásairól alkotott képet és elriasztják a szükséges nyugati befektetőket. Továbbá a nyugati bankok még kevésbé lesznek hajlandók hitelezni orosz cégeknek és Moszkva privatizációs erőfeszítései is ellenszélbe kerülnek.

Káncz Csaba

Az Északi Áramlat II. vezeték szankcionálása rendkívül kellemetlen Berlinnek – amely most brüsszeli hadállásait felhasználva fenyegeti Washingtont -, ugyanakkor a kelet- és észak-európai országok többsége erőteljes szkepticizmussal figyeli a német törekvéseket. A vezetéket ugyanis a Gazprom építené, amely a Kreml kinyújtott karjaként geopolitikai súlyt ad a projektnek és amely átkaroló hadműveletként helyezné fojtásba Ukrajnát. A 11 milliárd euróba kerülő gigaberuházás gazdaságossága erősen vitatható, hiszen az elmúlt évtizedben az EU földgázfogyasztása 21 százalékkal csökkent és a ma már meglévő a Balti-tenger alatti Északi Áramlat I. vezeték évi 55 milliárd köbméternyi kapacitásának jelenleg csupán a felét használják ki. Ráadásul az Ukrajna felől érkező gáz a kelet-közép-európai országok számára olcsóbb lenne, mint az északi gázvezetéken érkező energia ára.

Moszkva jelen állás szerint viszont leállítaná 2019-től gázszállításait Ukrajnán keresztül, amely Kijevet megfosztaná évi 2 milliárd dollár tranzit-díjtól. A vitába Washington már tavaly bekapcsolódott és Kijevvel együtt ítélték el 2016 januárban a tervezett orosz–német projektet.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG