Belaruszból naponta több ezer menekült és migráns próbál bejutni az EU területére. Többen közülük Németországot szeretnék elérni. A CSU belügyminisztere, Horst Seehofer most riadót fújt, egyben élesen kritizálta a Zöldek hozzáállást a kihíváshoz.
Európa stabilitása a tét
A már csak ügyvivői minőségben funkcionáló belügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az EU külső, Belarusszal határos szakaszán tovább eszkalálódhat a helyzet. Seehofer elmondta, hogy hétfőn – több év után először – több mint ezer menekült és migráns érkezett Németországba.
Márpedig a dinamika elképesztő. Júliusban még csupán 30 migráns lépett Németországba a keleti útvonalon, de szeptemberben már 1900.
A belügyminiszter leszögezte, hogy támogatja a lengyel terveket a határ további megerősítésében. Ha mindez és a Belarusz elleni szankciók sem segítenek, akkor a német-lengyel határ őrizetét is meg kell vizsgálni.
Szászország miniszterelnöke, Michael Kretschmer (CDU) kedden nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy falat kell húzni Lengyelország és Belarusz közé. Kretschmer kijelentette: „Senkinek sem érdeke falat húzni, de most az a tét, hogy az Európai Unió be tudja-e bizonyítani erejét.”
Habeck szürreális javaslata
Seehofer élesen kikelt a Zöldek társelnökének, Robert Habecknek a terve ellen, aki a menekültek és migránsok átvételére és aztán európai szétosztásuk mellett érvel. A belügyminiszter mókásnak minősítette Habeck tervét, hiszen azzal lehetővé tennék Lukasenka számára, hogy még több menekültet dobjon át a határon, „veszélyeztetve Európa stabilitását.”
Habeck a „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” napilapnak adott interjújában ugyanis kijelentette: „Lengyelország mellé kell állnunk és a Belaruszból jövő menekülteket Európában szétosztani. Emlékeznünk kell arra, hogy be kell tartani, a humanitárius normákat”.
Habeck a jelek szerint az elmúlt hat évet egy másik bolygón töltötte. Különben tudhatná, hogy különösen a keleti EU-tagállamok teljesen elzárkóznak a menekültek átvételétől – és a menekültek maguk sem akarnak a keleti tagállamokban letelepedni.
A szír diktátor is besegít
Varsó és Brüsszel azzal vádolja a belarusz diktátort, Aljakszandr Lukasenkot, hogy a krízis-térségekből szervezetten szállítja a menekülteket és migránsokat a lengyel határra. Lukasenko május végén – az EU-szankciókra adott válaszként – jelentette be, hogy a migránsok bejutását az unióba már nem akadályozza meg.
A már száműzetésben élő belarusz ellenzékiek friss értesülése szerint a szíriai Cham Wings Légitársaság elindította rendszeres napi járatait Damaszkusz és Minszk között. Korábban a két főváros között csupán charterjáratok üzemeltek. A légitársaság közel áll Szíria elnökéhez, Bassár el-Aszadhoz, aki pedig le van kötelezve Putyin elnöknek.
Október elseje óta 11 300 illegális határátlépési kísérlet történt Belaruszból Lengyelországba. Idén eddig összesen 23 ezer ilyen incidenst jegyeztek föl a lengyel oldalon. Onnan aztán a migránsok Nyugat felé haladva elérnek három határos német tartományt: Brandenburgot, Mecklenburg-Nyugat Pomerániát és Szászországot. A német határőrizeti szervek adatai szerint idén eddig mintegy 6 ezer illegális határátlépés történt.
A belarusz hatóságok által átcsempészett emberek többsége Irakból érkezik, de jönnek Szíriából, Kongóból és Kamerunból is. A múlt héten a nemet külügyi szóvivő bejelentette, hogy megnőtt a Minszkbe tartó közvetlen járatok száma Bejrútból, Damaszkuszból és Ammanból.
Sajtóértesülések szerint egy ilyen út 12-15 ezer euróba kerül, beleértve a vízumot, a repülőjegyet és az európai csempészek díját. Az iraki Kurdisztán fővárosában, Erbilben működő belarusz követség a hírek szerint egy vízumkiállító központ, amely szolgáltatást csendesen kiszervezte utazási irodáknak.
Lukasenko elképesztő fenyegetése
„A lengyel határ kemény határ, és kemény határ is lesz” – jelentette ki Mariusz Kamiński lengyel belügyminiszter. Kamiński azt is elmondta, hogy hamarosan Lengyelország keleti határán "Európa legkorszerűbb határvédelmével" találhatják szembe magukat a bevándorlók. A belügyminiszter szerint "nem csak egy rendkívül szilárd fizikai határzárról" beszélünk, a fal hőkamerákkal és mozgásérzékelőkkel is fel lesz szerelve.
Tíz napja Varsó azt is bejelentette, hogy megduplázzák a határőrizeti erők számát az eddigi 3000 főről. Erre a hírre Lukasenko tegnap reagált a belarusz közszolgálati televízióban, leszögezve: „Egy ideig még várunk és figyelmeztetjük a lengyeleket. De aztán belarusz és orosz csapatokat fogunk telepíteni a határra.”
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)