Fotó: Alapblog.hu |
A volt elnöki (Ronald Reagan) tanácsadó az Alapblog.hu-nak adott interjút, szerinte a Fed már képtelen kikeveredni a maga kreálta csapdából: ha kamatot emel, akkor ugyanoda jut a világ, ahova 2008-ban került, ha viszont nem emel, akkor azt éri el, hogy a világ nagyon hamar felismeri: a dollár semmi egyéb, mint egy értéktelen papír, mert nem áll mögötte igazi, termelésen alapuló gazdaság.
Egyre gyakrabban egyre többet
Habár Amerikában történelmi mélyponton van a munkanélküliek aránya és a hitelfelvételek viszonylag biztos munkahelyekre, tartósan alacsony kamatokra és az ország fenntartható gazdasági növekedésére alapozódnak, a szakértő mégsem derűlátó. Schiff szerint egy átlagos amerikai kevesebbet tud költeni, mint azt némely hivatalos adat sejteti. Kizárólag – már megint – hatalmasodó hitel-visszafizetési kötelezettségeik vannak, melynek következtében az amerikai gazdaság bizonyos részei szenvedni fognak. Véleménye szerint az elnöki választás közeledtével felerősödnek a hamis fundamentumokra épített gazdasági sikerpropagandák, amelyet a foglalkoztatottsági statisztikák szerint félállásban dolgozó, csupán megélhetési kényszerből elfogadott álláshelyek száma is szépít.
A szakértő úgy gondolja, hogy a Fed egyre ütemesebben sodorja az amerikai gazdaságot az összeomlás felé: „Akárcsak egy drogfüggő, a Fed vezetése QE-k, az abszolút megalapozatlan grandiózus méretű pénznyomtatás bűvöletébe került. Erről már nem képes leszokni. Újabb és újabb, egyre nagyobb „drogadagokkal” akarja gyógyítani saját „függőségét”. Abszurd helyzet alakult ki.” A kamatemelés kapcsán hozzátette: „Valószínűleg leheletnyit mindenképpen emelni fog. De az már se nem oszt, se nem szoroz. Jelképes lesz csupán, utána pedig – mert már az első pici lépések nyomán is elkezdenek majd romba dőlni a tőzsdék – a Fed megint vissza fog térni a „droghoz”, megint leviszi nullára a kamatot és beindítja a QE-k újabb fordulóját.”
Itt a gyógyszer
Befektetési tanácsadóként Peter Schiff arról is nyilatkozott, hogy mit tesz ügyfelei pénzével: „Kimenekítem Amerikából. Semmilyen itteni eszközbe nem fektetek, viszont – offshore befektetési bankom révén – aranyat, nyersanyagot, kínai jüant vásárolok, arany fedezettel bíró hitelkártyát bocsátok ki. A biztonságos Svájc, Szingapúr, Új-Zéland, Hongkong eszközeit veszem.” A teljes interjút elolvashatja az Alapblog.hu-n.