Günther Oettinger meggyőződése, hogy a saját palagáztermelés javítaná az unió tárgyalási pozícióit Oroszországgal és a Gazprommal szemben.
A Privátbankáron nemrégiben megírtuk, hogy becslések szerint akár 100 évre is elegendő a föld palagázkészlete. Magyarországon, egészen pontosan Makón azonban csak hasonlót találtak. Nagy kérdés, hogy ki lehet-e termelni és lehet-e alternatívája a hagyományos földgáznak. Részletek >> |
Az amerikai palagáztermelés sikere számos európai országot, közöttük Nagy-Britanniát, Lengyelországot és Magyarországot is arra késztette, hogy hasonló módon próbálja növelni saját gáztermelését. Litvánia az amerikai Chevron olajvállalattal készül feltárási együttműködést kötni.
Az uniós energiaügyi biztos rámutatott, hogy a Litvániában monopóliummal rendelkező Gazprom 40 százalékkal magasabb áron értékesíti a földgázt az uniós tagországban, mint az EU-ban. "Ez elfogadhatatlan" - hangsúlyozta újságíróknak Vilniusban. "Végsősoron ugyanazt az árat kellene alkalmazni Lisszabontól Vilniusig, Londontól Athénig" - fogalmazott.
A jelenlegi mennyiség többszöröse lehet a palagáz-készlet
Litvánia tavaly 3,3 milliárd köbméter földgázt importált Oroszországból, ugyanakkor a becslések szerint ennek mintegy tízszeresére rúgó, kitermelhető palagázkészlettel rendelkezik.
Gázellátó rendszerének az orosz gázszállításoktól való, még a szovjet időkből fennmaradt függőségét Litvánia egyebek között cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadó terminál létesítésével, valamint elosztóhálózatát a lengyelországival összekötő gázvezeték építésével igyekszik megtörni. Az LNG terminál 2014 végére készül el.