3p

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke elismerte, hogy Oroszország kihívásokkal küszködik az egészséges gazdasági működés területén, ezért elrendelte a rendcsinálást. Vannak, akiknek okuk van aggódni.

Vlagyimir Putyin, Oroszország államfője a napokban elismerte, hogy az infláció továbbra is jelentős „kihívást” jelent az ország gazdaságának. Utasította a kormányt, hogy dolgozzon a pénzromlás tempójának csökkentésén, de ízibe – adta hírül a Moscow Times. Ami azt illeti az orosz államfő ezúttal sem beszélt a levegőbe.

A fogyasztói árak Oroszországban átlagosan 9,5 százalékkal emelkedtek 2024-ben. A tempó 2025 februárjára felment 9,9 százalékra. Ez utóbbi adatot maga Putyin osztotta meg a nézőkkel a Mihail Misusztyin miniszterelnökkel folytatott találkozóján. Az egyeztetést a televízió nyilvánossága előtt tartották. Ezt a kormányfő úgy is megélhette, hogy az orosz nép előtt állították a szőnyeg szélére. „Ez egy kihívás a számunkra. Mindent meg kell tennünk, hogy kiegyensúlyozott pályára tereljük a gazdaságot, csökkentsük az inflációt” – mondta Oroszország első embere a lap szerint. „Megállapodtunk abban, hogy várom a kormány tervét arra vonatkozóan, milyen intézkedésekkel akarja előmozdítani a gazdaság strukturális változásait.”

Miután az elmúlt két évben hadigazdaságra álltak át, valóban érdekesnek ígérkezik, milyen gazdaságszerkezeti változásokat lehet eközben végrehajtani. Misusztyin azzal próbálta mentegetni kormányának bizonyítványát, hogy másról beszélt. Nevezetesen elmondta főnökének, hogy a GDP 4,1 százalékkal nőtt 2024-ben, azaz lényegében tartani tudta a 2023-as tempót.

Sötéten látja az inflációs jövőt a moszkvai jegybank

A kormány 2025-re 3,6 százalékos gazdasági növekedéssel számol. A miniszterelnök hogy, hogy nem egyetértett Putyin helyzetértékelésével. „Teljesen világos, hogy a legnagyobb kihívás az infláció” – mondta elismételve főnöke szavait.

Bajban van az orosz pénz
Bajban van az orosz pénz
Fotó: Depositphotos

Az orosz nemzeti bank február első napjaiban arról kommunikált, hogy „nem látszanak fenntartható jelei az áremelkedések lassulásának”. Annak ellenére ez a helyzet, hogy a bank alapkamata hónapok óta 21 százalékon áll. A jegybank szakértői részben a nyugati szankciókat, részben a rubel leértékelődését, részben a gyenge mezőgazdasági termést teszik felelőssé a pénzromlás magas üteméért. Emellett a felpörgetett hadi kiadások miatt megugrott keresletben keresendő az első számú közellenséggé előlépett magas infláció oka. Ezzel az igénnyel nem tud lépést tartani a kínálati oldal, azaz az orosz gazdaság termelési és szolgáltatási képessége.

A moszkvai jegybank meglehetősen tág hátárok között adta meg 2025. végi előrejelzését. E szerint az év végén 5,2 és 8,6 százalék között alakulhat az infláció Oroszországban. A bank következő kamatdöntő ülése február 14-én lesz. Az előző decemberben volt. A szakértők kamatemelést vártak, ám ez elmaradt, ami azt sejteti, hogy a központi bank döntéshozói kaptak egy telefont a Kremlből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Az EU-ból való kilépésnél is sokkal rosszabbat csinál Orbán Viktor – belülről veri szét
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 20. 19:13
Ezt a fizikus, vállalkozó, üzletember a Klasszis Klub Live adásában azon felvetés kapcsán mondta, hogy tartja-e a még évekkel ezelőtti kijelentését, miszerint Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból. A Huxitra keresztelt aktus mellett Bojár Gábor beszélt Magyar Péter március 15-én meghirdetett programjáról, a Pride betiltásáról, a kata esetleges visszahozataláról, a hétfőtől ketyegő árrésstopról és elárulta, szerinte mi a magyar gazdaság legfőbb baja. 
Makro / Külgazdaság Enyhülés a kereskedelmi háborúban? Később vezetnék be az EU-s vámokat
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 16:11
Több időt hagynának a párbeszédre.
Makro / Külgazdaság Az európai építőipar még kitart
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 14:20
Stagnált a termelés az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Az Oroszországot háború miatt elhagyó Ericsson márka orosz kézbe került
Elek Lenke | 2025. március 20. 11:22
És a Starbucks is készülődik?
Makro / Külgazdaság A legrosszabb is bekövetkezhet: újabb uniós pénzeket bukik el Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 07:24
Újabb uniós pénzek lehetnek veszélyben – értesült a Népszava brüsszeli forrásból.
Makro / Külgazdaság Trump késlekedése kényszerhelyzetbe hozhatja a Fedet
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 11:52
Este kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank szerepét betöltő intézet.
Makro / Külgazdaság Ismét átléphet egy lélektani határt a benzin ára
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 10:29
Csütörtökön megint változnak az üzemanyagok árai.
Makro / Külgazdaság Szeretne kérdezni Bojár Gábortól? Ma délután megteheti – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 09:13
A fizikus, vállalkozó, üzletember 15 óra 30 perckor lesz az egyórás élő műsorunk vendége.
Makro / Külgazdaság Mennyibe is kerülnének Magyar Péter ígéretei?
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 08:51
Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyar Péter március 15-én tett ígéretei 3000 milliárd forintba kerülnének, így egyenlő lenne az államcsőddel, az valójában nagyságrendekkel kisebb teher lenne a költségvetésnek.
Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG