4p
Az új amerikai szankciók óta elutasítóak lettek az európai intézmények a német-orosz Északi Áramlat 2 projekttel kapcsolatban. Több közép-európai ország – köztük hazánk – már eddig is ellenezte a projektet ellátásbiztonsági érvekre hivatkozva. A nagyfokú politikai nyomás miatt elbizonytalanodtak a megaprojekt nyugati, piaci befektetői.
Angela Merkel német kancellár (Forrás:MTI/EPA/Felipe Trueba)

Mint korábban már beszámoltunk róla, Berlint és Moszkvát elválasztó biztonságpolitikai és energetikai folyosót hoz létre térségünkben Washington. Ennek részeként június 12-én az amerikai Szenátus vezetői megegyeztek az Oroszország elleni új szankciókról, mivel álláspontjuk szerint elfogadhatatlan Moszkva beavatkozása a 2016-os amerikai választásokba, valamint lépései Ukrajnában és Szíriában.

Átkaroló hadművelet

Június 15-én aztán a német külügyminisztérium éles hangú sajtóközleményben támadta meg Washington kül- és gazdaságpolitikáját. A német külügyminiszter és az osztrák kancellár által jegyzett közlemény figyelmeztet, hogy „a politikai szankciók eszközeit nem szabad összekapcsolni a gazdasági érdekekkel.” Európai cégeket „fenyegetni az amerikai piacon büntetéssel”, ha azok olyan projektekben vesznek részt Oroszországgal, mint az Északi Áramlat II., „egy teljesen új és rendkívül negatív minőséget vinne az európai-amerikai kapcsolatokba.”

Az Északi Áramlat 2 (NS2) valóban javítja Nyugat-Európa, azon belül is főleg Németország energiaellátását és versenyképességét, ugyanakkor korlátozza a kelet-európai régió hozzáférését a likvid piacokhoz, nem beszélve a törékeny orosz-ukrán kapcsolatoknak való kitettség növekedéséről.  A lengyelek és a baltiak szerint az NS2 a Kreml kinyújtott karjaként geopolitikai súlyt ad a projektnek és átkaroló hadműveletként helyezné fojtásba Ukrajnát. Több közép-európai ország – köztük hazánk – írásban is jelezte kifogását ellátásbiztonsági érvekre hivatkozva. Állításuk szerint a NS2 megépülésével az európai gázpiaci integráció eddig kedvező folyamata megtörne, és a közép-európai régió kiszolgáltatottá válna az orosz-ukrán kapcsolatok alakulásának, ezért a projekt leállítását követelik.

Moszkva jelen állás szerint leállítaná 2019-től gázszállításait Ukrajnán keresztül, amely Kijevet megfosztaná évi 2 milliárd dollár tranzitdíjtól. Ez bizony komoly érvágást jelent, mert ez nagyságrendileg az ukrán GDP két százalékát teszi ki. Több, mint például a teljes ukrán honvédelmi költségvetés.

Káncz Csaba

Te is fiam, Weber?

De az európai intézményekben uralkodó politikai hangulat jelentős eltolódását jelzi, hogy a napokban a néppárti Manfred Weber, az Európai Parlament legnagyobb frakciójának német vezetője az NS2 projekt leállítására szólított fel. Mindez egybeesik egy 10 oldalas titkosított Európai Bizottság által készített terv kiszivárgásával, amely számos lépéssel akadályozná meg Moszkva stratégiai térnyerését. A tervezet szerint a Gazpromnak az NS2 működtetését meg kell nyitnia egy független operátor előtt. A Gazprom már hasonló követelések miatt három éve feladta a Déli Áramlat nevű projektjét.

A nagyfokú politikai nyomás miatt viszont elbizonytalanodtak az NS2 nyugati, piaci befektetői. A 9,5 milliárd eurós projekt finanszírozásában az orosz Gazprom mellett ugyanis több európai vállalat vesz részt, így a német Uniper és Wintershall, a brit Royal Dutch Shell, az osztrák OMV és a francia Engie. Reiner Seele, az OMV vezetője szerint a szankciók miatt „szinte lehetetlenné” vált a projekt fianszírozása. Ezt már Moszkva is látja, ezért a Vedomosti nevű orosz pénzügyi lap már az NS2 finanszírozásának újragondolására szólított föl.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
Makro / Külgazdaság Hogyan jöhet ki Magyarország a vámháborúból?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 15:11
Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Emellett szó esett napjaink talán legnagyobb hazai botrányáról, az MNB-alapítványok ügyéről.
Makro / Külgazdaság Szentségtörést fontolgatnak az unióban az orosz gázzal
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 12:49
Tabutémát feszegetnek uniós cégvezetők: mégiscsak kéne orosz gázt venni?
Makro / Külgazdaság Ray Dalio: valami sokkal rosszabb jöhet, mint a recesszió
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 12:24
A dollármilliárdos befektetési guru nagyon aggódik a trumpi gazdaságpolitika hatásai miatt.
Makro / Külgazdaság Elmossa az árrésstopot a recesszió? Jaksity Györgyöt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 11:48
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke április 22-én, kedden 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Terveink szerint szó lesz a vámháborúról, annak a világgazdaságra, s azon belül is Magyarországra gyakorolt hatásáról, az árrésstopról, a jövő évi választások előtti kormánypárti osztogatás esélyeiről és lehetséges következményeiről, valamint – már csak beszélgetőpartnerünk személye okán – a tőzsdei kilátásokról. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Keddtől megint egy kicsit olcsóbb lesz tankolni
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 11:14
Jó hírek minden autósnak.
Makro / Külgazdaság Korai volt az öröm? Trump szólt, hogy „senki sem fogja megúszni” a vámokat
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 10:14
Félreértették a mentesítő bejelentést?
Makro / Külgazdaság Még a szakértők sem tudják, mekkora pofont kap az autóipar, de az biztos, hogy nagyot
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 09:14
Száz milliárd dolláros többletköltséget okozhatnak a vámok az ágazatnak, példátlan kihívást jelent a helyzet.
Makro / Külgazdaság Az alacsony bázishoz képest is jelentős visszaesés a magyar építőiparban
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 08:31
A szerződések száma pedig a magas bázishoz képest esett vissza komolyan.
Makro / Külgazdaság Botrányba fullad az Országgyűlés hétfői ülése? Van rá esély
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 08:12
Hétfőn szavaz az Országgyűlés a gyülekezési törvény szigorításáról is – akciózhatnak az ellenzéki képviselők?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG