Suppan Gergely, a TakarékBank elemzőjének véleménye szerint egyértelmű, hogy a kamatemelés folytatódni fog, de erre nem most kedden fog sor kerülni. Jelenleg kicsit javul a piaci hangulat, enyhül a nyomás a forinton, így nincs szükség rendkívüli kamatemelésre. Valószínűleg tartható lesz a szokásos ütemezés, azaz a kamatdöntő ülésen fognak határozni a kamatról. Úgy véli, ha stabilizálódnak a piacok, akkor a hónap végi ülésen elég lehet az 50 bázispontos emelés, és ebben az esetben kiváró álláspontra helyezkedhet az MNB az EU/IMF tárgyalások lezárultáig.
Hangsúlyozta, hogy mindez feltételes módban értendő, mert továbbra is óriási a bizonytalanság a piacon, és két napra előre sem lehet biztosat mondani. Ha újra elszabadul a pokol, akkor attól függően, hogy addig mi fog történni, 50 és 200 bázispontos emelés között bármi lehetséges - mondta Suppan.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szintén nem tartja valószínűnek, hogy kedden kamatot emel a jegybank. Hozzátette: valóban léteznek olyan "hangok", hogy akár száz bázispontos rendkívüli emelés is lehet, de ő személy szerint nem számít erre. Kifejtette, hogy az elmúlt hét izgalmas volt, új történelmi mélypontra gyengült a forint, csúcsokra emelkedtek az állampapír hozamok és a magyar CDS-árak, azonban a kormány csütörtök-pénteki kommunikációja - az EU/IMF készenléti hitelkeret tárgyalásokkal kapcsolatban - mérsékelte a piaci turbulenciát. Véleménye szerint a következő hetekben a piac arra figyel majd, hogyan haladnak előre a tárgyalások a nemzetközi szervezetekkel. Ennek függvényében furcsa lenne, ha a monetáris tanács egy rendkívüli kamatemelésről döntene.
A két hét múlva esedékes monetáris tanácsi ülés legvalószínűbb döntésének az 50 bázispontos kamatemelést tartja Török Zoltán is, de hozzáfűzte, hogy nagyon messze van még a hónap vége, addig még sok minden történhet. Annak a valószínűsége emelkedett, hogy 50 bázispontos emelésről dönt majd a jegybank, de bizonytalan az is, hogy lesz-e egyáltalán emelés, és ha lesz, milyen mértékű. „Ha nagyon rosszul állna a szénánk a hiteltárgyalásokon, és nagyon pesszimista lenne a piac, akkor nem zárható ki, hogy megnyugtatásképpen száz bázisponttal emeli a kamatot az MNB".
A kamatdöntésnél a piaci folyamatok és Magyarország kockázati megítélése a meghatározó, és ez az, ami nagyon képlékeny és sokat tud változni akár egy-két nap is - mondta Török Zoltán.