A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Belügyminisztérium együttműködésében program indul a felzárkózó településeken az oltakozás növelése érdekében - derül ki a Miniszterelnökség államtitkára, Orbán Balázs parlamenti írásos válaszából, amit Szél Bernadett független képviselő kérdésére adott.
Szél arra volt kíváncsi, hogy mely hátrányos helyzetű településeken jártak az oltóbuszok augusztustól. Orbán Balázs tájékoztatása szerint "e térségek több településén a Nemzeti Népegészségügyi Központ szűrőbuszán, illetve ott, ahol az oltottság mértéke alacsonyabb volt, a Magyar Honvédség oltóbuszain is biztosítottuk az oltás lehetőségét".
A válaszból megtudtuk továbbá, hogy "az oltóbuszoknak köszönhetően a 131 kitelepülés alkalmával mintegy 400 településen élő honfitársunk, összesen 24 257 fő kapta meg az életet mentő oltást".
Ezt követően közölte az államtitkár, hogy
"mindezen túlmenően a Belügyminisztérium és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével külön program is készül a felzárkózó településeken élők átoltottságának további növelése érdekében".
Orbán Balázs szerint a felzárkózó településeken élőket számos módon segítették abban, hogy minél hamarabb és a lehető legnagyobb számban vehessék fel az oltást. Mint írta, kiemelten kezelik az ilyen településeken élők oltási programról való tájékoztatását. Ennek részeként az egyik legfontosabb feladatnak tekintik az online regisztrációban való segítségnyújtást, továbbá – többek között önkormányzati buszok, hivatali gépjárművek bevonásával – hozzájárulnak ahhoz is, hogy az érintettek zökkenőmentesen eljussanak az oltás helyszíneire.
Az államtitkár által említett 24 257 fő az első oltások számához (ami 5 935 182 főt jelentett az Operatív Törzs legutóbbi közlése szerint) viszonyítva 0,4 százalékos arányt jelent. A honvédségi oltóbuszok már idén tavasszal is járták a településeket kampányszerűen, egyes térségekre fókuszálva.
Privátbankár vélemény
Mindenesetre az, hogy az államtitkár szerint külön program indul a felzárkózó (más terminológia szerint leszakadó) települések lakóinak oltására, azt jelzi, hogy a kormány szerint sem halad megfelelő ütemben az ilyen térségekben élők vakcinával ellátása. Az anyagi nehézségek által determinált életkörülmények kiszolgáltatottabbakká teszik ezeket az embereket a jobb helyzetben lévőkhöz mérten, ami egyebek mellett a betegségek terjedésében is megmutatkozik. Indokolt tehát egy célzott oltási program elindítása a körükben.