Az orosz külföldi hírszerzés (SzVR) vezetője, Szergej Nariskin négy éve került a magyarországi sajtó címlapjaira, amikor kiderült, hogy felesége és fia magyar letelepedési kötvényt vásároltak. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a fenti kötvényprogram hazai koordinátora Rogán Antal volt, aki mai napig a magyar Nemzetbiztonsági Kabinet tagja, úgy még sikamlósabb a történet.
Nariskin és az ukrán műveletek
De mit lehet tudni Putyin 67 éves kémfőnökéről és szűk bizalmi körének tagjáról? Arról a Szergej Nariskinről, aki a múlt hónapban az ukrán kormányt azon nácikhoz hasonlította, akik 1941 és 1945 között Oroszország jelentős részét megszállva tartották. Ehhez tudni kell, hogy az orosz tudatban a nácik az abszolút gonosz megtestesítői, Nariskin metafórája ezért egyben ébresztőnek is hangzott: minden orosznak törekednie kell egy újabb lopakodó fasiszta invázió leverésére.
Ukrajna már régen az SzVR célkeresztjében van, ahol kémeket és kettős ügynököket futtatnak, miközben az intézmény koordinálja a globális dezinformációs műveleteket a konfliktussal kapcsolatban. A múlt hónapban az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság négy ukrán állampolgárt vett föl a szankciós listájára, mivel állítólag orosz ügynökként tevékenykednek.
Régi harcostársak
Putyin és Nariskin mintegy 40 éve futottak össze a KGB regionális főhadiszállásán, amelyet csak a „Nagy Háznak” neveznek. Nariskin akkor végzett frissen a KGB moszkvai „Felix Dzerzsinszkij Főiskoláján”.
A két fiatalembert a KGB mellett összekötötte az is, hogy a város náci blokádja alatt mindketten közeli családtagokat veszítettek el. Egyikük szülei sem tartoztak a kommunista nómenklatúrához, így maguknak kellett megtalálniuk a felemelkedéshez vezető rögös utat.
Putyin és Nariskin már együtt tanultak tovább egy évig a „Vörös Zászló Intézetben”, ahol a veterán kémektől megtanulták a mesterség kifinomult trükkjeit. Putyin németül tanult az Intézetben, Nariskin franciául.
A tanulmányaik után Putyint Drezdába vezényelték, Nariskint pedig Brüsszelbe, ahol a szovjet követségen gazdasági diplomata fedéssel dolgozott a követségen, egyébként pedig ipari kémeket próbált beszervezni.
Putyin mellett tűzön-vizen át
Nariskin felemelkedése a Kreml-ben 2004-ben kezdődött, amikor Putyin megkezdte a második elnöki ciklusát. Ekkor az elnöki adminisztráció gazdasági igazgatóságának helyettes vezetőjévé nevezték ki. De már 2007-ben miniszterelnök-helyettessé avanzsált.
2011-ben a törvényhozás alsóházának elnöke lett. Ez már az az időszak, amikor az orosz külpolitika jóval agresszívabbá vált, geopolitikailag pedig a revízió került előtérbe, amely kurzusváltásban Nariskinnak is kiemelkedő szerepe volt. Nem véletlen, hogy a Krím-félsziget 2014 márciusi annektálása után az Egyesült Államok és az Európai Unió által szankcionált orosz tisztviselők listájára felkerült. Csakúgy, mint Putyin leghívebb szövetségesei, Nariskin is megtiszteltetésnek tartotta a szankciót.
A szovjet történelem kozmetikázása
Nariskin teljes mellszélességgel támogatja Putyin azon lépéseit, amelyekkel újraírja a sztálini korszakot. Az egykori KGB-sektől uralt mai orosz politikai vezetésnek köszönhetően a sztálini terrort jórészt teljesen kivették az orosz iskolák tananyagából. A Kreml újra élteti a nagy vezért és a propaganda hatására napjainkban az oroszok 70 százaléka nyilatkozik elismerően arról a véreskezű diktátorról, aki igazoltan felelős több millió ártatlan orosz civil haláláért.
2018-ban arról a Jurij Andropovról nevezték el az SzVR akadémiáját, aki leverte 1968-ban a KGB főnökeként leverte a Prágai Tavaszt, és disszidensek ezreit üldözte az 1960-as és 1970-es években.
Nariskin a mai napig minden reggel úszik, kimondottan figyel a fittségére. Az utóbbi időben azonban botrány robbant ki ezzel kapcsolatban, amikor kiderült, hogy az általa rendszeresen használt magánuszoda egy homályos hátterű azeri milliárdos, God Niszanov tulajdona.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)