Az amerikai ENSZ állandó képviselő, Samantha Power még vasárnap azzal vádolta Aszad szír kormányerőit és az oroszokat, hogy teljesen elpusztítják Aleppó keleti felét, hogy bármi áron megszerezzék azt a lázadóktól. Az oroszok erre közölték, hogy ez a hozzáállás akadályozza az öt éve tartó háború befejezésére irányuló erőfeszítéseket.
Brutalitás
Kétségtelen, hogy az elmúlt napokban több forrás is arról számolt be, hogy a szír kormányerők a tőlük korábban már megszokott brutalitással és a polgári lakosságra való tekintet nélkül ostromolják és bombázzák a várost. Hogy ebben közvetlenül részt vesznek-e az orosz erők, azt nem tudni, de miután Aszad hallgat az oroszokra, mindenképpen van szerepük a dologban. Amerika és most érdekes módon Nagy-Britannia is barbárságnak minősítette a történteket, amit Oroszország elfogadhatatlan hangnemnek nevezett.
A brit ENSZ-megbízott a BBC szerint azt mondta, hogy Aszad és az oroszok új mélységbe süllyedtek és újabb poklot szabadítottak Aleppóra. Szerinte bunkerromboló bombákat vetnek be a földalatti óvóhelyek elpusztítására, válogatás nélkül gyújtóbombákat dobnak a civil területekre és a vízellátást is megpróbálják meggátolni. Power szerint amit Oroszország finanszíroz és támogat az nem terror elleni harc, hanem barbárság.
Az orosz vádak
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet Amerikára hárította a tűzszünet felbomlásának felelősségét, mondván, ő nem tudta meggyőzni az általa támogatott ellenzéki erőket, hogy tartsák távol magukat terrorista csoportoktól, különösen a Nuszra Front utódszervezetétől. A Kreml szóvivője tegnap elutasított minden nyugati vádat, viszont elismerte, hogy a tűzszünet valóban nem volt hatékony. Hozzátette, hogy szerinte a terroristák arra használták fel a tűzszünetet, hogy összeszedjék magukat, újra felfegyverkezzenek és felkészüljenek a támadó akciókra.
Egymás terroristái
Az igazi baj az, hogy a két oldal egymás támogatottjait minősíti terroristáknak, és innentől kezdve ez korlátlan hivatkozási alapot jelent, vagyis süketek párbeszéde zajlik. Nyilván nem lehet úgy tűzszünetet létesíteni, hogy a másik felet terroristázzák, és alig várják, hogy beleköthessenek. Ennél komolyabb hozzáállást lehetett feltételezni a két szuperhatalomról, bár kétségtelen, hogy valószínűleg sokszor saját védenceikkel sem bírnak, és erős frusztráltság vesz rajtuk erőt.
A humanitárius helyzet mindenesetre katasztrofális Aleppóban: vérhiány miatt nem tudják ellátni a kórházak az elmúlt napok légitámadásainak sebesültjeit. Sok helyen a vízellátás is megszűnt, miután a szivattyúkat a hétvégén megrongálták, és a segélyszervezetek tábori konyháit is be kellett zárni az erőszakos cselekmények miatt.