Londoni pénzügyi elemzők szerint a közép-európai EU-s gazdaságok gyáripari aktivitása arra utal, hogy a térség feldolgozószektorai erőteljesen kezdték a második negyedévet. A Capital Economics közgazdászai elmondták, a magyar, a cseh, a lengyel, az orosz és a török gyáriparra kiszámított, GDP súlyozással mért beszerzésimenedzser-index átlaga 52,4-re csökkent áprilisban az előző havi 53,1-ről.
A londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház azonban a térségen belül külön méri a magyar, a cseh és a lengyel feldolgozószektor súlyozott BMI-átlagát, amely a múlt hónapban 54,8-ról 55,2-re emelkedett. A ház számítási módszerei szerint mindez 8 százalék körüli átlagos feldolgozóipari bővülést vetít előre a három ország elkövetkező pár hónapjára. Az 50 pont feletti BMI-mutatók a vizsgált gazdasági szektorok kibocsátásának bővülésére utalnak.
Még mindig fényesnek látják a magyar feldolgozóipar jövőjét Tovább >>> |
Bár a térség BMI-felmérései az utóbbi időben túlbecsülték a szektor tényleges kibocsátását, az új aktivitási adatok arra vallanak, hogy a közép-európai gazdaságok bővülése az év második negyedében is erőteljes maradt – hangsúlyozták az elemzők. A ház szerint az külön biztató, hogy az áprilisi mutatókon belül a termelői árak részindexe lefele mozdult, ami alátámasztja a térségben enyhülő inflációs nyomással kapcsolatos várakozásokat. Az elemzők szerint ez visszafoghatja a közép-európai jegybankok monetáris politikájának normalizálásához fűződő piaci várakozásokat.
Politikát válthat az MNB?
A JP Morgan londoni befektetési részlegének elemzői szerint lehetséges, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a jelenlegi enyhe alapállásról később semlegesebb monetáris politikára tér át. A globális pénzügyi szolgáltató csoport véleménye szerint a következő kamatdöntő ülések közleményeiből az MNB már kihagyhatja az utalást a nem konvencionális, célzott eszközökkel végrehajtandó további enyhítések lehetőségére, de csak akkor, ha az euróövezeti jegybank (EKB) is így tesz.
A JP Morgan elemzői úgy gondolják, hogy a magyar jegybank 2018 második negyedévétől megkezdheti az enyhítési elemek eltávolítását a monetáris politikából, például a nem konvencionális eszközökkel végrehajtott enyhítési lépések visszafordításával, a ház szerint azonban a jelenleg 0,9 százalékos jegybanki alapkamat emelése 2019 előtt valószínűtlen.
Jön a pénzügyi forradalom: mi lesz a kis magyar bankokkal? Bár a világ nagy bankjainak nem jelent gondot az azonnali rendszer bevezetése, a kisebb tapasztalattal rendelkező bankoknak komoly nehézséget okoz az infrastruktúrához való csatlakozás. A probléma várhatóan Magyarországon is megjelenik. Nem kétséges, hogy a legnagyobb öt-nyolc pénzintézet meg tudja oldani a feladatot, de mi lesz a többiekkel? További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |