Jelenleg számos javaslat született az idegen nyelvek – főleg az angol – leállítására. Többek között meg akarják tiltani az iskolákban az angol nyelv oktatását – írja az expressen.se.
Állítólag már februárban egy új törvény betiltotta a Duma orosz tagjainak az idegen szavak használatát. Ez is annak a tervnek a része, hogy az angol nyelvet teljesen kiirtsák Oroszországban.
Jelenleg több javaslat is terítéken van arról, hogyan lehetne fokozatosan kivezetni az angol nyelvet az országból – ezek között szerepel az is, hogy az iskolákban hagyják abba az oktatását.
Az angol nyelv a háború részévé vált
Ahogy Maria Persson Löfgren, a Sveriges Radio oroszországi tudósítója fogalmazott, a nyelv a háború részévé vált – fogalmazott. Kifejti, hogy ez a nyelv „a barátságtalan, ellenséges Nyugat szimbólumává vált, amely el akarja pusztítani Oroszországot”.
A dolog kezd komollyá válni, ugyanis szinte az összes közösségi érdekű, nem orosz nyelvű tájékoztató mondatot és információt el kell távolítani.
Az új törvény értelmében az ország közlekedési rendszerében sincs már szükség angol nyelvű információkra, mind a Duma orosz képviselői, mind a közlekedési minisztérium tisztviselői el akarják távolítani mindenhonnan az ilyen jelzőtáblákat és más feliratokat.
A metróban már csak oroszul mondják be az állomásokat
De mi lesz azokkal a turistákkal, akik nem igazodnak el a közúti, vasúti, reptéri cirill betűs információk között? Többségük nyilvánvalóan nem tudja ezeket elolvasni.
Az orosz állampolgárok azt hiszik, országukban már nincsenek is jelen turisták – állítja a moszkvai közlekedési minisztérium, az expressen.se szerint.
A moszkvai metróban már nem mondja be a hangosbemondó az orosz tájékoztató információkat angolul, bár még, legalábbis egyelőre fent vannak az angol feliratok.
A javaslatokkal azonban az országban nem mindenki ért egyet. A Nyizsnyij Novgorod-i tömegközlekedési vállalat vezetője például nem akarja, hogy eltávolítsák az angol információkat, ami merész lépés a részéről. Elmondása szerint még mindig vannak turisták a városban, és eddig egyetlen orosz utas sem panaszkodott a feliratokra.
- Őrültség lenne eltörölni egy rendszert, amelybe nemrégiben sok pénzt fektettünk be – idézi szavait az egyik újságcikk nyomán az expressen.se. Nem tudni, hogy ezzel a tömegközlekedési vállalatok, közte a metró üzemeltetésére gondolt csak, vagy a nyelvoktatás kiépítésére, illetve annak leállítására.
Mi lesz a turizmussal és az üzleti világgal?
Arról nem beszélve, hogy közben az orosz turisztikai marketing szakembereknek nem mondta senki, hogy hagyják abba a tevékenységüket. Mind az online, mind a print prospektusok, többnyire angol nyelven íródnak.
És mi lesz a tőzsdével? A minisztériumokkal? Ráadásul Oroszországban nagyon sok multinacionális óriásvállalat működött és működik, kivonulásuknak annak idején nem örültek az oroszok, hiszen óriási adóbevétellel gazdagítják az orosz államot, és nagyon sok munkahelyet teremtenek. Sőt, számosan valamiképp vissza akarják őket csábítani.
Hát így nehéz lesz.